o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Święto wody, ognia, płodności i miłości. Nadchodzi Noc Kupały, czyli najkrótsza noc w roku

12
Podziel się

Noc Kupały jest słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem Słońca. Obchodzi się je podczas najkrótszej nocy w roku. Kiedy przypada Noc Kupały? Jakie zwyczaje i obrzędy towarzyszyły jej w przeszłości?

Święto wody, ognia, płodności i miłości. Nadchodzi Noc Kupały, czyli najkrótsza noc w roku
Noc Kupały (Pixabay)
bEsfwPRx

Noc Kupały ma kilka nazw. Określana jest również mianem sobótki, palinocki czy kupalnocki.

Jest to święto ognia, wody, urodzaju, płodności, radości, a także miłości. Obchodzi się je przede wszystkim na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Noc Kupały 2021 wypada 21 czerwca.

bEsfwPRz

Jak obchodzono Noc Kupały?

Z Nocą Kupały wiąże się przede wszystkim obrzęd wianków. Dawniej panny plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, a następnie wplatały w nie płonące łuczywo i po specjalnej ceremonii puszczały w wodę.

Później te wianki stawały się celem chłopców. Każdy, który zdołał go upolować, zmierzał w stronę kobiet, by zidentyfikować właścicielkę zdobyczy. Pary dobrane w ten sposób mogły się wiązać.

bEsfwPRF
Nawet miało to swoją moc prawną. Jeśli były dwa zwaśnione rody, które nie mogły się ze sobą zgodzić, młodzianie mogli coś takiego zainicjować. Kobieta mogła wrzucić wianek, a mężczyzna go wyłowił, to mógł ją wziąć za żonę - spostrzega Karina Janik z Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Domu pod Krzyżem, cytowana przez rmf24.pl.

Wśród zwyczajów Nocy Kupały można również wymienić skakanie przez ogniska i tańce wokół nich. Takie praktyki miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami, a także przed chorobą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsfwPSa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Tarłosaqiba
miesiąc temu
Najlepiej to opisują zapiski bliskowschodnich kronikarzy.
takie tam
miesiąc temu
Katolicki kraj, zabobony, gusła, pogańskie bujdy, media spirytystyczne, sataniści, teoria ewolucji, covid i cudowna szczepionka...
Lube jesc zie...
miesiąc temu
Czasami chce mi się jeść,też tak macie?
bEsfwPSb
lato
miesiąc temu
Czy wam też się ostatnio przez te pogode nasiliła łuszczyca? Myślałam,że szału dostane. No tak słonce niby dla mnie dobre, ale w tym roku jest za mocne bo miałam nawrót łuszczycy. Muszę przyznać, że to moja pierwsza recenzja, jaką kiedykolwiek napisałam, ale jestem tak zachwycona tym produktem, że muszę podzielić się swoim doświadczeniem. Mój dermatolog polecił mi maść 24% konopiafarmacja na moją mocno suchą i skłonną do egzemy skórę. Kiedy dostałam produkt i zobaczyłam konsystencję maści, nie spodziewałam się, że będzie tak dobra, jak jest. Myslałam,ze bedzie to kolejne tłuste mazidło, a tu zaskoczenie konsystencja wosku pszczelego, czyli idealna wchłanialność. Używam tego od tygodnia i już działa. Usuneła okropny wyprysk na dłoniach i twarzy i nie tylko złagodziła swędzenie, ale złagodziła nawet podrażnioną skórę z powodu nadmiernego drapania. Duże plamy na moich łokciach prawie całkowicie się rozjaśniły!!! Nie spodziewałam się czegoś tak dobrego w tej cenie. Zazwyczaj wydawałam po 100 - 200 złoty na takie produkty.
zdecydowany z...
miesiąc temu
...ta noc jest nazywana nocą świętojańską od św. Jana, ale o tym autor/ka artykułu nie wspomniał/a, żeby czasem nie wyszła na wierzch udana próba asymilacji pogańskiego święta z chrześcijaństwem dokonaną przez KK...
Winicjusz(5)
miesiąc temu
Kościół nie akceptuje słowiańskich przesądów, bo to jest oparte na praktykach pogańskich sprzed wieków. W katolickiej Polsce Kościół jedynie dopuszcza obrzędy wywodzące się z żydowskich mitów, co popiera 97% społeczeństwa.
zdecydowany z...
miesiąc temu
... dołożyć jeszcze święto aborcji i eutanazji i nagle noc Kupały będzie nowoczesnym, postępowym świętem, a nie jakimś zamierzchłym, pogańskim zabobonem...
Slaw
miesiąc temu
Dlaczego artykuł jest tak niechlujnie napisany? Brak podstawowego wyjaśnienia, choćby kiedy ona jest
Basia
miesiąc temu
Brawo za ten artykuł, bo krzewi rzetelną wiedzę o prastarym, słowiańskim święcie Kupały. Wiadomo kto je bezprawnie wykradł Słowianom i niesłusznie nazwał nocą świętojańską...Szkoda tylko, że zanikła tradycja obrzędowości, którą gdzieniegdzie próbują wskrzesić pięknymi widowiskami nas wodą. Będąc peerelowską nastolatką brałam udział w inscenizacji nocy Kupały, było pięknie!
Marcin
miesiąc temu
Niektorzy uwazaja, ze Kosciol Katolicki to sredniowiecze. Przepraszam, a jak nazwac to dziadostwo?
wist
miesiąc temu
no i kiedy to jest?
grek
miesiąc temu
Baśnie legendy i nic ciekawego dla dzisiejszej młodzieży, która oczy ma wlepione non stop w ekran smartfona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić