Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska| 
aktualizacja 

Strajk nauczycieli 2019. Ogromne problemy rodziców

28

Strajk nauczycieli: protesty zaczną się prawdopodobnie już w poniedziałek. Rodzice dostają wiadomości ze szkół. Informacje wysyłają też prezydenci miast. W samej Warszawie strajk obejmie aż 200 tys. uczniów. Ratusz podał dane i przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz.

Strajk nauczycieli 2019 planowany jest na 8 kwietnia
Strajk nauczycieli 2019 planowany jest na 8 kwietnia (East News)

Strajk nauczycieli 2019 – porozumienia nadal brak

Strona rządowa od poniedziałku negocjuje z oświatowymi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Ostatnie rozmowy między związkowcami a rządem nie przyniosły żadnych rezultatów. Strona rządowa negatywnie odniosła się do propozycji związków zawodowych. Konkretnie chodzi o nowy postulat ZNP i FZZ, które wycofały się z podwyżki 1000 zł, na rzecz 30-procentowych wynagrodzeń.

Rząd poprosił o jednodniową przerwę, związki się zgodziły. Przerwa w negocjacjach potrwa do piątku.

Wiadomo, że przewidywany początek strajku nauczycieli wypada 8 kwietnia. Termin ten zbiega się z harmonogramem egzaminów wewnętrznych. 10,11,12 kwietnia to termin egzaminu gimnazjalnego, a 15,16,17 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Początek matur zaplanowano na 6 maja.

Strajk nauczycieli. Protest głodowy zakończony

Postanowiono o zakończeniu strajku głodowego nauczycieli w krakowskim kuratorium. Brało w nim udział w sumie 10 osób. Miał charakter rotacyjny.

- Postanowiliśmy razem z organizatorami, że nie ma już powodów, żeby kontynuować w najbardziej drastyczny sposób protestu jakim jest głodówka – powiedział Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ Solidarność Ryszard Proksa .

Strajk nauczycieli. Warszawa: Zakładamy najczarniejszy scenariusz

Ratusz podał informacje o skali strajku w Warszawie. Obejmie on ok. 200 tys. dzieci. W strajku weźmie udział 321 szkół i 151 przedszkoli.

Pojawiają się trzy scenarusze tej sytuacji.
- Pierwszy - kiedy szkoła nie przystępuje do strajku. Takich placówek jest 55. Tam normalnie będą odbywać się zajęcia.
- Drugi wówczas, gdy szkoła będzie mogła częściowo zapewnić dzieciom opiekę
- Trzeci scenariusz to całkowite zamknięcie szkoły

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Strajk nauczycieli – rodzice dostają wiadomości

Rodzice dostają wiadomości ze szkół o planowanych odwołaniu szkolnych zajęć od 8 kwietnia 2019.

W jednej ze szkół w Warszawie dyrekcja wysłała informację, że w szkole aż 98 proc. pracowników w przeprowadzonym referendum podjęło decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiego strajku. Oznacza to, że nie będzie możliwości zapewnienia opieki uczniom.

Strajk nauczycieli - zwolnienie rodziców

Zaistniała sytuacja pozwala jednak rodzicom uczniów w wieku do 8 roku życia skorzystać z usprawiedliwionego zwolnienia od pracy:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 20014 r. poz. 1632) - 3 pkt 3.

O takiej możliwości informują także prezydenci miast w pismach do rodziców.

Podobny list wysłał także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "W przypadku, gdy dyrektor placówki uzna, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa podopiecznym w czasie akcji strajkowej, ma możliwość zawieszenia zajęć" - napisał.

"W celu zapewnienia bezpieczeństwa na czas strajku zaangażowałem Straż Miejską. Jestem też w kontakcie z przedstawicielami związków zawodowych. W zależności od informacji otrzymywanych ze strony związkowej, będziemy reagować i podejmować stosowne działania" - pisze Majchrowski.

Strajk nauczycieli - pomysły dla uczniów

Jak informuje TVP Info, na strajk przygotowują się także pomorskie instytucje kulturalne, które szykują specjalną ofertę dla uczniów. Tam swoje drzwi otwierają między innymi Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku czy Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.

– Jeśli dojdzie do strajku, uczniowie będą mogli nieodpłatnie skorzystać z oferty tych jednostek kulturalnych – poinformował rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski.

Są firmy, które zapraszają na specjalne "półkolonie strajkowe". Taka oferta pojawiła się między innymi na warszawskim Wilanowie. Za opiekę od 8.30 do 18.30 trzeba zapłacić 100 zł. dziennie.

W Białymstoku w wielu szkołach i przedszkolach na dziś planowane są zebrania dyrekcji z rodzicami - informuje "Kurier Poranny". Wiceprezydent miasta Rafał Rudnicki zapowiedział, że "te dzieci, które przyjdą, będą miały zapewnioną opiekę przez niestrajkujących nauczycieli, wychowawców podwórkowych, pracowników miejskich jednostek, którzy mają uprawnienia pedagogiczne, m.in. z CKU, MDK i MODM".

W Gdańsku do pomocy nad zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom na czas strajku mają zostać skierowani wolontariusze, organizacje pozarządowe, emerytowani nauczyciele, a także miejskie instytucje kultury i sportu, straż miejska i policja - informuje Radio Gdańsk.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić