Strzelał do dzieci w Brześciu Kujawskim. Były uczeń skazany

43

W Sądzie Okręgowym we Włocławku zapadł wyrok w sprawie strzelaniny, do jakiej doszło w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim w 2019 roku. Napastnikowi groziło dożywocie.

Strzelał do dzieci w Brześciu Kujawskim. Były uczeń skazany
Strzelanina w szkole w Brześciu Kujawskim. Po trzech latach zapadł wyrok (PAP)

Do strzelaniny w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim (powiat włocławski) doszło 27 maja 2019 roku. Za zajście odpowiedzialny był 18-latek, były uczeń szkoły.

Marek N. przyjechał przed szkołę na rowerze. Strzelał z broni czarnoprochowej. Uczniowie placówki twierdzili, że miał na sobie kamizelkę podobną do kuloodpornej, prawdopodobnie militarną. Pod nią trzymał noże i granaty hukowe, własnej produkcji. To metalowe pojemniki z zawartością najprawdopodobniej czarnego prochu.

Myślałam że to się może zdarzyć tylko w filmie. Przybiegł do mnie pedagog, krzycząc, że coś się dzieje. Dym, jakieś wybuchy. Myślałam, że to coś z instalacją elektryczną. Wbiegłam na korytarz i zobaczyłam że przy sekretariacie leży zakrwawiona Oliwka - wspominała dramatyczne chwile dyrektor szkoły Danuta Kuczyńska, którą cytuje "Fakt".

Dwie osoby trafiły wówczas do szpitala. Jedna z nich to uczennica Szkoły Podstawowej im. W. Łokietka, druga to woźna. Obie na szczęście wyszły z tego bez szwanku. 18-latek został obezwładniony przez woźnego, pana Krzysztofa.

Marek N. usłyszał zarzut sprowadzenia zdarzenia mającego postać eksplozji, przy użyciu uprzednio skonstruowanych przez niego urządzeń wybuchowych w celu pozbawienia życia 17 uczniów oraz nauczyciela. Groziło mu dożywocie.

Marek N. skazany. Surowa kara dla byłego ucznia

Proces w Sądzie Okręgowym we Włocławku ruszył w lutym 2021 roku. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia. TVN 24 poinformował, że 21-letni już mężczyzna został skazany na 25 lat pozbawienia wolności.

W czasie procesu obrona wnioskowała o uznanie Marka N. o niepoczytalność w czasie zamachu, bowiem mężczyzna leczony był psychiatrycznie. Z opinii biegłych psychiatrów wynika jednak, że w chwili czynu Marek N. był poczytalny.

Zobacz także: Wielka wyżerka niedźwiedzi. Nagranie leśników z Bieszczad hitem sieci
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić