Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Środa, godz. 9 rano. Nagranie z Tatr obiegło sieć

212
Podziel się:

Mimo licznych apeli ze strony Tatrzańskiego Parku Narodowego, by nie wchodzić na taflę tatrzańskich stawów, pojawiły się osoby, które zlekceważyły ostrzeżenia.

Środa, godz. 9 rano. Nagranie z Tatr obiegło sieć
Na nagraniu widać człowieka, który zlekceważył ostrzeżenia (YouTube)

Pracownicy tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że tafla lodu na tatrzańskich stawach nie jest jeszcze dostatecznie gruba, by bezpiecznie się po niej poruszać. Mimo to w środę 15 grudnia ok. godz. 9:00 kolejni turyści zlekceważyli ostrzeżenia.

Nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowanie turystów zarejestrowano nad Morskim Okiem. Nagranie opublikował Tygodnik Podhalański.

Uwaga! W Tatrach nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa. Pokrywa śniegu jest niewystarczająca. Apelujemy o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i może się załamać - czytamy na stronie TPN.

Pracownicy TPN zalecają, by przed wyjściem w góry koniecznie sprawdzić prognozę pogody i odpowiednio się przygotować do wyprawy.

Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie. Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy - przypominają pracownicy TPN.

TPN przypomina także, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Szlaki pokryte są śniegiem, pod którym w wielu miejscach występuje lód oraz wystają kamienie, a gdzie indziej jest go więcej. Niektóre szlaki są słabo przetarte i ich przebieg może być niewidoczny.

Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur w partiach graniowych, który także ogranicza widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach oraz drogach dojściowych do schronisk również zalega śnieg, pod którym miejscami występuje lód, warto więc zabrać ze sobą raczki oraz kijki.

Zobacz także: Beznadziejna sytuacja migrantów na Białorusi. ''Nie mieliśmy pojęcia, jak to naprawdę będzie''
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(212)
3213218756
3 dni temu
Tak właśnie myślę
3213218756
3 dni temu
To nie są turyści, to osoby, które nie wiedzą po co idą, wszystko jedno gdzie, nie maja pojęcia o górach, jest lód to wchodzą,jest góra to do góry; kompletna ignorancja, a tych którzy góry kochają serce boli i ogarnia wściekłość; niestety jesteśmy bezsilni !!!!
Olo
6 miesięcy temu
Nie szkoda idioty, który sam się prosi o kłopoty. Szkoda tych wszystkich odważnych ludzi, którzy pójdą narażać swoje życie i zdrowie, żeby go z tych kłopotów ratować. Nie mówiąc o gigantycznych kosztach.
XYZ
6 miesięcy temu
Dla mnie to polglowek ponieważ rozsądny i myślący czlowiek tam nie wejdzie. Ja wiem czy w ogóle ratować? Wszedł na własne życzenie.
Cccc
6 miesięcy temu
Jak do idioty nie dociera to albo zostawić go w razie wypadku albo niech najpierw rodzina zapłaci zanim zaczną ratować. Proste. Nie bać się tylko dawać kary .
ploster
6 miesięcy temu
W takim przypadku turysta powinien być ratowany, ale na własny koszt.
koles
6 miesięcy temu
A ja gościa rozumiem, że chciał pochodzić tam
ARCTOS
6 miesięcy temu
I wsolić takiemu co najmniej 1000 PLN mandatu - może się opamięta?
Władza
6 miesięcy temu
Głupich nie sieją. Tworzy ich kościół.
Dronia
6 miesięcy temu
Co za durnie !! Może to samobojcy ? Innaczej tej glupoty nie idzie wytłumaczyć ! Kara pieniężna może pomoże
Alek
6 miesięcy temu
Bardzo dobrze, niech chodzą, zawsze to jednego de bila mniej, tylko proszę za darmo nie wysyłać ekipy ratunkowej,a już na pewno nie helikopter. Za głupotę trzeba słono płacić.
Tadek
6 miesięcy temu
Kary za idiotyzm , duże kary.
kaz
6 miesięcy temu
Za takie zachowanie straż powinna zwozić na ich koszt.
ppłk
6 miesięcy temu
Do wszystkich oburzonych kosztami - jak wpadnie pod lód, to sam wypłynie wiosną.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić