Jan Manicki
Jan Manicki| 

COVID-19. Polska odsprzeda szczepionki Ukrainie. Oferta trafiła na stół

100

Jest ciąg dalszy sprawy, o której pisaliśmy na o2 jako pierwsi. Polska ma odsprzedać Ukrainie szczepionki na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nasi obywatele w żaden sposób na tym nie ucierpią.

COVID-19. Polska odsprzeda szczepionki Ukrainie. Oferta trafiła na stół
Polska odsprzeda Ukrainie szczepionki na koronawirusa (PAP, Adam Warżawa)

Polska odsprzeda Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionek na koronawirusa. Chodzi o preparat opracowany przez brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że przygotowana przez Polskę oferta dla Ukrainy to wyraz europejskiej solidarności.

Oferta odsprzedaży dawek jest wyrazem wsparcia dla partnerów oraz troski o globalne bezpieczeństwo zdrowotne, także w najbliższym sąsiedztwie Polski i UE – poinformował resort zdrowia w rozmowie z RMF FM.

Oferta jest gotowa. Polska odprzeda szczepionki Ukrainie

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował kilka dniu temu, że KE wspomaga Polskę w odsprzedaży preparatu. Do tej pory nasz kraj nie sprzedał jeszcze żadnych dawek szczepionki. Oferta dla Ukrainy ma już być jednak gotowa.

Jak ustaliła reporterka RMF FM, finalizacja transakcji jest uzależniona od terminu podpisania umowy. Ma być jednak powiązana także z kalendarzem dostaw AstraZeneci do Unii Europejskiej. Uległ on w ostatnim czasie "znacznym zmianom i redukcjom".

Z kolei rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że "trochę czasu zajmie, zanim będzie można rozpocząć dostarczanie". Zauważył, że w międzyczasie za pośrednictwem programu COVAX Ukraina otrzyma najpóźniej na początku marca 117 tysięcy szczepionek od Pfizera. Do kraju ma trafić także do czerwca 2,2 miliona szczepionek od AstraZeneci.

Odsprzedaż opóźni proces szczepień? "Preparat nie pochodzi z puli dla obywateli"

Pierwsze doniesienia na temat możliwej transakcji pojawiły się 8 lutego, kiedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że jego kraj negocjuje z Polską zakup nadwyżki szczepionek. Ministerstwo zdrowia w rozmowie z dziennikarzem o2 Łukaszem Maziewskim potwierdziło te informacje. Resort zapewnia, że odsprzedawane szczepionki i tak nie zostałaby w naszym kraju wykorzystane.

Podkreślić należy, że szczepionki te nie będą pochodzić z puli przeznaczonej dla obywateli RP w ramach Narodowego Programu Szczepień, lecz stanowią dodatkową pulę, która od początku zaplanowana została ponad potrzeby oszacowane dla Polski – przekazało ministerstwo w odpowiedzi na nasze pytania.

Obejrzyj także: Prof. Simon: odstęp pomiędzy dawkami szczepionki firmy Astra Zeneca jest kłopotliwy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić