Potężna eksplozja na Krymie. Rosjanie tłumaczą

W Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie doszło w niedzielę do potężnej eksplozji. O sprawie natychmiast poinformowały ukraińskie media, a informację potwierdził marionetkowy gubernator miasta Michaił Razwożajew. Wyjaśnił przy tym, że do wybuchu doszło na skutek uderzenia pioruna.

Potężna eksplozja na Krymie. Rosjanie tłumaczą
Potężna eksplozja na Krymie. Rosjanie tłumaczą, że to piorun (Wikimedia commons CC BY-SA 4.0, Mitte27)

Rosja od 2014 roku nielegalnie okupuje należący do Ukrainy Półwysep Krymski. Obecnie stanowi on jedną z głównych baz wypadowych rosyjskich żołnierzy podczas rozpoczętej 24 lutego inwazji na Ukrainę. Ostatnio Kijów jednak rozpoczął walkę o odzyskanie tego regionu, przeprowadzając kilka udanych ataków na bazy wojskowe na Krymie.

W niedzielę 2 października media poinformowały, że w Sewastopolu doszło do potężnej eksplozji. Jak podaje serwis Krym.Realii, ok. godz. 15 słychać było wybuch w centrum miasta. Użytkownicy mediów społecznościowych podają, że eksplozja miała miejsce przy alei Generała Ostrjakowa, w pobliżu galerii handlowej Moskowskij.

Potężny huk na Krymie. Piorun uderzył w biurowiec

Głos w sprawie zdarzenia zabrał natychmiast mianowany przez Rosję gubernator miasta. Michaił Razwożajew wyjaśnił, że eksplozja była spowodowana uderzeniem pioruna.

W biurowcu obok centrum handlowego Moskowskij (w dawnym budynku Domu Życia) rozległ się huk. Budynek nie ma instalacji gazowej. Według ratowników, piorun uderzył w dach, w niektórych pokojach pękły szyby w oknach. Nie doszło do pożaru, nikt nie został ranny. Na miejscu pracują obecnie śledczy z Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych – przekazał w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
Trwa ładowanie wpisu:telegram

Eksplozja na Krymie. Rosjanie mówią o pożarze samolotu

Nie jest jasne, czy eksplozja w centrum Sewastopola rzeczywiście została spowodowana przez zjawisko atmosferyczne. Dzień wcześniej w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania z Krymu, na których widać kłęby dymu. Z informacji przekazanych przez ukraińskie media wynika, że pożar ogarnął lotnisko wojskowe Belbek. Znajduje się ono w pobliżu Sewastopola.

Na lotnisku swoją bazę ma 27. Kompozytowa Dywizja Lotnicza Rosji. Była ona wykorzystywana we wcześniejszych atakach na Ukrainę. Ze strony rosyjskiej docierają informacje mówiące o tym, że samolot zboczył z pasa startowego, po czym doszło do jego zapalenia i eksplozji amunicji znajdującej się na jego pokładzie. Pilot maszyny ewakuował się w porę i nic mu się nie stało.

Obejrzyj także: "Rosjanie korzystają z tego, co mają w zapasie". Ekspert o uzbrojeniu wojsk Putina

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić