Antysemickie ataki na Żydów w Holandii. Problem jest większy niż sądzono

28
Podziel się:

W Holandii dochodzi do ataków na Żydów. Antysemickie incydenty i akty wandalizmu w Rotterdamie przypomniały o wciąż rosnącym antysemityzmie w tym kraju.

Antysemickie ataki na Żydów w Holandii. Problem jest większy niż sądzono
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Problem antysemityzmu w Holandii wydaje się coraz bardziej realny. Dziennik "De Telegraaf" opisuje na swojej stronie internetowej akty wandalizmu, które miały miejsce 26 lutego w Rotterdamie. Na miejscowym cmentarzu powybijano szyby, co spowodowało bardzo wysokie straty materialne.

Straciłem już rachubę, ile razy musieliśmy je wymieniać w ostatnich latach - napisał o szybach na Twitterze Chris den Hoedt, szef gminy żydowskiej w Rotterdamie.

Incydenty nie skończyły się na zniszczeniu cmentarza. W nocy z 26 na 27 lutego na witrynie żydowskiej restauracji HaCarmel w Amsterdamie pojawiły się antysemickie napisy. Gazeta podkreśla, że placówka jest często ofiarą ataków.

Antysemityzm w Holandii rośnie

Sprawa antysemityzmu w Holandii może budzić niepokój. Według Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej liczba antysemickich ataków w tym kraju systematycznie wzrasta i jest najwyższa od 2014 r. Według raportu ich autorstwa w 2019 roku doszło do 182 incydentów, czyli o 35% więcej niż rok wcześniej. W najgorszym w ciągu ostatniego dziesięciolecia 2014 roku zanotowano 171 ataków.

Problemem zajmują się już politycy. 13 grudnia 2020 roku holenderski minister sprawiedliwości Ferdinand Grapperhaus zapowiedział nawet powołanie krajowego koordynatora ds. walki z antysemityzmem. Propozycja ta spotkała się już z dużym poparciem niższej izby parlamentu. Organ ten miałby za zadanie doradzać ministrowi sprawiedliwości w sprawach podejścia do antysemityzmu.

Nienawiść do Żydów wraca do społeczeństwa i to do głównego nurtu. Słyszymy to na ulicy, w szkole i w pracy. W wielu miejscach potwór czuje się jak w domu - powiedział w grudniu minister.
Zobacz także: Borys Budka odpowiada Szczepanowi Twardochowi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: GGG
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić