Symbol śmierci liczący 1200 lat. Upiorne odkrycie w jaskini Majów

16

Na północnej części półwyspu Jukata dokonano ważnego odkrycia. Znaleziono tam jaskinię, na ścianach której dłonie odcisnęło ponad 130 osób. Prawdopodobnie widnieją tam od około 1200 lat, a pozostawiły je dzieci. Ustalono, co mogły oznaczać.

Symbol śmierci liczący 1200 lat. Upiorne odkrycie w jaskini Majów
Na ścianie jaskini widnieją odciski dłoni. Najprawdopodobniej mają ponad 1200 lat (YouTube, Reuters)

Według ustaleń agencji Reutera archeolodzy naliczyli na ścianach łącznie 137 odbitych dziecięcych dłoni. Ich wiek oszacowano na około 1200 lat, co oznacza, że powstały pod koniec epoki starożytnych Majów.

Jaskinia w Meksyku. Na ścianach ponad setka odcisków dziecięcych dłoni

Naukowcy przypuszczają, że dzieci odciskały dłonie niedługo po tym, gdy wchodziły w okres dojrzewania. Farba, w której wcześniej je maczały, występowała w czarnym lub czerwonym kolorze. Najprawdopodobniej nie był to przypadek.

Odcisnęły swoje czarne dłonie na ścianach, co symbolizowało śmierć, ale nie w znaczeniu, że [dzieci – przyp. red.] zostaną zabite – to raczej śmierć z perspektywy rytualnej. Później dzieci odcisnęły swoje dłonie "na czerwono", co odnosiło się do wojny albo życia – tłumaczy Sergio Grosjean, jeden z archeologów (Reuters).

W jaskini, poza odciskami dłoni, odkryto także liczne starożytne artefakty. Były to wyrzeźbiona twarz oraz sześć pomalowanych płaskorzeźb, datowanych na 800-1000 rok naszej ery. W tamtym okresie region nawiedziła dotkliwa susza, co mogło skłonić miejscowych do przeniesienia się na bardziej żyzne tereny.

Zobacz także: Zobacz też: Niezwykła skała z islandzkiej jaskini. Tajemnica apokalipsy Wikingów
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić