A. M. | 
aktualizacja 

Szczepionka na koronawirusa. Optymistyczne informacje z Niemiec

5

Kolejna firma wkracza do wyścigu po szczepionkę na COVID-19. W firmę biotechnologiczną CureVac zainwestował niemiecki rząd. Jeszcze w czerwcu rozpoczną się testy na ludziach.

Szczepionka na koronawirusa. Optymistyczne informacje z Niemiec
Niemiecka firma CureVac rozpoczyna testy szczepionki przeciw koronawirusowi (Getty Images)

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie 11 szczepionek przeciw koronawirusowi jest obecnie w fazie testów na ludziach. Jedną z firm farmaceutycznych, która mierzy się z tym zadaniem jest CureVac.

W środę firma CureVac otrzymała ważne pozwolenia na przejście do kolejnej fazy badań. Instytut im. Paula Ehrlicha (PEI), niemiecki organ odpowiedzialny za ocenę badań klinicznych i zatwierdzanie szczepionek, uznał to wydarzenie za "ważny kamieniem milowy".

Niemiecki rząd zdecydował się na dużą inwestycję. Kluczowa zgoda została nadana zaledwie dwa dni po tym, jak niemiecki rząd poinformował, że przeznaczy 300 milionów euro na objęcie 23 proc. udziałów w firmie. Według niemieckich mediów, to wyraz obawy przed sprzedażą firmy za granicę. W przyszłym miesiącu CureVac planuje wejść na nowojorską giełdę.

CureVac nie jest pierwszą firmą w Niemczech, która otrzymała zgodę. Już w kwietniu Instytut im. Paula Ehrlicha zatwierdził testy kliniczne dla szczepionki opracowywanej przez niemiecką firmę BioNTech, współpracującą z amerykańskim gigantem Pfizer. W obu przypadkach zastosowano nową technologię opartą na mRNA, nieużywanej dotąd do produkcji szczepionki.

Kolejne fazy testowanie szczepionek wymagają czasu. Nawet w przypadku pozytywnych wyników i sprzyjających warunków, zatwierdzenie szczepionki możliwe będzie dopiero w przyszłym roku.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić