Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Putin grozi "nieprzyjaznym" państwom. Chce by za gaz płaciły w rublach

Podziel się:

Władimir Putin ogłosił w środę, że Rosja będzie domagać się od "nieprzyjaznych" krajów zapłaty w rublach za sprzedaż gazu. W Europie po tej wypowiedzi ponownie wzrosły ceny gazu.

Putin grozi "nieprzyjaznym" państwom. Chce by za gaz płaciły w rublach
Władimir Putin chce zmusić Europę do płacenia w rublach (Getty Images)

W środę Władimir Putin wypowiedział się podczas spotkania z ministrami. Według agencji Reutera prezydent Rosji chce zmienić sposób opłat za gaz dostarczany do Europy.

Władimir Putin chce rubli

Rosja będzie oczywiście nadal dostarczać gaz ziemny zgodnie z ilościami i cenami (...) ustalonymi we wcześniej zawartych kontraktach - powiedział prezydent Rosji.

Putin zaznaczył, że zmiany nie będą duże. Mają dotyczyć "jedynie waluty płatności, która zostanie zmieniona na rosyjskie ruble". Rząd i bank centralny mają tydzień na znalezienie rozwiązania, jak przenieść te operacje na rosyjską walutę. Gazprom musi wprowadzić odpowiednie zmiany w kontraktach gazowych.

Wysokie rangą źródło w polskim rządzie powiedziało, że te działania stanowią "naruszenie zasad płatności zawartych w obecnych kontraktach". Polska nie zamierza podpisywać nowej umowy po tym jak pod koniec roku wygaśnie obecna umowa z Gazpromem.

Możliwość zmiany waluty, która mogłaby zakłócić ten handel, spowodowała, że niektóre europejskie i brytyjskie ceny hurtowe gazu wzrosły w środę o około 15-20 proc. - zauważyła agencja Reutera.

"Nieprzyjazne" kraje to głównie te, które nałożyły w ostatnim czasie sankcje na Rosję. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Wielką Brytanię, Japonię, Kanadę, Norwegię, Singapur, Koreę Południową, Szwajcarię i Ukrainę.

Zobacz także: Czy handel Polski z Rosją został w całości wstrzymany? "Firmy zmieniły kanał dotarcia"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić