Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Bogdańska,Paulina Mikulska
|
aktualizacja

Polska zgodziła się przyjąć migrantów z Niemiec? MSZ zaprzecza słowom Merkel

100
Podziel się:

Kanclerz Angela Merkel szuka sposobu na zahamowanie wewnętrznej migracji. 14 państw członkowskich UE miało się zgodzić na przyjęcie migrantów z Niemiec, którzy wcześniej byli zarejestrowani w innych państwach. Ale już pojawiają się dementi. Takiemu porozumieniu zaprzecza między innymi rzecznik MSZ Artur Lompart.

Merkel napisała list do koalicjantów rządowych po szczycie UE
Merkel napisała list do koalicjantów rządowych po szczycie UE (PAP)

Angela Merkel po ostatnim szczycie UE wysłała list do swoich koalicjantów rządowych, w którym informuje, że 14 państw członkowskich UE wyraziło zgodę na przyjęcie migrantów z Niemiec, którzy wcześniej byli zarejestrowani w innym państwie.

Na liście chętnych do przyjęcia mieli znaleźć się m.in. Czesi, Węgrzy i Polacy. Gotowość do współpracy według listu deklarują także Dania, Belgia, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Łotwa Luksemburg, Holandia, Portugalia i Szwecja.

Otwarte granice

Zgodnie z rozporządzeniem dublińskim, azyl migranta ma rozpatrzyć to państwo, w którym został złożony wniosek. Problemem jest to, że wielu z migrantów, ubiegających się o azyl w innym państwie, woli później wyjechać do Niemiec. To skutek m.in. ”polityki otwartych granic”.

Dla kanclerz wewnętrzna migracja to poważny problem. Weryfikacja osób przekraczających strefę Schengen jest utrudniona przez otwarte granice. W liście do koalicjantów Merkel pisze o potrzebie zaostrzenia polityki udzielania wiz. Tym samym powoływała się na dane, z których wynika, że w 2017 roku w rejestrze osób wnioskujących o azyl w Niemczech było tylko kilkadziesiąt tysięcy nazwisk. Skłonienie państw członkowskich UE do powrotnego przyjęcia zarejestrowanych, ułatwiłoby w znaczny sposób rozwiązanie problemu migracyjnego w kraju rządzonym przez Merkel.

Niektórzy z polityków państw członkowskim zakwestionowali istnienie podobnej umowy.

Premier Czech i Węgier zaprzeczają istnienie porozumienia

Premier Czech oficjalnie zaprzeczył słowom Angeli Merkel. Wytłumaczył, że podobna umowa nie miała nigdy miejsca. - Nie było rozmów między Pragą a Berlinem o przyjmowaniu z Niemiec migrantów, a rząd nie zaakceptowałby tego – poinformował premier Czech Andrej Babisz w oświadczeniu dla agencji CTK.

List skomentował również Rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs. W rozmowie z Reuters poinformował, że podobne porozumienie nie miało miejsca, a Budapeszt nie podpisał umowy z Berlinem w sprawie przyjmowania migrantów odesłanych z Niemiec.

Tak samo zareagowała Polska. - Nie ma żadnych nowych porozumień dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o azyl z krajów UE. Potwierdzamy to, podobnie jak Republika Czeska i Węgry - powiedział rzecznik MSZ Artur Lompart w relacji Reutera.

Ustalenia szczytu UE

W państwach, które dobrowolnie zgodzą się na przyjęcie migrantów, powstaną specjalne ośrodki kontroli uchodźców. Takie ustalenia padły na ostatnim szczycie UE. W takich centrach oddzielani będą migranci ekonomiczni od osób ubiegających się o przyznanie im ochrony międzynarodowej tzw. uchodźców. Na porozumienie Na taki układ zgodziły się już Grecja i Ateny.

Zobacz także: Zobacz także: Syryjscy uchodźcy w Jordanii. Życie jest silniejsze od wojny

Źródło: RMF FM

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(100)
bolo
4 lata temu
do domu niech i ch zabiera peosom niech podzuca oni chca
wypad z odpad...
4 lata temu
niech ta Makrela zabiera te guano. Najpierw nawiozła na swoje podwórko te odpady a teraz wciska na siłe innym. Czy ona jest normalna?
wolkar
4 lata temu
Pomarzyć dobra rzecz, co Makrela?
POmrocznoscja...
4 lata temu
Nie lękajcie się rodacy każdy POwiec zobowiązał się przyjąć byczka z afryki zważywszy że POdobno maja 25 % POparcia czyli jest ich w sumie jakieś 9 mln czyli tyle można sPOkojnie przyjąć bez napinki sam SBolek ma wiąć 5-ciu
już dawno
4 lata temu
w Polsce sa emigranci wiec to nic nowego poza tym rząd i tak ich przyjmuje tylko tzw."tylnymi drzwiami" jest kilka takich miejsc gdzie sa spore grupy rozlokowane po Polsce ale o tym się nie mówi głośno!
Ani
4 lata temu
Co za brednie już przyjmujemy śmiechu warte chyba po naszych trupach niech przyjadą to szybko stąd wyjadą
Ekonomista
4 lata temu
Poza tym w Polsce są za niskie zarobki ok 400 , euro nikt tu nie chce emigrować, Pani Merkel więcej daje bez roboty, może się wypastujemy i pojedziemy do do Bundesrepubliki
Ekonomista
4 lata temu
Po co nam emigranci?
eh
4 lata temu
łże jak zwykle
D,D,
4 lata temu
a w Niemczech AHMED ZABIŁ THOMASA ,żaden normalny kraj nie chce być THOMASEM
eh
4 lata temu
dlaczego ktoś jeszcze słucha co ta baba wygaduje , demokratycznie przegłosowac i ja ustawic do kąta , juz tyle naważyła piwa to niech se to pije
Wuwu
4 lata temu
Zgodziła się i Grecja i Ateny. Jeszcze tylko Saloniki.
Amman
4 lata temu
czy oni tu do Polski będą chcieli przyjść ?
Schetino
4 lata temu
To koniec Makreli i Thuska.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić