Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Karolina Banasiak
|

Polak od 20 lat szuka biologicznej matki. Zaskakujące wyniki śledztwa

82
Podziel się

Ewaryst Walkowiak od umierającego brata usłyszał o tajemnicy, która zmieniła całe jego późniejsze życie. Mężczyzna na łożu śmierci wyznał, że Walkowiak nie wychował się w swojej biologicznej rodzinie. Pan Ewaryst już od prawie 20 lat próbuje ustalić, kim tak naprawdę jest. Reportaż Rafała Stangreciaka, który został wyemitowany przez TVN24, ujawnia ogromny zwrot akcji w tej sprawie.

Polak od 20 lat szuka biologicznej matki. Zaskakujące wyniki śledztwa
Siostra Joanna prawdopodobnie była matką pana Ewarysta (Facebook)
bELrjqXp

Pan Ewaryst Walkowiak urodził się w czasie wojny. O tym, że nie został wychowany przez swoją biologiczną rodzinę, usłyszał od umierającego najstarszego brata. Od tamtego momentu mężczyzna robi wszystko, aby dowiedzieć się, kim jest i kim byli jego rodzice.

Według świadków moje imię i nazwisko to Ewaryst Lossow. I chciałbym, aby tak mnie nazywano, bo to jest moje prawdziwe imię i nazwisko – mówił w reportażu "Kim ja jestem" TVN.

Prawdopodobnie mężczyzna jest synem polskiej zakonnicy, Joanny Lossow, oraz niemieckiego oficera - Hansa von Lossowa. Franciszkanka i wojskowy byli ze sobą spokrewnieni - zbieżność nazwisk bynajmniej nie jest przypadkowa. Ich pierwsze spotkanie miało prawdopodobnie miejsce w Paryżu, jeszcze przed wojną. Później rodzice Joanny sprzeciwili się jej małżeństwu z Hansem. Kochankowie spotkali się jednak znowu w okupowanej Warszawie.

bELrjqXr

Badania potwierdziły pokrewieństwo

Bratanica siostry Joanny, Maria Lossow-Niemojowska, była po stronie pana Ewerysta. Kobieta, chcąc pomóc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, przekazała do badań DNA swój materiał genetyczny. Ich wyniki potwierdziły, że ona i Ewaryst są blisko spokrewnieni. Maria Lossow-Niemojowska, która odziedziczyła spadek po zakonnicy, skompletowała wszystkie dokumenty związane z testamentem i chciała przekazać je Ewarystowi. Zanim się to jednak stało, kobieta trafiła do szpitala, gdzie wkrótce zmarła.

Według relacji świadków jeszcze w dniu śmierci w mieszkaniu kobiety pojawiła się jej dalsza rodzina. Zniknęły m.in. akta potwierdzające tożsamość pana Ewarysta, "zgubił się" również zapisany mu testament. Nigdy już nie odnaleziono także listów siostry Joanny.

bELrjqXx

W szukaniu odpowiedzi o swoje pochodzenie nie pomagają też zakonnice z klasztoru w Laskach.Jak ustalił reporter Rafał Stangreciak, tuż po śmierci pani Marii siostry zakonne wzięły ze szpitala bloczki parafinowe z wycinakami tkanek i przekazały je wybranemu przez siebie genetykowi. Z przeprowadzonych badań wynikało, że nie istnieje żadne pokrewieństwo. Kłopot jednak z tym, że pan Ewaryst nigdy nie udostępnił zakonnicom materiałów potrzebnych do analizy.

Kto leży w grobie siostry Joanny?

Kolejne badania przeprowadzone przez zakład medycyny sądowej w Poznaniu oraz przez katedrę we Wrocławiu nie potwierdziły przypuszczeń dotyczących pokrewieństwa między panem Ewarystem a zmarłą siostrą Joanną, którą na wniosek sądu ekshumowano. Wyniki analizy pokazały za to coś innego: każdemu genetykowi "wyszedł" inny kod genetyczny duchownej. Pojawiły się więc wątpliwości, czy we wskazanym grobie na pewno spoczywa siostra Joanna.

bELrjqXy

Panu Ewarystowi Walkowiakowi w ustaleniu tożsamości nie pomógł także sąd. Jego sprawą od ośmiu lat zajmuje się wydział rodzinny w Kaliszu. W tym roku proces miał się zakończyć, jednak pełnomocnik mężczyzny zadecydował o złożeniu wniosku (powołując się na artykuł 49 kpc.) o wyłączeniu ze sprawy sędziego. Okazało się bowiem że sędzia jest rodzoną siostrą notariusza, który 20 lat temu zajmował się procedowaniem przejęcia majątku rodu von Lossow – XIX-wiecznego pałacu w Marchwaczu. Jednak mimo tego faktu wniosek został oddalony.

Zobacz także: Papież pocałował zakonnicę. Nagranie obiega świat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELrjqXS
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(82)
Daleki krewny
3 miesiące temu
Nie podjęto w artykule bardzo ciekawego wątku zadania, jakie III Rzesza powierzyła kochankowi zakonnicy. Nie był to wszak zwykły wojak, lecz ekspert, którego zadaniem było tropić i pozyskiwać dla nazistów dzieła sztuki zgromadzone w Polsce. Wstydliwych sekretów jest więc zdecydowanie więcej i na tuszowaniu sprawy zależy nie tylko spadkobiercom, ale też kościołowi. Być może i siostra Joanna oraz jej zbór miały w tej historii swoją rolę do odegrania. Współczuję Panu Walkowiakowi, bo sprawa jest już pewnie przegrana jeśli chodzi o ewentualny spadek, ale podziwiam zarazem Jego nieustępliwość i cieszę się, że przynajmniej poznał prawdę o swoim pochodzeniu, w czym musiało utwierdzić Go mataczenie krewnych i kościoła.
koles
6 miesięcy temu
A może to nie żołnierz ,ten kochanek zakonnicy jest jego ojcem tylko jakiś ksiądz obecnie biskup i stąd takie oszustwa i tajemnice.
Dughfjh
10 miesięcy temu
Najgorsze w tym jest to ,że stare zakonnice wiedzą bardzo dużo , ale zaprzedały duszę diabłu i tak jak Dziwisz , nie pamiętają, nie wiedzą. Prawda i sprawiedliwość to dla nich tylko puste słowa. Prawdopodobnie zamieniono tabliczki na krzyżach nagrobnych , aby nie było wiadomo ,w którym leży matka tego człowieka, i mogły to zrobić zakonnice. Poza tym ,sąd to totalny burdel.
bELrjqXT
Bob
10 miesięcy temu
Czarni jak zwykle idą za kasą a nie po to Bóg ich powołał . Kościoły puste i to jest ich wina . Niech państwo zrobi jeszcze porządek z nimi .
Roni B.
10 miesięcy temu
Za duże pieniądze tam są, żeby komukolwiek wierzyć. Ja bym jednak dalej szukał od strony ojca, który wiadomo gdzie spoczywa. Nic to, że spieprzyli w jednym sądzie-trzeba się odwoływać i dalej aż do Strasburga. Tu będzie bardzo trudno, fakt że matka potrzebna.
Ana
10 miesięcy temu
Co to kogo obchodzi kto jest matką starszego mężczyzny. Nie rozumiem po co to nagłaśniać i trąbić, może gdyby urodził zakonnik to mogłaby być sensacja bo to mężczyzna...
ecik
10 miesięcy temu
Rodzina nie odda majątku. Co to się dla kasy nie zrobi. Mamy przykład z ojcem dyrektorem. On to nawet się modli dla kasy.
Artek
10 miesięcy temu
TVN i wystarczy..
Janusz
10 miesięcy temu
studenci na praktykach uczyli sie ekshumowac zwloki haha po prostu smieszne. tak jak z lekarzami kazdy plecie co innego bo sami nie wiedzą jaką człek ma chorobę
"KASANDRA"
10 miesięcy temu
SAME PRZEKRĘTY !!! WIĘKSZOŚĆ W "WYKONANIU" CZARNEJ STONKI ! FINAŁ BĘDZIE TAKI = PAN EWARYST UMRZE /BO MUSI.... KIEDYŚ/ I POZOSTANIE PO KRES SWYCH DNI W STANIE ... ""NIEWIEDZY""... WSZAK TYLKO JEMU ZALEŻY NA USTALENIU NIEPOŻĄDANEJ DLA ZBYT WIELU PRAWDY !
tusz, tusz...
10 miesięcy temu
,,Jak ustalił reporter Rafał Stangreciak, tuż po śmierci..."
Polak Potrafi
10 miesięcy temu
Jam jest Pan .Bóg twój, który cie wywiódł z ziemi egipskiej z domu niewoli. 1,Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną. 2,nie będziesz brał imienia Pana Boga swego na daremno. 3,Pamiętaj , abyś dzień świety święcił. 4,Czcij ojca swego i matke swoją. 5,Nie zabijaj. 6,Nie cudzołóż. 7,Nie kradnij. 8,Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliżniemu swemu. 9,Nie pożądaj żony bliźniego swego. 10,Ani żadnej rzeczy , która jego jest.
*****Gajosa
10 miesięcy temu
Kazdemu genetykoi wyszedl inny wynik. Nie mam zaufania do lakrzyń lakrzyc lekarzolozek......mam je za głupie. Nie dam się zawiesc do szpitala.
bELrjqXL
rte
10 miesięcy temu
Co Słowo Boże mówi na temat przyczyn grzechów duchownych ? List apostoła Pawła do Rzymian rozdział 1 wersety od 21 do 32 : Bo chociaż wiedzieli o Bogu, nie wychwalali Go jako Boga ani Mu nie dziękowali. Ich umysły stały się puste, a ich nierozumne serca ogarnęła ciemność. Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów. Dlatego też Bóg, stosownie do pragnień ich serc, zostawił ich na pastwę nieczystości, żeby hańbili swoje ciała. Zamienili oni prawdę Bożą na kłamstwo i wielbili stworzenie — dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Stwórcy, który powinien być wysławiany na wieki. Amen. Właśnie dlatego Bóg zostawił ich na pastwę niepohamowanych żądz seksualnych. Kobiety zamieniły stosunki seksualne zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie mężczyźni zrezygnowali ze zgodnych z naturą stosunków seksualnych z kobietą i gwałtownie zapłonęli żądzą jedni do drugich, mężczyźni do mężczyzn. Zaczęli dopuszczać się tego, co ohydne, na samych siebie ściągając karę należną za złe postępowanie. Ponieważ nie chcieli poznać Boga, On zostawił ich na pastwę niewłaściwego sposobu myślenia, żeby robili to, co nie przystoi. Są więc pełni wszelkiej nieprawości, niegodziwości, chciwości, zła, zawiści, skłonni do morderstw, kłótni, podstępni, złośliwi, rozsiewają pogłoski, rzucają oszczerstwa, nienawidzą Boga, są zuchwali, wyniośli, chełpliwi, knują zło, są nieposłuszni rodzicom, nie mają zrozumienia, łamią obietnice, są pozbawieni naturalnych uczuć i niemiłosierni. Choć bardzo dobrze wiedzą, że zgodnie z prawym postanowieniem Bożym dopuszczający się czegoś takiego zasługują na śmierć, nie tylko dalej to robią, ale też z uznaniem odnoszą się do innych, którzy tak postępują.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić