Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Porażające wyniki badań. Cierpi na to mnóstwo młodych osób

4
Podziel się:

Badania przeprowadzone przez firmę OnePoll w Hiszpanii budzą przerażenie. Z uzyskanych rezultatów wynika, że aż przeszło 80 procent młodych ludzi odczuwa panikę na myśl o problemach z telefonem komórkowym.

Porażające wyniki badań. Cierpi na to mnóstwo młodych osób
Coraz więcej młodych cierpi na nomofobię (Adobe Stock, valua vitaly)

Telefony komórkowe są obecne w życiu praktycznie każdej osoby. Rozwój smartfonów sprawił, że przydają się one w przeróżnych obszarach codzienności. Niestety, powstają też pewne problemy.

Okazuje się, że coraz więcej użytkowników telefonii komórkowej cierpi na nomofobię. Jest to irracjonalny lęk przed utratą smartfona. Ten problem dotyczy blisko 53 proc. Hiszpanów, w tym... ponad 80 proc. młodych ludzi! Takie wnioski płyną z badania firmy OnePoll, o czym donosi "El Mundo".

58 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet w Hiszpanii czuje panikę na myśl o możliwych problemach z telefonem komórkowym. To mogą być przeróżne perturbacje. Wymienia się między innymi zostawienie aparatu w domu, wyczerpanie środków na karcie czy zgubienie lub zepsucie się telefonu. 9 proc. użytkowników odczuwa stres nawet wtedy, gdy... telefon jest wyłączony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja w 2023 r. Prof. Marian Noga: w drugiej połowie roku spadnie, ale ceny nadal będą rosły

Uzależnienie od smartfona. Dlaczego nie rozstajemy się z telefonem?

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad połowa użytkowników twierdzi, że brak możliwości skontaktowania się z przyjaciółmi czy rodziną powoduje poczucie izolacji. 10 procent tłumaczy, że nadmierne przywiązanie do telefonu podyktowane jest pracą, która wymusza pozostawanie w nieustannym kontakcie.

Uzależnienie od telefonu może nieść mnóstwo fatalnych konsekwencji. Taki nałóg nierzadko powoduje stany niepokoju i negatywnie wpływa na wyniki osiągane w nauce. To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że nadmierne korzystanie ze smartfonów doprowadza do zaburzeń w relacjach społecznych i rodzinnych, szczególnie wśród młodych ludzi.

Psychologowie, na których powołuje się "El Mundo", są praktycznie jednomyślni. Twierdzą, że rodzice powinni dawać dzieciom właściwy przykład, udowadniając, że rozstawanie się ze smartfonem nie jest niczym złym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
CVB
2 tyg. temu
W domu tel. leży zawsze w tym samym miejscu i sięgam po niego w wolny dzień 3x dziennie aby sprawdzić kto wysłał SMS. p.s. gdy dzwoni odbiewram ;-) gdy wychodze na mniej niż 3 godz. i nie czekam na ważną wiadomość nie zabieram komórki ze sobą. Jak pomyśle, że są osoby które do kibla zabierają telefon.... czasem mam wrażenie, że ludzie przyspawani do komórek nie wiedzą jaka jest pora roku. Ba.. może SWOIM przykładem udało mi się wychowaĆ DZIECKO, KTÓREGO KOMÓRKA NIE PROWADZI NA SMYCZY?? bO WYCHOWUJEMY PRZYKŁADEM.
Polak
2 tyg. temu
Tak nasza młodzież stała się masowo uzależniona. Zatrudniamy w szkołach psychologów i co robią? Nie wiem. Jeśli już dzieciom w wózeczku mamusia daje elektronikę aby mieć spokój od malca zamiast mu coś opowiadać, pokazywac, rozmawiać z nim, to się nie dziwmy, że idzie w kierunku uzależnienia.
heh
2 tyg. temu
naprawdę? świat nie ma już większych problemów
Drab_ina
2 tyg. temu
Mój telefon boi się problemów ze mną.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić