aktualizacja 

Poruszenie na niebie nad Moskwą. To samoloty oddziałów specjalnych

W czwartek zaobserwowano nietypowe ruchy oddziałów specjalnych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Co najmniej 8 samolotów w podobnym czasie wystartowało z Moskwy i wylądowało na lotniskach w różnych częściach kraju. Wszystkie przeloty można było śledzić w sieci w czasie rzeczywistym.

Poruszenie na niebie nad Moskwą. To samoloty oddziałów specjalnych
Samoloty rosyjskich sił specjalnych wystartowały w czwartek rano z Moskwy (Twitter, @Gerjon_)

Ok. godz. 7 rano czasu moskiewskiego (godz. 9 czasu polskiego) z Moskwy wystartowało kilka samolotów należących do rosyjskich oddziałów specjalnych MSW. Rządowa jednostka jest powszechnie uważana za część rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). Mniej więcej dwie godziny od startu maszyny wylądowały na lotniskach w Omsku, Ufie, Nowosybirsku i Tiumeniu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zamieszanie na rosyjskim niebie. Do lotu poderwano maszyny rządowej jednostki specjalnej

W sumie zaobserwowano 8 nietypowych przelotów rosyjskich sił specjalnych. W serwisie FlightRadar24 można było na żywo śledzić ruchy rosyjskich maszyn: Tu-214PU, Tu-214SR, A319CJ, Tu-204-300, Su 100-95B, Il-96-300PU, An-148-100E. Na rosyjskim niebie pojawiła się także niezidentyfikowana maszyna o numerze 141E16.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Po kilku godzinach wróciły do Moskwy. Operacja rosyjskich sił specjalnych

Nie jest jasne, jaki był cel operacji lotniczej rosyjskich sił specjalnych. Obserwatorzy zaznaczają, że część samolotów po kilku godzinach wróciła do Moskwy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Należy zaznaczyć, że maszyny rządowej jednostki miały włączone transpondery, które pozwalają na śledzenie lotu przez cywilne radary. Gdyby operacja miała pozostać tajna, urządzenia najprawdopodobniej zostałyby wyłączone. Wśród analityków pojawiły się przypuszczenia, że samoloty mogły być częścią rosyjskiej operacji dezinformacyjnej.

Obejrzyj także: Ukraina uległe żądaniom terytorialnym Rosji? "Myślę, że to jest nierealne"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić