Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Postawili się papieżowi Franciszkowi. Argentyna zalegalizowała aborcję

382
Podziel się:

Kongres Argentyny zalegalizował aborcje do 14. tygodnia ciąży, co jest przełomem w kraju, w którym dotąd obowiązywały jedne z najbardziej restrykcyjnych na świecie przepisów dotyczących przerywania ciąży.

Postawili się papieżowi Franciszkowi. Argentyna zalegalizowała aborcję
Tak się cieszyli zwolennicy legalizacji aborcji, którzy spędzili noc przed budynkiem Kongresu, obserwując debatę senatorów. (Getty Images)

Senatorowie opowiedzieli się za legalizacją aborcji w Argentynie. Za było 38 senatorów, a przeciw 29 przeciw; jeden senator wstrzymał się od głosu. Do tej pory aborcja w tym kraju była dozwolona tylko w przypadku gwałtu lub gdy zagrożone było zdrowie matki.

Prezydent Argentyny Alberto Fernández poparł ustawę i tym samym spełnił jedną ze swoich obietnic wyborczych.

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy aborcji zebrali się przed Kongresem w stolicy kraju Buenos Aires, aby oglądać debatę senatorów na ogromnych ekranach. Głosowanie odbyło się we wczesnych godzinach porannych w środę. Część niezdecydowanych senatorów po 12-godzinnej debacie zagłosowało za przyjęciem ustawy.

Działacze pro-choice mają nadzieję, że uchwalenie prawa aborcji w Argentynie, jednym z największych i najbardziej wpływowych krajów Ameryki Łacińskiej, zainspiruje inne kraje do podobnej zmiany.

Kościół wzywa do odrzucenia projektu

Kościół katolicki, który jest bardzo wpływowy w Ameryce Łacińskiej, sprzeciwił się tej decyzji, wzywając senatorów do odrzucenia projektu. Papież Franciszek, który jest Argentyńczykiem, na kilka godzin przed debatą senatorów napisał na Twitterze:

Syn Boży urodził się jako wyrzutek, aby nam powiedzieć, że każdy wyrzutek jest dzieckiem Bożym. Przyszedł na świat tak jak każde dziecko przychodzi na świat, słabe i bezbronne, abyśmy mogli nauczyć się akceptować nasze słabości z miłością.

Prawo pozwalające kobietom z Argentyny na przerwanie ciąży do 14. tygodnia jest przełomowe dla całej Ameryki Łacińskiej.

Aborcja jest całkowicie zabroniona w Salwadorze, Nikaragui i Republice Dominikany. Dozwolona jest tylko w wyjątkowych okolicznościach w większości innych krajów Ameryki Łacińskiej. Przerwanie ciąży jest legalne w Urugwaju, na Kuba, w Gujanie i niektórych częściach Meksyku.

Zobacz także: Marta Lempart o pomyśle referendum ws. aborcji. Aktywistka o słowach Andrzeja Dudy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(382)
Żyć
2 lata temu
Mam propozycję na przeprowadzenie aborcji. Na początku wydostajemy dziecko na zewnącz dajemy kobiecie nóż żeby wbiło go w ciało dziedzka
Wschód Polska
2 lata temu
To co powiedział papierz obraża moje uczucia religijne. Słowo wyrzutek zostało chyba źle przetłumaczone!?
Nik pik
2 lata temu
Każdy ma prawo decydować o swoim życiu
Argentynka
2 lata temu
Nareszcie będę mogła usunąć swoje dziecko i nikt mi nic nie zrobi. matka Argentynka
Paweł
2 lata temu
Ogólnopolski Strajk Kobiet ogłosił na Fb, że kobiety w Argentynie wygrały swoją walkę o prawo do aborcji i przekazuje gratulacje. Warto dostrzec nad kim to zwycięstwo zostało odniesione i zastanowić się czy rzeczywiście jest to zwycięstwo kobiet. Otóż w artykułach publikowanych na stronach największych portali informacyjnych w  Polsce, w odniesieniu do 14 tygodniowego płodu stosuje się określenie "dziecko". Poniżej kilka informacji, które opisują stan rozwoju dziecka zebranych na podstawie takich artykułów. W 14 tygodniu ciąży dziecko ma około 9 cm długości i osiąga wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana. Żywo się porusza. Dziecko ćwiczy mimikę – mruży oczy i delikatnie się uśmiecha, ssie kciuka. Zachęcam do znalezienia w internecie zdjęć 14 tygodniowego płodu. Ogladając takie zdjęcia można zadać sobie pytanie, czy to co na nich widać to część ciała kobiety, jakiś tymczasowy organ czy też w pełni zależny od matki mały człowiek. Rozumiem, że dla wielu kobiet i młodych dziewczyn oraz ich mężów/partnerów informacja o niechcianej ciąży jest trudna do przyjęcia, często to prawdziwy dramat. Ale czy hasło "moje ciało mój wybór" nie uderza w godność kobiety i mężczyzny, którzy doprowadzają do poczęcia nowego życia a potem nie chcą go przyjąć?
VivaArgentyna
2 lata temu
Ty siostrę masz we mnie, dobrze wiesz w ciemności za dłoń pochwycę Cię. Bądź pewna, ze nie zgubisz się....nie, nie... Ramię w ramię....
Analityk
2 lata temu
W Watykanie stoi figurka Paciamamy, demonicznego bożka któremu składano ofiary z żywych ludzi, aby zasilić jego moce. To zabijanie płodów jest chyba z tym związane. Młodzież daje się wkręcać w pogańskie praktyki. Ogólnie wybierają stronę szatana i piekła. Obudzicie się z ręką w nocniku, a na odwrót będzie za późno.
Tak to widzę
2 lata temu
Moim zdaniem ta walka o prawa do aborcji ma drugie dno. Biorą w niej udział bezdzietne stare panny po okresie rozrodczym oraz osoby lgbt. Nie walczą więc o prawa dla siebie tylko o demoralizację, syf, kiłę i mogiłę, a zwłaszcza chodzi o uderzenie w wartości chrześcijańskie i wprowadzenie lucyferanizmu.
smutne
2 lata temu
Coraz cześciej słyszymy o bezpłodności i o problemach zdrowotnych dzieci i dorosłych .Jak się nie zreflektujemy to sama natura nas unicestwi .Zbieramy po 9 mil za życie bawiąc się w Boga.To nigdy się dobrze nie kończy .To nie jest rozwiązanie problemu .Uczulajmy swoje dzieci ,uczmy o higienie seksualnej .To co nam się wydaje takie proste a tak trudne.
dywagacje
2 lata temu
Żyję a matka mogła mnie wyskrobać,Bo to i tamto .Czy wtedy była szczęśliwa. Teraz jednak mamy dziś i jestem ja dorosła kobieta mająca dzieci i wnuki Czy matka patrząc na mnie ma mieszane uczucia a jednak mówi że mnie kocha .Jednak miłość ma znaczenie we wszystkich aspektach życia .Z czego tu się cieszyć.
pielęgniarka
2 lata temu
W sprawie aborcji nie ma co się cieszyć.To nie jest łyk wody i po problemie.Zabieg dla kobiety mało konfrontowa sytuacja.Faktem jest aborcja farmakologiczna a i tu dla organizmu to nie mały wstrzas.Są kobiety które wiele by dały żeby mieć dzieci i nie jest im dane .w żadnym razie aborcja nie może być zamiast antykoncepcji .Ktoś kto dokonuje aborcji nie jest zbyt odpowiedzialnym człowiekiem i to jest niestety prawda.Owszem niby świadomość jest większa,ale beztroska czasem zostawia konsekwencje.Pamietajcje też o psychice młodych dziewczyn .Są takie cyniczne kobietyco nic ich nie rusza,ale potem kłopoty z załóżeniem rodziny,normalnym funkcjonowaniem w zyciu seksualnym .
Rumpel
2 lata temu
POWINNY BYĆ TEŻ KARY DLA TYCH CO GŁOSZĄ, ŻE ABORCJA TO ZABÓJSTWO, NP. OD 10 LAT DO DOŻYWOCIA Z KONFISKATĄ MAJĄTKU
Rumpel
2 lata temu
GDYBY LUDZIE WIEDZIELI CO ŚWI. ODO MIAŁ W GŁOWIE, PRZEZNACZYLIBY JEGO DZIEŁA NA PAPIER TOALETOWY
Winicjusz
2 lata temu
Aborcja jest to zabicie nienarodzonego dziecka, a potem wyrzuty sumienia do końca życia. ----- „Niechcianego” noworodka można zaraz po urodzeniu zostawić w szpitalu lub Oknie Życia (jest 67) – bez konsekwencji prawnych. Będzie przekazane do adopcji. Wiedza o istnieniu Okien życia jest niewystarczająca, stąd należy o tym informować i dotrzeć tam, gdzie nie wiedzą, aby zapobiegać tragedii! ----- Adresy są zamieszczone w necie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić