Spektakularne zjawisko na niebie. To już w ten weekend!

2

W nadchodzący weekend Wenus i Jowisz prawie "zderzą się" na niebie. Obie planety znajdą się naprawdę blisko siebie. Czy spektakularna koniunkcja będzie możliwa do zaobserwowania z Polski? Znamy odpowiedź.

Spektakularne zjawisko na niebie. To już w ten weekend!
Koniunkcja Jowisza i Wenus (Wikimedia)

Koniunkcja to wyjątkowe zjawisko. Polega ono na tym, że ciała niebieskie i obserwator znajdują się w jednej linii. W czasie rozpoczynającego się weekendu (30 kwietnia - 1 maja) dojdzie do koniunkcji Wenus oraz Jowisza.

NASA donosi, że te dwie planety znajdą się blisko siebie na nocnym niebie. Jak wyjaśnia portal "tvn24.pl", będą tak zbliżone, że w niższych szerokościach geograficznych ujrzymy, jak zlewają się w świecącą masę.

To spektakularne zjawisko interesuje wielu miłośników astronomii z całego świata. Czy będzie można zaobserwować je również z Polski?

Koniunkcja Wenus i Jowisza. Czy zobaczysz ją w Polsce?

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla polskich miłośników astronomii. - U nas, na naszej szerokości geograficznej, ta koniunkcja nie prezentuje się tak spektakularnie, z uwagi na to, że kąt nachylenia ekliptyki, czyli drogi, po której poruszają się planety na niebie, jest niski względem horyzontu wiosną - powiedział portalowi "tvnmeteo.pl" Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Dlatego u nas tak dobrze nie będzie się to prezentować, bo będzie nisko nad horyzontem. Wenus i Jowisz są co prawda względnie jasne, ale wciąż to są 3-4 stopnie nad horyzontem. Drzewa, pagórki, jasne niebo... To zjawisko raczej nie będzie hitem - podsumował ekspert.

Oczywiście, wciąż można spróbować poszukać czegoś ciekawego na niebie. W naszym kraju koniunkcję najlepiej obserwować w niedzielę (1 maja) około 60 minut przed wschodem Słońca.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Obejrzy też: Jednak są problemy z gazem? "Niekompetencja Morawieckiego"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić