Policja zepchnęła 16-latka z mostu. Wstrząsające nagranie obiegło świat

109

Policjanci z Chile brutalnie potraktowali jednego z demonstrantów. Podczas protestów przeciwko prezydentowi, nierównościom społecznym oraz brutalności policji 16-latek został zepchnięty z mostu przez funkcjonariusza. Przerażające nagranie obiegło świat.

Policja zepchnęła 16-latka z mostu. Wstrząsające nagranie obiegło świat
Policja w Chile zepchnęła 16-latka z mostu. (PAP)

W Chile od roku trwają protesty przeciwko prezydentowi Sebastianowi Pinerze, nierównościom społecznym oraz brutalności policji. Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas demonstracji na placu Italia w centrum Santiago.

W trakcie protestów na pobliskim moście jeden z funkcjonariuszy w pewnym momencie chwycił 16-letniego uczestnika demonstracji i zrzucił go z mostu. Nastolatek spadł do rzeki Mapocho. Wstrząsające nagranie z tego zdarzenia trafiło do sieci.

Przerażające nagranie obiegło świat

Na nagraniu, które trafiło do mediów społecznościowych, widać, jak jeden z policjantów łapie nastolatka i wypycha go przez barierki. 16-latek spada do rzeki, po czym nieprzytomny leży twarzą w wodzie. Widać, że leci mu krew. Wideo zbulwersowało opinię publiczną i wywołało falę krytyki pod adresem policji.

Udało nam się sprowadzić dwie osoby z naszej grupy, by mu pomóc. Po ustabilizowaniu jego stanu strażacy zdołali wyciągnąć go z rzeki i zabrać do szpitala - mówi świadek brutalnego zdarzenia.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak podaje brytyjski "The Guardian", 16-latek jest w stabilnym stanie. Jednocześnie rzecznik policji w Chile, generał Enrique Monrás, mówi w oświadczeniu telewizyjnym, że nastolatek nie został zepchnięty, ale "stracił równowagę podczas aresztowania". Nie wyklucza jednak pociągnięcia do odpowiedzialności policjantów, którzy brali udział w akcji.

Chilijski rzecznik praw dziecka poinformował na Twitterze, że złoży skargę przeciwko funkcjonariuszom za "próbę zabójstwa". Prokuratura informuje, że zamierza zająć się sprawą.

Według danych miejscowej prokuratury od zeszłego roku policjanci mogli dopuścić się nawet 8,5 tys. naruszeń związanych z łamaniem praw człowieka. Jednak jak do tej pory tylko 16 funkcjonariuszy zostało zawieszonych w pracy za nadużycia. Opozycja domaga się dymisji szefa Policji w Chile generała Mario Rozasa.

Zobacz także: Pomógł protestującemu w ucieczce. Internet gratuluje temu białoruskiemu taksówkarzowi
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić