Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Stany Zjednoczone uderzają w Chiny. Nakładają nowe ograniczenia eksportowe

74

Zakaz pobierania aplikacji Tik Tok i WeChat to nie koniec. Władze USA wymierzyły kolejny cios gospodarce Chin i nałożyły ograniczenia na jednego z gigantów technologicznych. Decyzja doprowadziła do zwiększenia napięcia panującego między mocarstwami.

Stany Zjednoczone uderzają w Chiny. Nakładają nowe ograniczenia eksportowe
Chiny otrzymały kolejny cios gospodarczy od Stanów Zjednoczonych (Getty Images, Lintao Zhang , Staff)

Jak podaje "BNN Bloomberg", ograniczenia zostały nałożone na firmę Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Współwłaścicielem korporacji jest państwo chińskie. Specjalizuje się ona w produkcji półprzewodników.

Stany Zjednoczone nakładają ograniczenia eksportowe na firmę z Chin

Zgodnie z nowymi zasadami amerykańskie firmy muszą zdobyć specjalną licencję, jeśli chcą nawiązać współpracę eksportową z SMIC. Jak uzasadniono, istnieje niebezpieczeństwo, że technologie Amerykanów mogą zostać wykorzystane do produkcji sprzętu wojskowego dla Chin.

Wojskowe zasady końcowego przeznaczenia mają zastosowanie tylko do podzbioru wymienionych towarów pochodzących z USA. Reguły dotyczące listy podmiotów mają zastosowanie do wszystkich towarów pochodzenia amerykańskiego i niektórych towarów pochodzenia zagranicznego – wyjaśnił Kevin Wolf, amerykański prawnik ds. Kontroli eksportu (BNN Bloomberg).

Ograniczenia nałożone na SMIC nie są tak rygorystyczne jak te, z którymi boryka się chińska firma Huawei. Przedstawiciele chińskiej korporacji zdecydowali się jednak na wydanie oficjalnego oświadczenia w sprawie. Zaprzeczyli, aby otrzymali oficjalne zawiadomienia o tym, że na SMIC zostały nałożone jakiekolwiek ograniczenia. Wyparli się również tego, aby firma zajmowała się technologiami wojskowymi.

Zobacz także: Zobacz też: Tik Tok będzie zakazany? "Ameryka prowadzi grę. Jesteśmy za wolnością"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić