Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Sprawa kiboli-dilerów z Poznania. "Didi" z listem żelaznym

4

Wygląda na to, że głośna saga sądowa w sprawie kiboli Lecha Poznań, którzy zajmowali się dystrybucją narkotyków, powoli dobiega końca. Mózgiem procederu miał być Maciej D., ps. "Didi", który wysyłał nielegalny towar ze swojej plantacji w Hiszpanii. Po latach poszukiwań, prokurator Jacek Szymanowski poszedł na rękę oskarżonemu, wystawiając mu list żelazny. Teraz mężczyzna już się nie ukrywa.

Sprawa kiboli-dilerów z Poznania. "Didi" z listem żelaznym
Prokurator Jacek Szymanowski wystawił Maciejowi D., ps. "Didi" list żelazny. (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

Maciej D., ps. "Didi" przez lata był prominentną postacią w środowisku kiboli Lecha Poznań. Z czasem przeniósł się do Hiszpanii, a konkretnie do Alicante, gdzie zajął się hodowlą marihuany - założył tam prosperujące plantacje. Konopie indyjskie, wraz z mniejszą ilością amfetaminy i kokainy wysyłał kolegom "po szalu" do dystrybucji na terenie Poznania i okolic. Śledczy szacują, że w ciągu siedmiu lat działalności grupy, łączna wartość przemyconych narkotyków sięga 80 milionów złotych.

3 lutego 2021 w zasadzkę policji wpadł jeden z kiboli-dilerów, Paweł P., ps. "Poczwara", którego ujęto z 250 kilogramami marihuany. Po czterech miesiącach aresztu mężczyzna poszedł na współpracę ze służbami stając się małym światkiem koronnym, za co został uznany w środowisku kiboli "Kolejorza" za zdrajcę.

To on wskazał m.in. że głową całego procederu był "Didi". W sumie oskarżono 37 kiboli Lecha Poznań, zamieszanych w handel narkotykami. Jak informuje poznańska "Wyborcza", "Poczwara" wyszedł z aresztu i został objęty programem ochrony światków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamach na Słowacji. Lekcja dla polityków? Posłanka KO mówi o PiS

Za "Didim" wystawiono list gończy, a następnie Europejski Nakaz Aresztowania, ale mimo to wciąż pozostawał nieuchwytny. W końcu obrońca poszukiwanego skontaktował się z prokuraturą, w celu uzyskania dla "Didiego" listu żelaznego. Choć za pierwszym razem prokurator odrzucił wniosek, tak gdy poszukiwania nie przynosiły skutku, za drugim razem się zgodził. Dla prokuratora Szymanowskiego decyzja o wydaniu listu żelaznego była ryzykowna, ale jak powiedział "Wyborczej", "doszedł do wniosku, że Didi ryzykuje więcej".

Poszukiwany kibol dostał warunki: wpłacenie miliona złotych poręczenia majątkowego, zakaz utrudniania śledztwa, oraz obowiązek stawiania się na wezwania sądu i prokuratury. "Didi" wrócił do kraju, spotkał się z prokuratorem, który wyczytał mu oskarżenie o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, uprawę marihuany, przemyt i wprowadzanie do obrotu - mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Według ustaleń "Wyborczej" "Didi" wpłacił już kwotę miliona złotych, oraz stawia się na wezwania.

Dla środowiska kibolskiego decyzja "Didiego" o kontaktowaniu się z prokuraturą wywołała duże zdziwienie - spekuluje się nad różnymi powodami jego decyzji, od zmęczenia ukrywaniem się, po chęć powrotu do kraju. Istnieje także teoria, że "Didi" może ukrywać miliony zarobione z handlu narkotykami i liczyć na odbycie kary w więzieniu w Hiszpanii.

Na razie "Didi" nadal przebywa w Hiszpanii, gdzie posiada status rezydenta, ale zobowiązał się stawiać na każde wezwanie prokuratury i sądu. Dzięki listowi żelaznemu może swobodnie się poruszać zarówno w kraju jak i za granicą, do momentu ogłoszenia wyroku. W najbliższych tygodniach prokurator Szymanowski ma zamiar zamknąć śledztwo i wysłać do sądu akt oskarżenia. Wymiar ewentualnej kary dla "Didiego" pozostaje nieznany.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić