Rosja wycofuje się z umowy. Brytyjczycy stracą ryby

Brytyjskie statki złowiły na rosyjskich wodach tysiące ton dorsza i plamiaka. Teraz Moskwa twierdzi jednak, że porozumienie z 1956 r. zostało zerwane w odpowiedzi na brytyjskie sankcje nałożone na sześć osób odpowiedzialnych za kolonię karną, w której zginął Aleksiej Nawalny.

Rosja wycofuje się z umowy. Brytyjczycy stracą ryby
Rosja wycofuje się z umowy. Brytyjczycy stracą ryby (Pixabay)

Umowa z 1956 r., która pozwala brytyjskim łodziom na połowy na Morzu Barentsa, została zerwana, co jest najnowszą oznaką rosnącego napięcia między Moskwą a Zachodem.

Porozumienie połowowe zostało podpisane przez radzieckiego przywódcę Nikitę Chruszczowa, ale rosyjscy politycy twierdzą obecnie, że nigdy nie leżało to w interesie narodowym. Szef Dumy Palantowej Wiaczesław Wołodin powiedział: "Brytyjczycy muszą przestudiować kilka przysłów: Rosjanie zaprzęgają konia powoli, ale jeżdżą na nim szybko".

Przypomnijmy, że w środę Wielka Brytania nałożyła sankcje na sześć osób odpowiedzialnych za kolonię karną w Arktyce, w której w zeszłym tygodniu zmarł Aleksiej Nawalny, zaciekły krytyk Władimira Putina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielkie protesty w kraju NATO. Koktajle Mołotowa poszły w ruch

Wołodin powiedział, że wycofanie się z umowy połowowej było bezpośrednią reakcją na te sankcje, ponieważ brytyjskie statki złowiły tysiące ton dorsza i plamiaka na wodach rosyjskich.

W zeszłym roku Sky News poinformowało, że aż 40 procent dorsza i plamiaka spożywanych w Wielkiej Brytanii pochodzi z Rosji.

Burza po śmierci Nawalnego

Aleksiej Nawalny zmarł w piątek (16 lutego) w kolonii karnej za kołem podbiegunowym w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Według relacji strażników więziennych 47-letni opozycjonista "poczuł się źle" i "stracił przytomność". Mimo wezwania pogotowia i rzekomych prób reanimacji Nawalny zmarł.

Został on aresztowany w styczniu 2021 roku i uwięziony po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia, przeprowadzonej najpewniej przez rosyjskie służby specjalne. Władze wszczęły wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami przewidującymi łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić