o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Rosja. Władimir Putin obiecywał premie dla lekarzy. Śmieszne kwoty

46
Podziel się

Fala oburzenia wzbiera w całej Rosji po tym, jak pracownicy służby zdrowia zaczęli umieszczać w internecie wyciągi swoich wypłat za ostatni miesiąc. Okazuje się, że z obiecanych przez Władimira Putina wysokich premii dla osób walczących z koronawirusem nie zostało prawie nic.

Na początku kwietnia Władimir Putin zapowiedział wysokie premie dla pracowników medycznych.
Na początku kwietnia Władimir Putin zapowiedział wysokie premie dla pracowników medycznych. (Getty Images)
bDJyLJsR

Rosjanie są oburzeni wysokością premii, które otrzymali lekarze, pielęgniarki i ratownicy pracujący w szpitalach zakaźnych. Na początku kwietnia prezydent Władimir Putin zapowiedział, że medycy mogą liczyć na wysokie dodatki, które mają wynagrodzić im pracę w trudnych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach.

Mowa była wówczas o naprawdę poważnych bonusach wynoszących, w zależności od wykonywanej pracy, od 25 do 80 tysięcy rubli miesięcznie, czyli od mniej więcej 1500 do nawet 4500 złotych na osobę. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna.

bDJyLJsT

Władimir Putin rozdaje premie. Na polskie to 40 zł

Wielu pracowników służby zdrowia wrzuca do internetu wyciągi z właśnie spływających wypłat za kwiecień. Niektórzy z nich nie otrzymali żadnych premii. Wielu zaś dostało śmiesznie niskie dodatki - wynoszące równowartość 40 złotych lub jeszcze mniej.

Osoby, które walcząc z wirusem same się nim zaraziły, zamiast rekompensaty otrzymały wypłaty niższe niż zazwyczaj. Tak jak w przypadku lekarki imieniem Maria, która rozmawiała z korespondentem agencji AFP. Pracująca w jednym z podmoskiewskich szpitali kobieta z obawy o swoją karierę nie podała nazwiska.

bDJyLJsZ

Maria dopiero zaczyna pracować jako lekarz, więc jej zarobki są dosyć niskie. W minionym miesiącu jednak zamiast przewidywanych 36 tysięcy rubli (około 2 tysiące złotych) zarobiła dwa i pół raza mniej. Powodem był fakt, że udała się na wizytę domową do pacjenta, u którego później wykryto koronawirusa.

Marii nakazano poddanie się dwutygodniowej kwarantannie domowej. Okazuję się jednak, że okres ten policzono jej jako nieobecność w pracy.

Miałam nadzieję, że z powodu mojej styczności z infekcją dostanę dodatkowe pieniądze - mówiła AFP lekarka i dodała, że w trakcie pracy była wyposażona tylko w jedną parę rękawiczek ochronnych i jedną maseczkę.

Do sytuacji odniósł się premier Rosji, Michaił Miszustin, który stwierdził, że wina leży po stronie władz regionalnych. Jak stwierdził, z 27 miliardów rubli przyznanych samorządom na premie te wydały jedynie 4,5 miliarda.

bDJyLJta

Problemy pojawiają się nawet w miejscach najbardziej pokrzywdzonych przez wirusa, gdzie służba zdrowia pracuje najciężej - przyznawał Miszustin

Okazuje się, że praktyką w wielu szpitalach było liczenie co do minuty czasu spędzonego bezpośrednio przy zakażonych COVID-19 i tylko ten czas był liczony jako podstawa do premii. Rosyjski media donosiły też o placówkach, które pieniądze dla lekarzy wydawały na inne cele.

Szef rosyjskiego związku pracowników medycznych, Andriej Konowal, stwierdził, że obietnice Putina przegrały w starciu ze szpitalną biurokrację. Jego zdaniem, budziły one wielkie nadzieje, jednak teraz doprowadziły do ogromu rozczarowania wśród lekarzy.

To wszystko wygląda jak okrutny żart - komentuje Konowal.

bDJyLJtb

Zobacz także: Polska firma tworzy respirator z drukarki 3D. Trwają testy prototypów

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJyLJtc
bDJyLJtu
KOMENTARZE
(46)
heniek
10 miesięcy temu
szef rosyjskiego związku pracowników medycznych - Andriej Konowal. Takie rzeczy to tylko w Rosji
62623
10 miesięcy temu
mieli dostac tylko lekarze, a jak zwykle wiekszosc poszla na administracje
tetryk
10 miesięcy temu
Hej rosyjskie trolle macie coś mądrego do powiedzenia. Czy tez macie podobne premie?
bDJyLJtv
...
10 miesięcy temu
Putin i jego banda powini dolozyc z wlasnej kieszeni z tego co zdazyli wczesniej okrasc narod . Jak widac Rosjanom do szczescia potrzeba tylko kartoszki,cebule,slonine walonki i kanister samogonu.
jura
10 miesięcy temu
Rosjanie są karmieni słowami o Wielkiej Rosji, więc dla matuszki Rossiji muszą zaciskać pasa. Niektórzy zaciskają pętle na ich szyjach.
Najnowsze komentarze (46)
car
10 miesięcy temu
Nic w tym dziwnego sam car określił że Rosja to cywilizacja ja dodałbym że to stan umysłu
Swojak
10 miesięcy temu
A czy lekarze podziękowali jewo wielcziestwu za ten zabytek laski
Niki
10 miesięcy temu
Oczywiście chodzi o nawe zachorowania na koronawirusa. Czyli powyżej określonego limitu zachorowań mają wpisywać kolejne przypadki jako zapalenie płuc
Niki
10 miesięcy temu
Znajomy z merostwa w Moskwie mówił mi ze na większe miasta rozpisano limity możliwych dziennych nowych zachorowań na koronawirusa. Jeśli przekraczają limit maja jako przyczynę śmierci wpisywać zapalenie płuc itp
Kat
10 miesięcy temu
W Polszu podwyzki dostał ZUS
Wujek z USA
10 miesięcy temu
Jak zwykle kłamstwa i oszusta w wykonaniu tego krętacza ale już uwielbianie jego, zmniejsza się.
bubek
10 miesięcy temu
Smuci mnie brak hejtu na Putina.
pis
10 miesięcy temu
Jak się coś mocno obieca to nie trzeba nawet dawać...
bDJyLJtn
obudzony
10 miesięcy temu
nawet w obliczu pandemii - w Polin prymitywne plucie na Rosje. dalismy sie nabrac juz w 1980 roku
jerryZ
10 miesięcy temu
Prezydent Putin rozdaje premie???????To jakby prezydent Duda komuś coś dawał. Jeśli już to może premier ale i on sam się zaraził wirusem. Ale u was to zawsze co źle w Rosji to ,,wina Putina,,
To ja
10 miesięcy temu
Po co tracicie ENERGIĘ na wypociny grafomanskie Myślicie że w Polsce to lepiej???O naiwni błogosławieni!!!!
PACJENT
10 miesięcy temu
POLSCY LEKARZE DOSTALI TROCHE BRAW NA POCZATKU ZAMIAST MASEK I KOMBINEZONOW, A TERAZ ZNOWU LUDZIE PLUJA NA MEDYKOW... RZAD NA PEWNO ZROBI IM PREZENT W POSTACI PODNIESIENIA PODATKOW ALBO OBINIZY IM ZAROBKI.
Daniel
10 miesięcy temu
Druga fala wirusa pozamiata tak, że granica polsko-chińska coraz bardziej realna.
Dzięki Dudzie
10 miesięcy temu
U nas 2 miliardy poszło na TVP, a nikt z personelu medycznego żadnych premii nie dostał - poza zwykłymi nadgodzinami. Lekarze kontraktowi na kwarantannie wręcz dostali po kieszeni.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić