Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Niesamowity drapieżnik z głębin oceanu. Ma ponad 45 metrów

25
Podziel się

Amerykańscy naukowcy natrafili u wybrzeży Australii Zachodniej na fascynujące stworzenie. Gigant ma około 47 metrów i jest największym zarejestrowanym przez ludzi przedstawicielem swojego gatunku. "Widok wywołuje dreszcze" - komentują naukowcy.

Nagrali niezwykłe stworzenie z głębin oceanu. Ma 45 metrów.
Nagrali niezwykłe stworzenie z głębin oceanu. Ma 45 metrów. (twitter.com, Schmidt Ocean Institute)
bEUgmwad

"Mam dreszcze. To jest ZWIERZĘ". Naukowcy są zachwyceni nagraniem, którym pochwalili się badacze z fundacji Schmidt Ocean Institute. Zespół na pokładzie statku badawczego RV Falkor nakręcił niezwykłe stworzenie, na które natknął się głęboko pod wodą u wybrzeży Australii Zachodniej. Nagranie widziało już ponad 500 tys. osób.

Spójrzcie na tę piękną, gigantyczną apolemię syfonoforową nagraną podczas ekspedycji po rafie Ningaloo. Wydaje się, że to największy jak dotąd odnotowany okaz. Ma dziwną, podobną do UFO formę - napisali naukowcy z Schmidt Ocean Institute.

Niesamowite stworzenie ma około 47 metrów

Przy pomocy laserów amerykańscy naukowcy oszacowali, że zewnętrzny pierścień ma około 15 metrów średnicy. To sugeruje, że cały organizm mierzy około 47 metrów, czyli tyle co 11-piętrowy budynek. Syfonofory są spokrewnione z meduzami i koralowcami, kolonię tworzą tysiące mikroorganizmów.

bEUgmwaf

Uczestniczyłam w wielu wyprawach i nigdy, przenigdy nie widziałam czegoś takiego. Większość kolonii syfonoforowych, które widziałam, ma może około 20 centymetrów, może metr. Ale to zwierzę jest ogromne. I to nie koniec, ono poluje! - zachwyca się na Twitterze Rebecca Helm, adiunkt na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Asheville.

Syfonofory są drapieżnikami głębinowymi. Część kolonii stanowią macki żądlące, które chwytają i obezwładniają ryby i skorupiaki. Następnie ofiara jest otaczana przez resztę organizmu, która rozpoczyna proces trawienia. Chociaż trudno jest ustalić, ile lat ma kolonia syfonoforowa, Helm sugeruje, że stworzenie zarejestrowane na filmie może mieć dziesiątki, a nawet setki lat.

bEUgmwal

W głębinach oceanów wszystko rośnie niesamowicie powoli. Jest tylko kilka stopni powyżej zera, życie potrzebuje czasu, by się rozwinąć - uzasadnia swoje przypuszczenia Helm.

Zobacz też: Spotkanie z orkami. Podpłynęły niesamowicie blisko

bEUgmwam

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUgmwaG
KOMENTARZE
(25)
🤬Bc
2 lata temu
Nie martwcie się wcześniej czy później wszystko zniszczycie
Arti-art
2 lata temu
Jeśli ma średnicę to pewnie ma kształt zbliżony do koła. I ta jego średnica ma 15m, to co ma 47m?
zbokzzaściany
2 lata temu
Da się to zjeść? Ciekawe jak smakuje...
bEUgmwaH
bzz
2 lata temu
Opis kompletnie nic nie wyjasnia. Organizm, kolonia... Na zdjeciu tez widzimy jasne linie na niebieskim tle. Ale kasa za artykul jest...
sdfsdf
2 lata temu
Ziemi nie znają a o kosmosie wiecznie nowe bzdury głoszą. Żanujące
mrB
2 lata temu
Wydaje mi się, że odpowiednikiem angielskiego "siphonophore" jest "rurkopław". Moja ukochana Wiki zresztą się z tym zgadza: "Siphonophorae (from Greek siphōn 'tube' + pherein 'to bear'[2]) is an order of Hydrozoans, a class of marine organisms belonging to the phylum Cnidaria. According to the World Register of Marine Species, the order contains 175 species.[3] "
PiterStill
2 lata temu
Znaleźli galaretkę i wielkie show haha. I instytuty za takie pierdoły biorą kasę i nazywają siebie naukowcami. O ja pie..r..niczę. Też jestem naukowcem bo codzienność to przyszłość i cały czas widzę coś innego,innych ludzi,inną pogodę. Oraz historykiem bo muszę pamiętać co było wczoraj i przed wczoraj. A inni robią to bo nie mają innych zajęć albo nikt ich niechce do pracy to szukają sensacji haha.
Piotr
2 lata temu
Przecież to same kreski czy wykresy bzdury jednym zdaniem
heh
2 lata temu
Autorka chyba jeszcze uczy się w szkole tvp: myli średnicę i obwód i porównuje obwód z wysokością.
mój nick
2 lata temu
podwodne spaghetti ... podpływa rekin i wciąga :D
Zyk
2 lata temu
"Naukowcy oszacowali, że zewnętrzny pierścień ma około 15 metrów średnicy. To sugeruje, że cały organizm mierzy około 47 metrów, czyli tyle co 11-piętrowy budynek." Hmmm…. Wielkość zwierzaka określana obwodem? To słoń nie ma 3,5 m tylko z 17 m (nieważne czego). A budynek 11 piętrowy o wys. 47 m to raczej rzadkość.
Plus i minus.
2 lata temu
JAK BYSZCZE ROZUMIELI SWOJA I INNYCH OGRANICZENIE W POGLADACH. BLEDNE ROZUMOWANIE. SZKODZENIE SOBIE I SWOICH NAJBLIZSZYCH. DLATEGO BO TAK WYCHOWANI BYLISZCZE I WYKSZTALCENI,BO TAK GLOSI NAUKA OGRANICZONA WIEDZA.... EPIDEMIA JEST PRZYKLADEM NASZYM NA NASZE OGRANICZONA ZARADNOSZCZ,SAMO SZKODZENIE SOBIE,SLEPE ISZCZ W ZYCZE. DLATEGO BO JESTESMY LUDZMI.. NIEPERFEKCYJNI I NIGDY NIE BENDZEMY TO JEST FAKT,MECZYMY SIE ZYCZEM ,ZAMIAST CZIESZYCZ ,BOTYLKO TAK WIEMY, ZYCZE POWINNO SIE UKLADACZ I BY SIE UKLADALO GDYBY BYLO ZGRANE... MOWA Z MYSLAMI ,CZYNAMI I PRAWDA ZYCZA ,NAUKA ZAWSZE DO KONCA ODKRYTA A NIE WYRYWKOWO ODKRYTKA I ZMIENIANA CZESTO..DZENKUJE...
221`
2 lata temu
Czy jest ten organizm w porównaniu z dymisją Gowina ?!
bEUgmwaz
Ecik
2 lata temu
No to zwierzę czy zwierzęta ? Bo jak piszecie kolonia to chyba chodzi o wiele zwierząt. Jeden słoń ma 3,5 metra , ustawić 15 słoni i będzie 52,5 metra miała kolonia słoni
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić