Prorocze słowa. Mówił to o Putinie. Dzień później został zabity

Internauci przypominają słowa Borysa Niemcowa z 2015 roku. Na dzień przed śmiercią Niemcow stwierdził, że Władimir Putin będzie tak samo znienawidzony jak przywódca III Rzeszy. Mówił też o ataku na Ukrainę.

Prorocze słowa. Mówił to o Putinie. Dzień później został zabity
To był ostatni wywiad Borysa Niemcowa. Dz (Telegram)

Każdy opozycyjny ruch w Moskwie, który sprzeciwia się działaniom Władimira Putina, jest ostro traktowany przez aparat państwowy. Obecnie najbardziej znanym opozycjonistą jest Aleksiej Nawalny, czyli więzień polityczny Kremla. W styczniu minął rok od jego aresztowania.

W przeszłości Putinowi mocno sprzeciwiał się Borys Niemcow, czyli opozycjonista i obrońca praw człowieka. Był zwolennikiem liberalnych reform gospodarczych oraz przeciwnikiem aneksji Krymu przez Rosję. Pod koniec życia pracował nad raportem o rosyjskich wojskach i ich zaangażowaniu w Ukrainie.

Prorocze słowa Niemcowa

Teraz internauci przypominają słowa, które Niemcow wypowiedział w 2015 roku. I które okazały się prorocze.

Jak przypomina popularny, mający ponad 160 tys. subskrybentów kanał Belamova na Telegramie, w przeddzień śmierci polityk mówił, że Putin zostanie z czasem znienawidzony tak jak Adolf Hitler. Podkreślał też, że przywódca Kremla będzie odpowiedzialny za wojnę w Ukrainie, a potem ludzie będą nim pogardzać po jego śmierci.

Dzień później Niemcow został zastrzelony w centrum Moskwy. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy.

Kto zabił Niemcowa?

Niemcow w przeszłości był kilkakrotnie aresztowany za sprzeciwianie się rządom Putina. Ostatnie aresztowania miały miejsce w 2011 r., gdy protestował przeciwko wynikom wyborów parlamentarnych, i w 2012 r., kiedy dziesiątki tysięcy ludzi protestowały przeciwko Putinowi.

Za zabójstwo Niemcowa przed sądem odpowiadało pięciu mężczyzn z Czeczenii. W czerwcu 2017 roku zostali uznani za winnych przez sąd w Moskwie. Za przyjęcie zlecenia zabójstwa mieli otrzymać 15 mln rubli. Tożsamości zleceniodawcy morderstwa nie podano do wiadomości publicznej.

Zobacz także: Duda czy Morawiecki? Sikorski ocenia polskich polityków w obliczu wojny
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić