Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksandra Sokołowska
|

Susza 2020. Rolnicy nie myślą już o koronawirusie

2
Podziel się

Pandemia koronawirusa powoli schodzi w Polsce na drugi plan. Obecnie nad krajem krąży widmo kolejnego kataklizmu. Susza w 2020 roku może mieć poważne skutki.

Susza w 2020 roku może przynieść poważne skutki. Ceny warzyw i owoców mogą znacznie wzrosnąć.
Susza w 2020 roku może przynieść poważne skutki. Ceny warzyw i owoców mogą znacznie wzrosnąć. (Getty Images)
bELbPECZ

Karolina Skłodowska, która jest młodą rolniczką wyznała, że warunki pogodowe zmusiły ją do zmiany organizacji pracy. Teoretycznie powinni już w kwietniu ruszyć z coroczną rutyną. Nie jest to możliwe, bo trawy nie urosły.

"Mamy raptem kwiecień, a już jest źle. W sumie nie dziwi mnie to, biorąc pod uwagę fakt, że zima była w tym roku tylko z nazwy. U nas poprószyło dwa razy. Dzieci bałwana widziały tylko zbudowanego z drewna przez tatę. Jeszcze rok temuśniegu było tyle, że można było zrobić kulig. To nie była zima stulecia, ale zalążek zimy i owszem" – wyznaje w rozmowie z WP Kobieta.

bELbPEDb

Podobnie sytuacja wygląda w małej wiosce pod Łowiczem. Tamtejsza rolniczka wyznaje, że ludzie są tak zdesperowani, że nocą wypompowują wodę, która stoi w rowach, a następnie zawożą ją na swoje pola. To jest nielegalne, bo te rowy nie należą do nich, więc inni ludzie irytują się i donoszą policji. Policjanci zaczęli regularnie jeździć po wiosce i pytać ludzi, skąd wzięli wodę, jeśli widać, że pole jest intensywnie podlane.

Susza 2020 spowoduje wzrost cen

Obie rolniczki nie mają wątpliwości, co do widocznych konsekwencji suszy. Karolina Skłodowska wyznaje, że w rzece, która płynie w Świerżach Kończanach woda była na tyle wysoka, że chcąc przejść na drugi brzeg, trzeba było założyć kalosze. Teraz można spokojnie przejść w klapkach. Tegoroczna susza wpłynie na życie wszystkich Polaków.

bELbPEDh

"Jeśli zboże będzie słabe, to cena chleba wzrośnie. Jeśli sadownicy będą mieli małe plony, to np. truskawki będą drogie" – tłumaczy Karolina. Całe szczęście Grzegorz Walijewski , rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ma dobrą wiadomość. Według poprzednich prognoz w maju miało być sucho w całym kraju, poza południowo-wschodnią częścią kraju. Teraz sytuacja się zmieniła.

"W Małopolsce opady będą powyżej normy, ale w pozostałej części kraju będą w normie. Ponadto liczba dni z opadem w maju będzie większa, niż prognozowaliśmy ostatnim razem. Wychodzi na to, że susza będzie łagodniejsza"– mówi i dodaje, że w czerwcu opady będą w normie, a w lipcu i w sierpniu powyżej normy.

Zobacz także: Pyszny przepis na lody bananowe z czekoladą

bELbPEDi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELbPEDC
KOMENTARZE
(2)
Marzena
rok temu
Im więcej słyszę o suszy w Polsce, tym bardziej cieszę się, że zainwestowałam w porządny zbiornik na deszczówkę od Dom i Woda. Może i moje gospodarstwo nie jest duże, mam kilka grządek na własny użytek, ale i tak przynajmniej nie muszę się martwić o rachunki za wodę.
alladyn
rok temu
Gdy w 2019 proponowałem wiejskim cwaniaczkom /przytrzymają kasę przy tyłkach to zaoszczędzą/podczas suszy załatwienie bezzwrotnych funduszy i wybudowanie śródpolnych studni oddających i magazynujących wodę oraz agrofotowoltaiki napędzającej prądem słońce pompy systemu nawadniania to patrzyli na mnie jak na wariata. To zapszałe wiejskie społeczeństwo mylnie sądzi, że Państwo ich samych zastąpi w myśleniu i działaniu jak poradzić sobie z corocznymi suszami. Ktoś-byle nie Oni sami.... W Izraelu na gołej kamienistej pustyni, przy całkowitym braku naturalnej wody słodkiej, gdzie trzeba odsalać wodę morską by robić uprawy-powstają uprawy, zielone pola i ogrody. Ale u naszych- pierwej Audi, BMW, Lexus niż w głowie inwestycja w pole. Możliwe, że co 5-7 lat będzie,, mokry" rok. Jednak pozostałe będą w suszy. Taki mamy klimat. Z naturą nie wygracie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić