aktualizacja 

Szalony plan Rosji. Tak szuka nowych żołnierzy

Według "BBC", Rosja próbuje werbować zagranicznych migrantów, zatrzymanych podczas niedawnej akcji na granicy z Finlandią, do swojej wojny w Ukrainie. Na początku grudnia Władimir Putin podpisał dekret przewidujący zwiększenie liczebności armii o 170 tysięcy żołnierzy. Po zmianach armia tego kraju powinna liczyć łącznie 2 miliony osób.

Szalony plan Rosji. Tak szuka nowych żołnierzy
Szalony plan Rosji. Tak szuka nowych żołnierzy (Twitter)

Jak podkreśla Anton Heraszczenko, Rosja próbuje werbować zagranicznych migrantów, zatrzymanych podczas niedawnej akcji na granicy z Finlandią, do swojej wojny w Ukrainie. Cudzoziemców zatrzymywano za naruszenie prawa migracyjnego i grożono im deportacją. Następnie wojskowi zwrócili się do niektórych aresztowanych migrantów z propozycją "pracy" dla państwa.

Obiecano im dobre pensje, opiekę medyczną i pozwolenie na pobyt w Rosji po rocznym kontrakcie z armią - poinformowało "BBC", cytując Somalijczyka nazwiskiem Awad (imię zmienione dla celów bezpieczeństwa).

Obawiając się deportacji do Somalii, mężczyzna podpisał umowę wraz z pięcioma innymi Somalijczykami, pięcioma mężczyznami z krajów arabskich i obywatelem Kuby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin poza Moskwą. Ekspert o możliwych sobowtórach
Wsadzono ich do autobusu i zawieziono na południe Rosji - czytamy w artykule "BBC".

"Awad" powiedział, że zostali zakwaterowani w dużym obozie namiotowym na granicy z Ukrainą. Kiedy cudzoziemcy zdali sobie sprawę, że zostali wciągnięci w wojnę, zażądali rozwiązania kontraktów. W tym celu wojsko zagroziło im więzieniem za naruszenie prawa wojskowego, ale później oznajmiło, że zostaną deportowani.

Procesy w tej sprawie wciąż trwają. Somalijskie radio Kulmiye podało, że co najmniej 60 obywateli tego kraju jest przetrzymywanych w rosyjskich ośrodkach izolacyjnych, gdzie zwracają się do nich osoby werbujące do wojska. Co najmniej ośmiu zgodziło się podpisać kontrakt z armią rosyjską.

Nowy dekret w Rosji. Putin zwiększył armię

Na początku grudnia Władimir Putin podpisał dekret ustalający stan kadrowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na 2 209 130 osób, w tym 1 320 000 żołnierzy.

Ponadto Putin nakazał rządowi Rosji przeznaczenie środków z budżetu federalnego na rzecz ministerstwa obrony Rosji "niezbędnych do wykonania dekretu".

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić