Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski,Szymon Jadczak
|

Skandal podczas kursu w SOP? "Ty byś się przyznał?"

447
Podziel się:

Czy Służba Ochrony Państwa próbuje zatuszować skandal? Według informatorów o2.pl niedawno podczas kursu oficerskiego doszło tam do sytuacji niczym ze szkoły podstawowej. Służba oficjalnie zaprzecza. - A ty byś się przyznał? – śmieją się nasi rozmówcy.

Skandal podczas kursu w SOP? "Ty byś się przyznał?"
Co się zdarzyło na kursie oficerskim Służby Ochrony Państwa? (PAP, Wojciech Olkuśnik)

Do zdarzenia miało dojść w ubiegłym tygodniu. Podczas kursu oficerskiego, który toczy się na warszawskich obiektach SOP przy ul. Podchorążych, kursanci mieli dobrać się do torebki wykładowczyni.

W przerwie między zajęciami przeszukali jej torebkę, żeby znaleźć pytania egzaminacyjne. Jak w szkole – załamuje ręce nasz informator, doświadczony były oficer.

Na salach wykładowych zainstalowany jest monitornig, podobnie jak na korytarzach przed salami. Nie jest jasne, czy o sprawie zawiadomili sami kursanci, czy przełożeni dowiedzieli się o niej z nagrań.

Nasz informator dodaje, że świadkami zdarzenia była pokaźna, niemal 30-osobowa grupa kursantów. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że wśród przeszukujących torebkę miała być… funkcjonariuszka pionu spraw wewnętrznych SOP, notabene była policjantka. Jej nazwisko jest znane redakcji. Sprawa wywołać miała w SOP duże kontrowersje i być szeroko dyskutowana. Według naszych informacji kierownictwo zareagowało alergicznie i dążyło do wyciszenia sprawy, zanim wydostanie się poza mury SOP.

Zobacz także: Incydent z Andrzejem Dudą. Ekspert od katastrofy w Smoleńsku zadał pytanie
W mojej ocenie, kurs powinien zostać natychmiast przerwany, a uczestnicy ukarani. A pani z wewnętrznego, która jest bardzo głęboko zakonspirowana w strukturze służby, powinna zostać wydalona. Raczej szybciej niż później – komentuje oficer służby.

Zdarzenie potwierdzają nasi rozmówcy związani z SOP. Sama służba zaś stanowczo zaprzecza.

W odpowiedzi na otrzymaną od Pana korespondencję informuję, że w Służbie Ochrony Państwa aktualnie trwa szkolenie zawodowe oficerskie. Zdarzenie, które Pan wskazuje w pytaniu nr 2, nie miało miejsca. W związku z powyższym pytania nr 3, 4, 6 i 7 stają się bezprzedmiotowe. Jednocześnie pragnę poinformować, że SOP nie udziela informacji dotyczących zakresu realizowanych zadań służbowych przez funkcjonariuszy – brzmi odpowiedź udzielona przez SOP.
Ty byś się przyznał do takiej akcji? – pyta retorycznie nasz informator.

To, że sytuacja się zdarzyła, potwierdzają także osoby niezwiązane z samą służbą, o sprawie zaczyna być zatem głośno. Inny z rozmówców o2.pl dodaje, że w służbie zaczęło się poszukiwanie źródła przecieku, a funkcjonariuszom, uczestnikom kursu, zaczęto sprawdzać telefony celem ustalenia, kto o sprawie poinformował media.

To może być jednak dopiero początek problemów SOP. Działalność służby skontrolowała niedawno Najwyższa Izba Kontroli.

Informacje o wynikach kontroli, podobnie jak wystąpienie pokontrolne, są objęte klauzulą "poufne" i jako takie nie podlegają udostępnieniu – brzmi odpowiedź NIK.

Nasi informatorzy przekonują, że w służbie nie dzieje się dobrze. Młodzi oficerowie, często po roku służby, trafiają do ochrony bezpośredniej. Problemy są także z weryfikacją nowych kandydatów do służby - niekiedy trafiają do niej osoby budzące wątpliwości.

W lipcu ubiegłego roku portal Interia dotarł do szczegółów jednego z kursów dla nowych funkcjonariuszy w ośrodku szkolenia w Raduczu. Dochodzić tam miało, według portalu, do libacji alkoholowych. Pojawić się miał również przypadek molestowania seksualnego jednej z kursantek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(447)
antoni
5 miesięcy temu
NO TAK W STADZIE WRON KRAKAJ TAK JAK ONE A NIE SRAJ WE WŁASNE GNIAZDO bo gdyby nawet nie zaliczyli testów to zapewne by dostali ściągi
polak mały
7 miesięcy temu
gdyby tak zbadać IQ służb i wojska okazałoby się że tuzy mają po ok. 50 a ich przełożeni do 40. Generałów nie sprawdzać bo skala by musiała iść w lewo
krzysiek
10 miesięcy temu
Pa pani nadal uczestniczy w kursie. Dziennikarze wczoraj mówili. Ukarać chcą nie aj tylko uczciwe osoby, które ujawniły co się tam wyprawia.
i co?
10 miesięcy temu
nic nowego-rokendrol na całego. ważne żeby wszystko zmienić i wszystkich wymienić, nieważne na kogo. byle tylko "dobra zmiana"+++ I CO IM ZROBICIE???
Zając
10 miesięcy temu
Hahaha zupełnie jak non stop w MON
matkaboska
10 miesięcy temu
Jak to w pisowskiej mafii - nie przyznawać się, zaprzeczać, szukać winnych przecieku. Sprawy nie ma, są tylko wrogowie wewnętrzni.
pis da
10 miesięcy temu
Nie ma się czemu dziwić. Przykład idzie z góry. Rozkład państw jest oczywisty, więc jego funkcjonariusze są coraz bardziej zdemoralizowani. To już jest PRL bis a będzie jeszcze gorzej. Dobra zmiana.
hklos788
10 miesięcy temu
prawda to hejt
hklos788
10 miesięcy temu
naśladowała Nitrasa .
Aster
10 miesięcy temu
I tam tez dotarla dobra zmiana....to panstwo to jedna wielka patologia
Enzy
10 miesięcy temu
Na nagrywanie rozmów, sprawdzanie telefonu to chyba prokurator musi się zgodzić. A umówmy się tł nie jest sprawa takoej rangi. Nic im nie zrobią. Kurs trwa
Remi
10 miesięcy temu
sami swoi jak to w PISie, zamiotą
60++
10 miesięcy temu
"Oficerowie" i "oficerki" to upadły kraj
Motoarmia
10 miesięcy temu
Pod ochroną sop-u nawet laik zastrzeli każdego polityka z broni berett, półcalówka 12,7 mm.Zawodowcy strzelają na 2,5km w łeb.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić