Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Cała wieś broniła oskarżonych. Sąd w Rzeszowie skazał ich za gwałt

279
Podziel się:

29 kwietnia Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wydał prawomocny wyrok w sprawie gwałcicieli ze wsi Malawa na Podkarpaciu. Podtrzymano wobec nich wysokość wcześniej zasądzonych kar.

Cała wieś broniła oskarżonych. Sąd w Rzeszowie skazał ich za gwałt
Sąd wydał decyzję (YouTube)

Sprawa, w której zapadł wyrok wywołała ogólnopolskie poruszenie. Niepełnosprawna intelektualnie dziewczynka została wykorzystana seksualnie przez swojego przyrodniego brata i jego kolegów. Dramat poszkodowanej rozpoczął się, kiedy ta miała zaledwie 8 lat. Przez kolejne 5 lat dziecko było gwałcone, często w budynku miejscowego sklepu. Najstarszy ze sprawców ma 69 lat.

Sprawa wykorzystywania seksualnego dziewczynki została odkryta przez przypadek. Policja prowadziła śledztwo dotyczące znęcania się Mariusza N. nad jego matką. To właśnie wtedy mundurowi dowiedzieli się o krzywdzie wyrządzanej dziecku. Zatrzymano wówczas pięciu podejrzanych.

Skazanie sprawców nie było prostym zadaniem. Na początku procesu do sądu zgłosiła się delegacja mieszkańców wsi. Ci przekazali listę z dwustoma podpisami osób, które ręczyły za niewinność oskarżonych. Ponadto siedzący na ławie oskarżonych wymigiwali się od jakichkolwiek odpowiedzi, mówiąc, że nic nie wiedzą. Pomimo tego Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał ich za winnych i skazał. Ci domagali się jednak uniewinnienia, dlatego sprawa znalazła swój finał w sądzie apelacyjnym.

28 kwietnia Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wydał prawomocne orzeczenie. Tam również uznano winę skazanych oraz podtrzymano ich wyroki. Przyrodni brat dziewczynki Marcin N. został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności, Grzegorz D. - 9 lat, a pozostali: Franciszek D., Andrzej M. i Franciszek K. spędzą w więzieniu po 8 lat. Jeden z obrońców sprawców nie krył niezadowolenia wydanym wyrokiem.

Wyrok jest niesłuszny i kasacja jest konieczna. Wszyscy obrońcy wnosiliśmy o uniewinnienie. Trudno pogodzić się z wyrokiem, który w tak poważnej sprawie opiera się tylko na jednym dowodzie, jakim są zeznania pokrzywdzonej, przy dowodach, które sugerują, że w wielu miejscach te zeznania są niewiarygodne – powiedział mec. Aleksander Bentkowski, były minister sprawiedliwości.
Zobacz także: Syn Banasia pod lupą CBA. Giertych o "jawnym prześladowaniu"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(279)
Jdjd
12 miesięcy temu
Wszyscy komentują jakby wiedzieli na podstawie ogólnego artykułu, niestety z Komenda tez kiedyś tak było, nie twierdze ze są niewinni, zadziwia mnie tylko ile spośród osób komentujących wie jak było, jak wielu ma uprzedzenia i stereotypy, bo to na wsi było wiec ciemny lud kłamie a nie np. dyrygent czy artysta bo taki to nie kłamie i staruszka mu wtargnęła lub kobieta sama chciała nie ?
klawisz
12 miesięcy temu
To chłopcy zostaną czule przywitani w więzieniach.
Ja też z UK
12 miesięcy temu
Widać jaki ciemny lud mieszka w tej wsi.
Heniu
12 miesięcy temu
Brawo Sąd. Wyroki powinny być jeszcze wyższe.Zacofany wschód zawsze chowa głowę w piasek.Wstyd
obywatel-emer...
12 miesięcy temu
Dla niektórych gwałt musi być przy świadkach, by ich skazać.WSTYD
Joz
12 miesięcy temu
To znaczy że ci co pisali listy w obronie gwałcicieli mają takie same odchyłki
wb.
rok temu
Wobec wszystkich, którzy podpisali list do sądu mający świadczyć o niewinności oskarżonych winno być wszczęte postępowanie karne za fałszywe zeznania a także o niezgłoszenie organom ścigania przestępstwa pedofilii.
bea
rok temu
Za mało danych aby być pewnym co do winy skazanych. Mam doświadczenie z osobami niepełnosprawnymi ale tylko dorosłymi, niestety to nie ANIOŁKI. To nie ckliwe postacie z telewizyjnych reportaży.
Bezprawie w P...
rok temu
Brak dowodów a wyrok. Osoba mogła kłamać gdzie twarde dowody. Widać u nas jakość sądownictwa i wydawania wyroków niczym w Rosji i na Białorusi!
szok
rok temu
no, wiecie co? Myślałam, że przeczytam, że wieś CO NAJMNIEJ zlinczowała gwałcicieli, tymczasem oni ich BRONILI!!!Pewnie wszyscy wiedzieli co się dzieje i nikt nie reagował, a skoro tak WSZYSCY SĄ WINNI! Ukarać CAŁĄ WIEŚ!WSTYD!!!
siwy kruk
rok temu
Mnie postępowanie mieszkańców jakoś nie dziwi. Wystarczy spojrzeć czyj to elektorat.
Wstyd
rok temu
Witamy w Polsce gdzie bez dowodów skazuje się. Wiecej sprawiedliwosci jest w sadach na Białorusi czy Rosji!
Pomówienia
rok temu
Panie Ziobro jak można skazać bez dowodów z takiego artykułu. To najszybszy sposób na zniszczenie człowieka na odebranie mu dobrego imienia i pownni skazywać sądy dopiero wtedy gdy są mocne dowody winy. Bo setki jest spraw gdy ktoś z zmesty, nawiści aby zarobić pomówił o gwałt!
Jan
rok temu
Nie wiem jak było w tym przypadku ale w mojej okolicy pewien człowiek przeszedł piekło w więzieniu kiedy jego córka oskarżyła go o wykorzystywanie seksualne, żeby się na nim zemścić. Potem się przyznała, że wszystko co opowiadała prokuratorowi wymyślały razem z koleżanką.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić