Świetne informacje dla Ukrainy. To odmieni losy wojny?

W Ukrainie nadal nie ma amerykańskich F-16. Choć wedle niektórych doniesień maszyny mają już prowadzić misje bojowe, nadal nie stacjonują one na ukraińskich lotniskach. Nowe informacje w tej sprawie przedstawiła amerykańska stacja CNN. Są one bardzo korzystne dla armii Ukrainy.

Świetne informacje dla Ukrainy. To odmieni losy wojny?
Świetne informacje dla Ukrainy. To odmieni losy wojny? (Pixabay)

Myśliwce, na które od dawna czeka Kijów, to samoloty rozpędzające się do prędkości 2 Ma i mogące operować na pułapie do 15 km, osiągając jednocześnie zasięg 3200 km lub 4200 km z zamontowanymi dodatkowymi zbiornikami paliwa. Pojedynczy samolot waży 17 t, a jego podstawowym uzbrojeniem jest sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm.

Przypomnijmy, że Ukraina od początku rosyjskiej agresji zabiega na Zachodzie o przekazanie samolotów wielozadaniowych. Polityczny opór wobec tej decyzji został przełamany i od października 2023 roku ukraińscy piloci szkolą się na zachodnim sprzęcie.

Pierwsza grupa czterech ukraińskich pilotów ukończy program szkolenia na amerykańskich myśliwcach F-16 do lata 2024 roku - twierdzi amerykańska stacja CNN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mówią, że Kraśnik to zaścianek Europy. Takiego kryzysu w mieście jeszcze nie było

Wspomnieni piloci rozpoczęli szkolenie w połowie października 2023 roku w 162. Skrzydle Myśliwskim w Tucson w Arizonie w Stanach Zjednoczonych.

Ukraina ma otrzymać maszyny między innymi od USA, Danii czy Holandii.

Myśliwce F-16 dla Ukrainy

F-16 Fighting Falcon to wielozadaniowe myśliwce czwartej generacji zaprojektowane przez amerykański koncern General Dynamics i produkowane od połowy lat 70. XX w. (obecnie za ich produkcję odpowiada Lockheed Martin), które wciąż pozostają na wyposażeniu wielu krajów.

W związku z tym, że maszyna wykazały się dużą niezawodnością, Amerykanie stale pracują nad ich rozwojem i udoskonalają koncepcję. Ostatnia generacja tych maszyn, czyli wersja Block 70/72, uznawana jest za najbardziej zaawansowany myśliwiec czwartej generacji, jaki kiedykolwiek zbudowano. Ta nie trafi do Ukrainy. Kijów może liczyć na wersje F-16 AM i F-16 BM, czyli jedne z najstarszych pozostających w użyciu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić