Środa Popielcowa 2021. Czy trzeba iść do kościoła?

14

17 lutego wypada Środa Popielcowa. Czy tego dnia trzeba uczestniczyć we mszy świętej? Czy w Popielec musimy iść do kościoła? Wyjaśniamy.

Środa Popielcowa 2021. Czy trzeba iść do kościoła?
Środa Popielcowa. Czy msza jest obowiązkowa? (Pixabay)

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Jest to dzień, w którym katolicy powinni przestrzegać ścisłego postu. Dorośli mogą zjeść tylko jeden posiłek do syta. Ponadto obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Nie, nie jest to konieczne. Popielec to bowiem święto zalecane, a nie nakazane. Katolicy nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej.

Trzeba pamiętać też o tym, że w kościołach nadal obowiązują limity. Nie wszyscy mogą zatem pojawić się w świątyniach. Dobrą alternatywą jest oglądanie transmisji nabożeństw w telewizji czy za pośrednictwem internetu.

Środa Popielcowa. Jak będzie wyglądać?

W Środę Popielcową najpierw ksiądz w milczeniu pobłogosławi popiół i pokropi go wodą święconą. Później zwróci się do wiernych, mówiąc: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz".

Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów - informuje Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić