Pogodowy "rollercoaster" za oceanem. Sprawdza się stare przysłowie

34

Do nietypowej sytuacji pogodowej doszło w amerykańskim stanie Colorado. W ciągu mniej niż tygodnia ponad 30-stopniowe upały zamieniły się w temperaturę poniżej zera z opadami śniegu.

Pogodowy "rollercoaster" za oceanem. Sprawdza się stare przysłowie
Zdjęcie wykonane 9 września w stanie Colorado w USA (Getty Images)

Wielkie anomalie pogodowe w amerykańskim stanie Colorado. To, co się tam wydarzyło, zostało okrzyknięte meteorologicznym rollercoasterem. Różnica temperatur w ciągu kilka dni wyniosła prawie 40 stopni. Mieszkańcy musieli zamieć krótkie i przewiewne stroje na kurtki. Na ulicach pojawił się też śnieg.

O nietypowej aurze poinformował nawet Narodowy Serwis Pogodowy USA. 5 września termometry w Colorado w najcieplejszym momencie dnia pokazywały 38 stopni Celsjusza. Dzięki temu padł rekord w historii pomiarów wysokości temperatury we wrześniu. Kilka dni później, 8 września, temperatura spadła do -0.5°C i został wyrównany rekord najniższej temperatury w tym miesiącu z 1962 roku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Typowe zjawisko

Gwałtowne zmiany pogodowe w stanie Colorado są częstym zjawiskiem. Istnieje nawet popularne w tym regionie powiedzenie "Nie podoba się tobie pogoda to poczekaj 15 minut", które najlepiej obrazuje zmienność warunków. Jest to spowodowane położeniem stanu i bardzo zróżnicowanym położeniem terenu, od gór skalistych po równiny. Wpływa to na pogodę, siłę wiatru i ciśnienie.

Szybkość zmian zanotowanych niedawno jest jednak wyjątkowo gwałtowna. Aż tak duży skok temperatury nie był tam notowany od dawna. Opady śniegu i niskie temperatury ucieszyły mieszkańców. Od pewnego czasu upały powodowały ciągłe pożary. Zmiana warunków spowodowała znaczne obniżenie prawdopodobieństwa ich wystąpienia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Plażowicze nie kryli zaskoczenia. Nagranie z hiszpańskiej plaży
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić