aktualizacja 

Postawili się papieżowi Franciszkowi. Argentyna zalegalizowała aborcję

963

Kongres Argentyny zalegalizował aborcje do 14. tygodnia ciąży, co jest przełomem w kraju, w którym dotąd obowiązywały jedne z najbardziej restrykcyjnych na świecie przepisów dotyczących przerywania ciąży.

Postawili się papieżowi Franciszkowi. Argentyna zalegalizowała aborcję
Tak się cieszyli zwolennicy legalizacji aborcji, którzy spędzili noc przed budynkiem Kongresu, obserwując debatę senatorów. (Getty Images)

Senatorowie opowiedzieli się za legalizacją aborcji w Argentynie. Za było 38 senatorów, a przeciw 29 przeciw; jeden senator wstrzymał się od głosu. Do tej pory aborcja w tym kraju była dozwolona tylko w przypadku gwałtu lub gdy zagrożone było zdrowie matki.

Prezydent Argentyny Alberto Fernández poparł ustawę i tym samym spełnił jedną ze swoich obietnic wyborczych.

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy aborcji zebrali się przed Kongresem w stolicy kraju Buenos Aires, aby oglądać debatę senatorów na ogromnych ekranach. Głosowanie odbyło się we wczesnych godzinach porannych w środę. Część niezdecydowanych senatorów po 12-godzinnej debacie zagłosowało za przyjęciem ustawy.

Działacze pro-choice mają nadzieję, że uchwalenie prawa aborcji w Argentynie, jednym z największych i najbardziej wpływowych krajów Ameryki Łacińskiej, zainspiruje inne kraje do podobnej zmiany.

Kościół wzywa do odrzucenia projektu

Kościół katolicki, który jest bardzo wpływowy w Ameryce Łacińskiej, sprzeciwił się tej decyzji, wzywając senatorów do odrzucenia projektu. Papież Franciszek, który jest Argentyńczykiem, na kilka godzin przed debatą senatorów napisał na Twitterze:

Syn Boży urodził się jako wyrzutek, aby nam powiedzieć, że każdy wyrzutek jest dzieckiem Bożym. Przyszedł na świat tak jak każde dziecko przychodzi na świat, słabe i bezbronne, abyśmy mogli nauczyć się akceptować nasze słabości z miłością.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Prawo pozwalające kobietom z Argentyny na przerwanie ciąży do 14. tygodnia jest przełomowe dla całej Ameryki Łacińskiej.

Aborcja jest całkowicie zabroniona w Salwadorze, Nikaragui i Republice Dominikany. Dozwolona jest tylko w wyjątkowych okolicznościach w większości innych krajów Ameryki Łacińskiej. Przerwanie ciąży jest legalne w Urugwaju, na Kuba, w Gujanie i niektórych częściach Meksyku.

Zobacz także: Marta Lempart o pomyśle referendum ws. aborcji. Aktywistka o słowach Andrzeja Dudy
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić