Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Rząd ma kolejny problem. Akcja "Lucyna" rozlewa się na kraj

968
Podziel się

Protest policjantów zbliża się wielkimi krokami. W kolejnych miastach mundurowi ruszają na zwolnienia lekarskie. Protest nabrzmiewał od kilku tygodni. Protestujący mają zastrzeżenia nie tylko do rządzących za niewypełnienie postanowień porozumienia sprzed trzech lat, ale też do mundurowych związków zawodowych.

Rząd ma kolejny problem. Akcja "Lucyna" rozlewa się na kraj
Kolejny protest policjantów blisko wybuchu na cały kraj (Materiały WP, Adobe)
bEUVtDkR

Z kolejnych miast spływają informacje o policjantach idących na zwolnienia lekarskie. W policji znowu szykuje się protest. Najbliższe dni pokażą, czy będzie tak samo poważny jak ten z 2018 r., który skończył się podpisaniem porozumień z MSWiA.

Skala zjawiska powoli staje się niepokojąca. Tym bardziej, że pojawiają się pierwsze doniesienia o proteście także wśród strażaków. O co chodzi mundurowym?

bEUVtDkT
O pieniądze. I o warunki pracy. Wciąż nie wypłacono nadgodzin, których ludzie brali od cholery. Niby mają czas do końca września, ale póki co - cisza. A poza tym policjanci mają dość tego, jak są traktowani np. w kwestiach awansów - mówi o2.pl Mariusz (imię zmienione na prośbę rozmówcy), doświadczony policjant z Warszawy.
Zobacz także: Zgony podczas interwencji policjantów. ''Trudno powiązać interwencje z przyczynami śmierci''

Kto i gdzie?

Na zwolnienia idą głównie policjanci z prewencji i OPI - ogniw patrolowo-interwencyjnych. Ale np. w Stargardzie w piątek może być problem z wyruszeniem patroli Wydziału Ruchu Drogowego. Protestują mundurowi m.in. z Krakowa. Na zwolnienia lekarskie miała pójść np. cała kompania prewencji.

bEUVtDkZ

W Sosnowcu na L-4 jest 90 proc. OPI z Komendy Policji III. O akcji "Lucyna" (L-4, zwolnienie lekarskie) donoszą policjanci z poznańskich Jeżyc, wrocławskiego Psiego Pola, Mysłowic czy niewielkiego Lipna w woj. kujawsko-pomorskim. W nocy ze środy na czwartek patrole nie wyjechały w Wieliczce. W jednym z miast Dolnego Śląska na zwolnienia ruszyli także strażacy. Protest zaczyna rozlewać się na kraj. Na razie jednak dotyczy głównie województw zachodnich i południowych.

Dlaczego?

Głównym powodem protestu są oczywiście pieniądze. Policjanci irytują się, że dodatki otrzymują tylko najstarsi stażem policjanci. Przykładowo, tzw. "balkonikowe" otrzymuje się po 20 latach służby. Ale to jedna z przyczyn. Policjant z Lubelszczyzny ma o 200 zł mniejszy dodatek, niż policjanci z Warszawy. Do tego dochodzą wspomniane już kwestie wypłat nadgodzin czy premii kwartalnych.

bEUVtDla
Dochodzi do takich absurdów, że w jednej z komend warszawskich w drukarkach nie ma tonerów. Dlaczego? Nie ma środków, proste. Do tego te cholerne awanse. Ścieżka awansu jest niejasna, trudno się wbić do wyższej grupy. A niedługo zmienią się zasady przejścia na emeryturę i znowu ruszy lawina odejść - mówi o2.pl funkcjonariusz z Warszawy.

Mundurowi formułują także zarzuty wobec przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów - Rafała Jankowskiego. Zarzucają mu, że niedostatecznie broni interesów funkcjonariuszy. Próbowano go nawet odwołać, jednak nie zgodziła się część zarządów wojewódzkich związku.

bEUVtDlb

Wygląda więc na to, że po proteście medyków za chwilę mogą zastrajkować policjanci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUVtDlu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(968)
.. M..
2 miesiące temu
Ach i zapomniałem dodać że lekarze którzy wystawiają lipne L4 powinni również zostać ukarani woszusto w świetle prawa
.. M..
2 miesiące temu
Skoro idą na masowe zwolnienia i zapewne nie urlop bo pracodawca może odmówić pójścia na urlop a idą na zwolnienia lekarskie to jest to jawne oszustwo i trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje przecież nikt nie stoi ponad prawem chyba że policja tak
polak
3 miesiące temu
Kaczyński niech im płaci z własnej kieszeni. Przecież to jego ochrona
bEUVtDlv
666
3 miesiące temu
a ta siateczka z tyłu tp po co, na zakupy czy do wietrzenia oopy ? po strzelance ?
666
3 miesiące temu
jeśli praca wódzie śkodzi, porzuć pracę, o cóż chodzi. Zamiast KATOWAĆ LUDZI I ICH MORDOWAĆ, zmień pracę. ZA KTÓRĄ ZAROBISZ WIĘCEJ I BEZ ZALEGŁOŚCI
Twardy
3 miesiące temu
Ktoś kto protestuje, nie powinien mieć prawa do służby!
tylko u nas
3 miesiące temu
Protestują najmłodsi bo wiecznie im mało, a robić się niechce. Problem to już przyjść do służby, a będąc w niej najlepiej nic nie robić posiedzieć na telefonie popisać głupoty no i oby dyżurny nie wysłał na interwencję bo będzie trzeba coś zrobić. Albo wykonać jakąś dokumentację A to dopiero problem. Najnormalniej nierobstwo na L4 poszło bo chcę więcej za siedzenie. Czy ktoś kontroluje tych lekarzy zdrowi policjanci z dnia na dzień L4 dostają. To nawet przy Covid tak niebylo.
Gytia
3 miesiące temu
Stara zasada: im gorzej tym lepiej. Totalni nie odpuszczają.
Przequj
3 miesiące temu
Dlaczego zmieniliście imię na Mariusz?? Tylko jeden w firmie robi???
Mekintosz
3 miesiące temu
Jak ktoś ma wypracowane lata to nie oglądać się tylko zmykać na emkę. Coroczne waloryzację emerytur są wyższe niż te pseudo podwyżki, a innej pracy jest pod dostatkiem, bez takich nerwów i stresu.
Polak
3 miesiące temu
Sami sobie wrogów z ludzi robicie. Moja sprawa toczy się od dwóch lat. Gdzie podejrzanych macie wskazanych palcem. Do umorzenia z braku dowodów. Sąd odrzucił bo zaniedbania z waszej strony. A potem się dziwicie że wszyscy mają was gdzieś. Jak byście podchodzili do pracy z godzinie z waszą przysięga nie było by problemów.
Jarek
3 miesiące temu
Ja też zacznę protestować, nieroby niech się wezmą do roboty, nie potrafią znaleźć sprawcy którego im wskazuję palcem, taka sytuacja już od paru lat się powtarza, problem w tym że sprawca przestępstw i wykroczeń to wieloletni donosiciel, przesiadywał całymi dniami na posterunku gdy jego kolesie mieli dyżury, najstarsi górale nie pamiętają by kiedyś pracował, utrzymywał się z donosicielstwa i matki renty. PSY WEŹCIE SIĘ DO ROBOTY !!!!!!!!!!!!
policja
3 miesiące temu
Czas zacząć uczciwie pracować to i awanse będą bo za L4 i przez kolesiów nic nieosiągniecie
bEUVtDln
jjjj
3 miesiące temu
nikt już się biegunie przed Waszym nierobstwem
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić