Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Strajk Kobiet. Będzie kompromis ws. aborcji? Duda wysłał projekt ustawy

41
Podziel się:

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zawrzało w całym kraju. Na głos Andrzeja Dudy Polacy czekali długo. Teraz prezydent postanowił podjąć kroki w tej sprawie i skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy.

Strajk Kobiet. Będzie kompromis ws. aborcji? Duda wysłał projekt ustawy
Andrzej Duda. (Getty Images, Beata Zawrzel)

Wyrok Trybunały Konstytucyjnego wywołał protesty w całej Polsce, które trwają już od tygodnia. W piątek w stolicy odbędzie się blokada miasta pod hasłem "Na Warszawę".

Polacy długo musieli czekać na głos prezydenta Andrzeja Dudy. Również pierwsza dama i córka prezydenta, pracująca jako jego doradczyni, długo milczały. W środę Andrzej Duda przyznał, że "rozumie strajkujące kobiety". W piątek wysłał marszałek Sejmu Elżbiecie Witek projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny.

Pogląd wnioskodawcy w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży w przypadku wystąpienia tzw. przesłanki eugenicznej jest powszechnie znany, gdyż był konsekwentnie wyrażany m.in. w publicznych wypowiedziach czy wywiadach. Jednakże ustawodawstwo regulujące tak ważne społecznie zagadnienia musi uwzględniać – przy poszanowaniu przepisów Ustawy Zasadniczej dotyczących zarówno nienarodzonego dziecka, jak i jego matki – prawo do podejmowania samodzielnie, w ustawowo określonych warunkach, niezwykle trudnych decyzji dotyczących donoszenia bądź przerwania ciąży - możemy przeczytać w projekcie ustawy napisanej przez prezydenta.

Andrzej Duda zaznaczył, że ostatnie dni spędziła na wielu rozmowach z kobietami, specjalistami i lekarzami. To właśnie te konsultacje wpłynęły na decyzję prezydenta o stworzeniu takiego projektu.

Przyjęcie takiego rozwiązania wynika z przekonania, że prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić. Jednak w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych śmierć dziecka jest nieunikniona, nawet wówczas gdy urodzi się ono żywe. Ochrona życia dziecka mającego tzw. wady letalne wykracza zatem poza możliwości ludzkie. Z tego względu, biorąc pod uwagę ochronę innych wartości konstytucyjnych, przede wszystkim zasady nienaruszalności i poszanowania godności człowieka, decyzję w zakresie przerwania ciąży należy w takich przypadkach pozostawić matce (rodzicom) dziecka, mając na uwadze fakt, że odbywa się to każdorazowo pod nadzorem lekarza. W sytuacji gdy aktualna wiedza medyczna nie daje nadziei, to kobieta, kierując się własnym sumieniem i wyznawanymi wartościami i mając zapewnioną profesjonalną pomoc lekarską, powinna móc podjąć decyzję o donoszeniu ciąży bądź jej przerwaniu, jeżeli donoszenie ciąży jest ponad jej siły - stwierdzono w prezydenckim projekcie.

Projekt nowej ustawy przewiduje możliwość aborcji w przypadku wad letalnych, tj. jeśli badania prenatalne wykażą wysokie prawdopodobieństwo narodzin martwego dziecka lub śmierci dziecka tuż po porodzie z powodu nieuleczalnej wady.

Zobacz także: Kinga Duda zabrała głos. Poseł PiS: "Andrzej Duda córki nie przekonał"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
kil
2 lata temu
Jołopy z o2 to nie Duda tylko Prezydent Duda
Sprawiedliwy
2 lata temu
Przecież PAD nic nie może natomiast musi podpisać co mu podsuną. Nie uzgodnił z prezesem ani episkopatem więc o czym mowa jaka inicjatywa że coś może
Dziś
2 lata temu
Duda ty wyślij dymisję to zrobisz najlepiej co mógłbyś zrobić
gość
2 lata temu
Może by wreszcie przestał się wygłupiać?
nawer
2 lata temu
Tylko niech nikt nie mówi, że on ten projekt stworzył! Projekt przysłali z episkopatu!
Ateista
2 lata temu
O co chodzi ? Wybraliście tych i tego. Zasługujecie na więcej. Nie sądzę.
martinnnnn
2 lata temu
Aborcja. A co z ojcami zamordowanych dzieci? Kobiety mówią że ich ciało i może zrobić z nim co zechce. Ale dziecko ma jeszcze ojca, który może chce tego dziecka. To dyskryminacja mężczyzn i robienie z nich rodzica drugiej kategorii, który nie ma nic do gadania. Gdzie tu jest równouprawnienie? Kobieta nie wpuszcza palca. Wie chyba jakie są konsekwencje.
u;i
2 lata temu
Nie może być żadnego kompromisu w sprawie zabijania. Bo jeśli dziś uznamy kompromis w sprawie aborcji, jutro się okaże, że możliwy jest kompromis w sprawie eutanazji. A tak w ogóle to przecież każde życie jest obciążone wadą letalną - każdy umrze, jeśli nie w 8 minut, to w 80 lat po urodzeniu. Co więc stoi na przeszkodzie, aby życie przerwać w dowolnym momencie? Kompromis ze złem nie jest żadnym kompromisem, to zawsze krok do tyłu.
Jejejes
2 lata temu
Ja czekam na zmianę konstytucji i ciekawa jestem konsekwencji. Przecież ścieżka legislacyjna ponoć jest bliska sercu protestującym, więc jakże tak zmieniać prawo bo ja chce? Nie wypowiadam się przeciwko aborcji (nota bene nie śmiała bym), ale ciekawe że jak narcyz nie dostanie tego czego chce, to i tak dostanie, choćby przedtem protestował do upadłego przeciwko sposobowi w jaki to osiągnie
Pfffryk
2 lata temu
To za malo
Meander
2 lata temu
Który kraj udzieli wam azylu, może Białoruś, tam macie brata
wolnosc!
2 lata temu
Kobiety zaczely walczyc nie tylko o aborcje, ale i o wolnosc oraz demokracje bo ta wladza juz wykazala dokladnie, ze jest coraz bardziej autorytarna i katofaszystowska;
Ech
2 lata temu
Ten...człowiek chce by dzieci cierpiały całe życie, a matki patrzyły na ich ból i modliły się by dziecko umarło przed nimi bo nie chcą obciążać innych dzieci opieką nad chorym, niepełnosprawnym rodzeństwem, albo nie mają innych dzieci i wiedzą, że ich chore, codziennie inhalowane, smarowane, opatrywane, karmione lekami dziecko skończy w jakimś tanim DPS gdzie trudno będzie nielicznej, źle opłacanej obsłudze o wszystkich chorych zadbać. Ten człowiek to już nie tylko narodowa ci...ale też okrutny człowiek
Emigrantka
2 lata temu
To jest Prezydent, słucha rozmawia z ludźmi. Ma kontakt ze społeczeństwem. Dziękuję. Warto było wybrać (choć ja nie głosowałam) P. Dude na Prezydenta po raz 2
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić