o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
mmc
|

Tragedia w Amazonii. Nie żyje czołowy brazylijski ekspert

41
Podziel się

Rieli Franciscato od lat badał pierwotne plemiona w Amazonii. Zginął w środę w wyniku ugodzenia strzałą. Strzał w łuku trafiła go w środek klatki piersiowej.

Tragedia w Amazonii. Nie żyje czołowy brazylijski ekspert
Rieli Franciscato. (YouTube)
bDnIplQl

56-letni Rieli Franciscato badał rdzenne plemiona Amazonii na zlecenie rządowej agencji. Zajmuje się ona ochroną tych ludzi. Izolowana grupa rzeki Cautario - bo tak nazywane jest plemię, zazwyczaj było przyjaźnie nastawione.

Ekspert grupę monitorował z bezpiecznej odległości. Towarzyszyła mu policja i grupa badawcza. Oni byli świadkami tragicznego zdarzenia.

bDnIplQn

Tym razem mieszkańcy tego regionu nie byli tak przyjaźni. Jak informuje agencja prasowa AFP, grupa badaczy spotkała pięciu uzbrojonych mężczyzn - członków grupy wojennej.

Rieli Francisato został ugodzony strzałą. Trafiła ona w środek klatki piersiowej, tuż nad sercem. Z relacji świadków dla agencji prasowej AFP wynika, że mężczyzna zdążył wyjąć strzałę z ciała i przebiec 50 m krzycząc. Padł na ziemię i umarł na miejscu.

Badacz był świadomy czekającego go ryzyka. Stowarzyszenie Kaninde Ethno-Environmental Defense, którego Francisato był współzałożycielem już dawno stwierdziło, że tubylcze plemiona nie są w stanie odróżnić przyjaciela od wroga.

bDnIplQt

Ofiar amazońskich plemion jest więcej. Najczęściej są nimi okoliczni rolnicy, drwale, czy górnicy.

Od 2019 liczba tych wypadków wzrosła. Jak zauważają miejscowi w rozmowie z agencją prasową AFP, ataki są częstsze od momentu, gdy władzę objął Jair Bolsonaro. Obiecał rozwój terenów Amazonii.

Zobacz także: "Łowca potworów" na tropie Yucumama
bDnIplQO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
pies
3 miesiące temu
Giną biedni drwale ! To ich kraj ( Indian ) i maja prawo się bronić przed Drwalami (bandytami ) , którzy niszczą ich kraj !!!! A tak naprawdę to bronią nas AMAZONIA to tysiące niezbadanych roślin , które są pozyteczne dla człowieka ! A ci Drwale (bandyci ) niszczą to bezpowrotnie
Faaaz
3 miesiące temu
Gdyby strzaly nie wyjal, to mozliwe, ze by przezyl. Podstawowy blad kosztowal go zycie. No i na pewno nie dostal jej bez powodu.
dd ds
3 miesiące temu
Zgadza się. Już w średniowieczu uczono by strzałę łamać i do cyrulika...
bDnIplQP
nnx
3 miesiące temu
razem z policją wprowadzał im dobrobyt i demokrację - a oni strzałą?
CNNNC
3 miesiące temu
Styrzala hamowala krwotok . Nie mozna wyjmowac strzaly , noza zanim bedzie pomoc . Plemiona dobrze rozpoznaja intencje po mowie ciala
Najnowsze komentarze (41)
Zaanal20
1 tyg. temu
A po co on wyjmował tę strzałę? Przecież to podstawowy błąd! Trzeba było zostawić, na pamiątkę.
TEGO TYPU
3 miesiące temu
Ot taka wymiana handlowa z dzikimi... obcy im wycinają lasy, a oni sprzedają im strzały... i kto tu jest bardziej dziki?
Zenek
3 miesiące temu
Zapewne ten co strzelał był niepoczytalny więc nic mu nie zrobią.
Ooo!
3 miesiące temu
Co na to kościół rzymskokatolicki,Watykan i inne religie świata?! Dzicz żyje według natury a nie według Bogów,tak żyją jak im życie dyktuje i nie przejmują się wcale tym że zabili człowieka który im pomagał, teraz kiedy już nikt im nie będzie pomagał więc się może zorientują że nie powinni zabijać gościa bo już nic nie dostaną.Dzik jest dziki dzik jest zły !!!
Ada
3 miesiące temu
wchodzą na teren Indian i dziwią się, że oni sie bronią. Moja puszcza to mój zamek i ubili intruza. badał bo chciał ich wysiedlić jak Amerykanie zrobili z rdzenną ludnościa indiańską
der
3 miesiące temu
kiedys u mnie w Kanadzie bogaty7 Zyd chcial na terenach rezerwatu Indian zrobic pole golfowe to nasi wojownicy nie z lukami a zbronia maszynowa staneli w obronie swego terenu zabijajac na poczatku kilku policjantow dopiero wojsko kanadyjsko pojawiajac sie zmusilo ich do odstapienia ale Zyd i tak nie zbudowal pola golfowego, zawarto pokoj zIndianami po prostu! zaden z nich nie poniosl kary bo bronili swej ziemi przyznanej traktatem krolewskim !
I BARDZO
3 miesiące temu
DOBRZE... DAWAĆ TAM NASTĘPNEGO EKSPERTA!
lolo
3 miesiące temu
Brawo indianie
bDnIplQH
Chudej
3 miesiące temu
no chyba że była zatruta a oni tak lubią w takim przypadku nie ma znaczenia czy wyjął czy nie
Łazik
3 miesiące temu
A po co tam lazł
Jankiel
3 miesiące temu
Bronią swego terytorium i swojego stylu życia . Są WOLNI bez zbędnej demokracji.
Biedny ZUS
3 miesiące temu
Zostawcie biednych indian i będzie spokój a nie tragedii tragedią jest to, że wchodzicie w brudnych butach do ich domu.
Bazingaa
3 miesiące temu
Indianie dowiedzieli się, że pieniądze na 500+ to jednak z ich kieszeni będą pochodzić. No i troszeczkę się zdenerwowali.
Cha, ja
3 miesiące temu
Od naszych przyjaciół racz naz zbawić, Panie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić