Pożar na Krymie. Lotnisko wojskowe w ogniu

W sobotni wieczór w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania z Krymu, na których widać kłęby dymu. Z informacji przekazanych przez ukraińskie media wynika, że pożar ogarnął lotnisko wojskowe Belbek. Znajduje się ono w pobliżu Sewastopola.

Pożar na Krymie. Lotnisko wojskowe w ogniu
Pożar na Krymie. Lotnisko wojskowe w ogniu (Telegram)

Podczas gdy rosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew oświadczył, że na lotnisku Belbek doszło do pożaru wskutek zapalenia się samolotu podczas lądowania, w serwisie Telegram pojawiają się informacje o odgłosach eksplozji w mieście. Co ważne, na lotnisku swoją bazę ma 27. Kompozytowa Dywizja Lotnicza Rosji. Była ona wykorzystywana we wcześniejszych atakach na Ukrianę.

Pożar na Krymie. Lotnisko wojskowe w ogniu

Ze strony rosyjskiej docierają informacje mówiące o tym, że samolot zboczył z pasa startowego, po czym doszło do jego zapalenia i eksplozji amunicji znajdującej się na jego pokładzie. Pilot maszyny ewakuował się w porę i nic mu się nie stało.

W akcję gaśniczą na lotnisku zaangażowano lokalną straż pożarną. Wskutek zdarzenia infrastruktura portu Belbek nie została uszkodzona - twierdzą Rosjanie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nie jest to pierwszy raz, gdy na Krymie dochodzi do tajemniczych eksplozji i pożarów. W piątek, gdy Władimir Putin ogłaszał w Moskwie przyłączenie części okupowanych ukraińskich ziem do Rosji, na półwyspie również doszło do eksplozji. Jak podawał portal Suspilne, wybuchy słychać było na przedmieściach Jałty, w Ałupce i w miejscowości Partenit pod Ałusztą.

Natomiast w sierpniu na terenie bazy wojskowej Nowofiodorowka doszło do serii wybuchów, których odgłosy również przypominały eksplozje amunicji. Wówczas Rosjanie stracili część swojego sprzętu.

Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu w marcu 2014 roku. W tym samym okresie Rosjanie zaczęli też wspierać separatystów w Ługańsku i Doniecku, którzy utworzyli samozwańcze republiki, próbujące odłączyć się od Ukrainy. Tamte wydarzenia stały się zalążkiem wojny na pełną skalą, jaką Władimir Putin rozpoczął 24 lutego 2022 roku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Ekspert: Rosjanie cofają się wyłącznie przed siłą
Autor: ŁKU
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić