Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Analitycy nie mają wątpliwości. Ceny owoców i warzyw będą rosły. Kto straci?

2

Susza najbardziej uderza w rolników, którzy mają problemy z uprawami owoców i warzyw. Jak prognozują analitycy BNP Paribas, należy spodziewać się dalszego wzrostu cen detalicznych.

Ceny owoców i warzyw pójdą w górę
Ceny owoców i warzyw pójdą w górę (Getty Images)

Na niekorzystną sytuację dla rolników złożyło się wiele czynników. Chodzi o suchą i bezśnieżną zimę, brak opadów w ostatnim czasie, a ponadto wiele słonecznych i wietrznych dni - wskazują analitycy banku BNP Paribas, których diagnozy opublikowała Polska Agencja Prasowa.

Eksperci donoszą, że długotrwały brak opadów sprawił, że wysiane nawozy wczesną wiosną nie rozpuściły się w wodzie opadowej. Wobec tego nie zostały pobrane przez rośliny i wciąż zalegają na powierzchni gleby, co zmusza rolników do sztucznego nawadniania i fertygacji (nawożenie wymieszanymi nawozami z wodą).

W największym stopniu susza dotyka rynek owoców i warzyw. Doniesienia przekazane przez PAP nie są optymistyczne.

"Biorąc pod uwagę nałożenie się na siebie wszystkich czynników, analitycy BNP Paribas spodziewają się dalszego wzrostu cen detalicznych owoców i warzyw. Jednak biorąc pod uwagę wysokie ceny bazowe w 2019 r., dynamika tego wzrostu będzie mniejsza niż w zeszłym rok" - podkreślają eksperci.

Susza w Polsce. Tracą też firmy przetwórcze

Zarówno susza, jak i pandemia koronawirusa dotykają też firmy przetwórcze. Potencjalnie mniejsze zbiory oznaczają dla nich słabszą dostępność polskich owoców lub warzyw jako surowca do przetwórstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić