Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Policja walczy z kierowcami. Za taką jazdę grożą poważne mandaty

4
Podziel się

Policja w Płocku ukarała kierowcę za jazdę po skrajnym lewym pasie. Filmikiem ze zdarzenia funkcjonariusze podzielili się w sieci, przypominając, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Za trzymanie się lewej strony na drodze grozi 500 zł mandatu.

Policja walczy z kierowcami. Za taką jazdę grożą poważne mandaty
Policja przypomina, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny (YouTube)

Do zdarzenia doszło kilka tygodni temu w Płocku. Na filmiku, który miejscowa policja postanowiła udostępnić w sieci widać, że po pustej drodze poruszają się dwa samochody. Jeden z nich jedzie skrajnym lewym pasem, mimo że prawy jest pusty.

Mandaty za jazdę lewym pasem

To, co na pierwszy rzut oka wydaje się zwykłym zjawiskiem, w rzeczywistości jest poważnym wykroczeniem i grożą za to mandaty — przypomina policja. Funkcjonariusze postanowili ukarać kierowcę za to, że spędził na lewym pasie zbyt dużo czasu.

Płoccy policjanci przypominają o obowiązującym przepisie, wynikającym z art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i zapowiadają kontrole w zakresie jego przestrzegania.

Często na jezdniach jednokierunkowych o kilku pasach ruchu spotykamy kierujących, którzy pomimo tego, że prawy pas ruchu jest wolny, konsekwentnie przez długi czas kontynuują jazdę pozostałymi pasami ruchu. Takie zachowanie jest sprzeczne z zapisami ustawy - mówią policjanci z Płocka.

Lewy pas tylko do wyprzedzania

Jak dodają, lewy pas ruchu powinien służyć kierowcom do wykonywania manewru wyprzedzania, po którego zakończeniu należy zjechać do prawej krawędzi jezdni. Ignorowanie przepisu w znacznym stopniu ogranicza, spowalnia i często tamuje ruch, jednocześnie zmuszając innych kierowców do konieczności podejmowania ryzykownych działań.

Funkcjonariusze przypominają o obowiązującym przepisie i zapowiadają kontrole. Komenda Miejska Policji w Płocku zaznacza, że poruszanie się lewym pasem ruchu, gdy prawy pas jest wolny, skutkować może mandatem w kwocie do 500 zł i 2 punktami karnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Ares
4 miesiące temu
Ja przypominam, że w Polsce prawe pasy mają takie dziury, że trzeba coś z tym zrobić.
Kierowca
4 miesiące temu
Artukuł nie na miejscu. Na nagraniu widać,że jedzie auto obok niego więc gdzie ma zjechać? Przed maskę innego ma się wryć?
Milicjant
4 miesiące temu
Brawo policja walczy nie tylko z kierowcami a także z antyszczepionkowcami babciami itp
marekb
4 miesiące temu
Tych co jadą cały czas lewym pasem na ekspresówkach po winno się pałować - to może by do nich coś dotarło bo mandat to za mało
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić