Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Rosja. Władimir Putin obiecywał premie dla lekarzy. Śmieszne kwoty

47
Podziel się:

Fala oburzenia wzbiera w całej Rosji po tym, jak pracownicy służby zdrowia zaczęli umieszczać w internecie wyciągi swoich wypłat za ostatni miesiąc. Okazuje się, że z obiecanych przez Władimira Putina wysokich premii dla osób walczących z koronawirusem nie zostało prawie nic.

Na początku kwietnia Władimir Putin zapowiedział wysokie premie dla pracowników medycznych.
Na początku kwietnia Władimir Putin zapowiedział wysokie premie dla pracowników medycznych. (Getty Images)

Rosjanie są oburzeni wysokością premii, które otrzymali lekarze, pielęgniarki i ratownicy pracujący w szpitalach zakaźnych. Na początku kwietnia prezydent Władimir Putin zapowiedział, że medycy mogą liczyć na wysokie dodatki, które mają wynagrodzić im pracę w trudnych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach.

Mowa była wówczas o naprawdę poważnych bonusach wynoszących, w zależności od wykonywanej pracy, od 25 do 80 tysięcy rubli miesięcznie, czyli od mniej więcej 1500 do nawet 4500 złotych na osobę. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna.

Władimir Putin rozdaje premie. Na polskie to 40 zł

Wielu pracowników służby zdrowia wrzuca do internetu wyciągi z właśnie spływających wypłat za kwiecień. Niektórzy z nich nie otrzymali żadnych premii. Wielu zaś dostało śmiesznie niskie dodatki - wynoszące równowartość 40 złotych lub jeszcze mniej.

Osoby, które walcząc z wirusem same się nim zaraziły, zamiast rekompensaty otrzymały wypłaty niższe niż zazwyczaj. Tak jak w przypadku lekarki imieniem Maria, która rozmawiała z korespondentem agencji AFP. Pracująca w jednym z podmoskiewskich szpitali kobieta z obawy o swoją karierę nie podała nazwiska.

Maria dopiero zaczyna pracować jako lekarz, więc jej zarobki są dosyć niskie. W minionym miesiącu jednak zamiast przewidywanych 36 tysięcy rubli (około 2 tysiące złotych) zarobiła dwa i pół raza mniej. Powodem był fakt, że udała się na wizytę domową do pacjenta, u którego później wykryto koronawirusa.

Marii nakazano poddanie się dwutygodniowej kwarantannie domowej. Okazuję się jednak, że okres ten policzono jej jako nieobecność w pracy.

Miałam nadzieję, że z powodu mojej styczności z infekcją dostanę dodatkowe pieniądze - mówiła AFP lekarka i dodała, że w trakcie pracy była wyposażona tylko w jedną parę rękawiczek ochronnych i jedną maseczkę.

Do sytuacji odniósł się premier Rosji, Michaił Miszustin, który stwierdził, że wina leży po stronie władz regionalnych. Jak stwierdził, z 27 miliardów rubli przyznanych samorządom na premie te wydały jedynie 4,5 miliarda.

Problemy pojawiają się nawet w miejscach najbardziej pokrzywdzonych przez wirusa, gdzie służba zdrowia pracuje najciężej - przyznawał Miszustin

Okazuje się, że praktyką w wielu szpitalach było liczenie co do minuty czasu spędzonego bezpośrednio przy zakażonych COVID-19 i tylko ten czas był liczony jako podstawa do premii. Rosyjski media donosiły też o placówkach, które pieniądze dla lekarzy wydawały na inne cele.

Szef rosyjskiego związku pracowników medycznych, Andriej Konowal, stwierdził, że obietnice Putina przegrały w starciu ze szpitalną biurokrację. Jego zdaniem, budziły one wielkie nadzieje, jednak teraz doprowadziły do ogromu rozczarowania wśród lekarzy.

To wszystko wygląda jak okrutny żart - komentuje Konowal.

Zobacz także: Polska firma tworzy respirator z drukarki 3D. Trwają testy prototypów

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
wiera
3 miesiące temu
tak wierzcie tym rządzcym obiecanki cacanki aco do Ukrainców to czemu TAK RZAD IM ROZDAJE WSZYSTKO A JAK BIEDNI PORZEBUJA MIESZkania TO MUSZA DLUGIE LATA CZEKAC A UKRAICOM DAJE SIE OD ZARAZ A CZWEMU ERZAD MA TYSIACE MIESZKAN CZEMU ONI NIE SPROWADZAJA NA SWE KOMNATY to jest HAMSTWO !!!!!!!!!!!!!!atyn człowieku mieszkaj 4x4 m z pieciorgiem dzieci i jaka to sprawiedliwo to drugi >???????????????PUTIN ????????????????????
car
2 lata temu
Nic w tym dziwnego sam car określił że Rosja to cywilizacja ja dodałbym że to stan umysłu
Swojak
2 lata temu
A czy lekarze podziękowali jewo wielcziestwu za ten zabytek laski
Niki
2 lata temu
Oczywiście chodzi o nawe zachorowania na koronawirusa. Czyli powyżej określonego limitu zachorowań mają wpisywać kolejne przypadki jako zapalenie płuc
Niki
2 lata temu
Znajomy z merostwa w Moskwie mówił mi ze na większe miasta rozpisano limity możliwych dziennych nowych zachorowań na koronawirusa. Jeśli przekraczają limit maja jako przyczynę śmierci wpisywać zapalenie płuc itp
Kat
2 lata temu
W Polszu podwyzki dostał ZUS
Wujek z USA
2 lata temu
Jak zwykle kłamstwa i oszusta w wykonaniu tego krętacza ale już uwielbianie jego, zmniejsza się.
bubek
2 lata temu
Smuci mnie brak hejtu na Putina.
pis
2 lata temu
Jak się coś mocno obieca to nie trzeba nawet dawać...
obudzony
2 lata temu
nawet w obliczu pandemii - w Polin prymitywne plucie na Rosje. dalismy sie nabrac juz w 1980 roku
jerryZ
2 lata temu
Prezydent Putin rozdaje premie???????To jakby prezydent Duda komuś coś dawał. Jeśli już to może premier ale i on sam się zaraził wirusem. Ale u was to zawsze co źle w Rosji to ,,wina Putina,,
To ja
2 lata temu
Po co tracicie ENERGIĘ na wypociny grafomanskie Myślicie że w Polsce to lepiej???O naiwni błogosławieni!!!!
PACJENT
2 lata temu
POLSCY LEKARZE DOSTALI TROCHE BRAW NA POCZATKU ZAMIAST MASEK I KOMBINEZONOW, A TERAZ ZNOWU LUDZIE PLUJA NA MEDYKOW... RZAD NA PEWNO ZROBI IM PREZENT W POSTACI PODNIESIENIA PODATKOW ALBO OBINIZY IM ZAROBKI.
Daniel
2 lata temu
Druga fala wirusa pozamiata tak, że granica polsko-chińska coraz bardziej realna.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić