Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Rosyjski "niedźwiedź" nad Bałtykiem. Jest nagranie

20
Podziel się:

Duńskie myśliwce F-16 przechwyciły w pobliżu wyspy Bornholm rosyjski bombowiec strategiczny Tu-95. Maszyna, oznaczona w kodzie NATO jako "Bear" ("Niedźwiedź"), zbliżyła się do granic przestrzeni powietrznej Danii.

 Tu-95 rzadko spotykane są w tej części Bałtyku.
Tu-95 rzadko spotykane są w tej części Bałtyku. (Forsvaret)

Samolot z Rosji leciał na niewielkiej wysokości w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Duńczycy zdecydowali się wysłać parę dyżurnych samolotów, aby sprawdzić zamiary rosyjskiej załogi.

Decyzję podjęto m.in. ze względu na fakt, że Tu-95 rzadko spotykane są w tej części Bałtyku - z reguły NATO przechwytuje te samoloty u wybrzeży Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Duńscy piloci udokumentowali to nietypowe spotkanie na Bornholmem, a film udostępnili w internecie.

Duńskie F-16 wystartowały z bazy w Skrydstrup. Maszyny leciały obok rosyjskiego bombowca do momentu, kiedy ten zaczął opuszczać przestrzeń w pobliżu duńskiej wyspy.

Powietrzne prowokacje

Po wybuchu konfliktu na Ukrainie samoloty rosyjskich sił powietrznych coraz częściej pojawiają się w pobliżu morskich granic państw leżących nad Morzem Bałtyckim. Litewski resort obrony informował, że tylko w pierwszym tygodniu sierpnia maszyny NATO osiem razy startowały, aby przechwycić maszyny Rosji, które nie reagowały na prośby o identyfikację.

NATO prowadzi też misję Baltic Air Policing, która polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. Kraje te nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Misja realizowana jest z wykorzystaniem bazy Amari oraz bazy w Szawlach na Litwie, gdzie stacjonują obecnie polskie myśliwce F-16.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Rosjanie
2 lata temu
widać dobrze się mają..
bum
5 lata temu
No i co z tego że leciał . Kto ci Jastrzębski każe pisać takie bzdety. Pisz czopku amerykański jak terroryści amerykańscy i ich bandycka armia wkracza do europy, Polskę już zajęli i czają się na Ukrainę co ty na to?
Anna
5 lata temu
Nie mniej nie więcej Rosja testuje skuteczność obronną i słabe punkty obrony nato. Być może też przy okazji testują swoje nowe rozwiązania w technologii stealth.
ruble
5 lata temu
UBeki z Polski odlatują do swych hahahahah razem z kastą hahaha!!!
cepy nato nic
5 lata temu
KPINA na o2 czy co i odleciał!!!!tak sobie z bombą atomową czy co!!!???
olla
5 lata temu
Bałtyk jego domem na dnie!!!!
POMPE
5 lata temu
Samoloty NATO przechwyciły rosyjski samolot.... i nasypały mu soli na ogon... Kpiny w mediach i w działalności tych państw. Co robią samoloty USA nad Bałtykiem?
Tosiek
5 lata temu
Spoko wodza. Nasza elitarna Aeromobilna Brygada Pancernych Husarzy Szybowcowo-Rowerowych w mig z każdą forma agresji się upora.
edi
5 lata temu
Chwila,moment.Skoro znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej to "PRZECHWYCENIE" przez duńskie samoloty bojowe jest niezgodne z prawem międzynarodowym i ma celowy,prowokacyjny charakter mający na celu sprowokowanie konfliktu zbrojnego."PRZECHWYCENIE" może nastąpić jeśli obcy samolot wlatuje w przestrzeń powietrzną danego kraju.Tak było,jest i będzie .No ale żydo-amerykany chcą to zmienić.
CCCP
5 lata temu
To był samolot emerytalny -ta konstrukcja ma 65 lat !!!!!
Rafcio
5 lata temu
sprawdzają jak szybko NATO reaguje i ile mają czasu na ewentualne ulotnienie się. TO nie są prowokacje tylko misje które pozwalają oszacować mobilność obrony i z tego wyciąga się wnioski tak by na wypadek jakiejś akcji wyjść z tego bez szkód a najlepiej niezauważonym
kakaduczek
5 lata temu
Znowu "przechwycenie". A co będzie jak zmusi się do wylądowania intruza na własnym lotnisku? Rosyjskie samoloty wojskowe regularnie latają od strony Skt. Petersburga, nad Zatoką Fińską i Bałtykiem do Obwodu Kaliningradzkiego. Oczywiście tuż przy obszarze państw bałtyckich. To ich jedyna sensowna droga. Samoloty NATOwskie startują, żeby pokazać swoją gotowość. Normalne rutynowe działania. Ale z wierszówki płaceni zaraz robią sensację. Żenada.
ert
5 lata temu
Polskie "kluchy" i tak to łykają jak pelikan rybę . Nie dość , że są już nabuzowani , to jeszcze oliwy do ognia nie zaszkodzi dolać . Tak się urealnia zamiary poprzez budowanie zagrożenia , a później to komar przeleci nad granicą i będzie że to wytrenowany rosyjski szpieg . Życzę rozumu rodakom .
tz
5 lata temu
Lecial bo Rosja tez lezy nad Baltykiem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić