Sytuacja na Białorusi. Angela Merkel zwróciła się do premiera Polski podczas szczytu UE

305

W środę po południu rozpoczęła się wideokonferencja na temat sytuacji na Białorusi. Głowy państw i rządów UE rozmawiać miały o wsparciu dla obywateli i sankcjach dla rządu. Z inicjatywą spotkania wyszedł Mateusz Morawiecki.

Sytuacja na Białorusi. Angela Merkel zwróciła się do premiera Polski podczas szczytu UE
Angela Merkel podziękowała polskiemu rządkowi za wyjście z inicjatywą zwołania szczytu. (PAP)

Angela Merkel podziękowała polskiemu rządowi za inicjatywę. W ubiegłym tygodniu Mateusz Morawiecki wyszedł z pomysłem zwołania szczytu w sprawie bieżących wydarzeń na Białorusi. Celem spotkania jest omówienie pomocy obywatelom kraju i dojście do porozumienia, by zaprzestano używać przemocy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Spotkaliśmy się dzisiaj by omówić najlepszą reakcję na bieżące wydarzenia na Białorusi. Nasze przesłanie jest jasne. Należy zaprzestać przemocy i rozpocząć pokojowy i pluralistyczny dialog. Przywódcy Białorusi muszą wziąć pod uwagę wolę obywateli - napisał Szef Rady Europejskiej, Charles Michel.

Szczyt UE w sprawie wyborów na Białorusi. Podjęto szereg decyzji

Na spotkaniu podjęto decyzje dalszych działań. Według ustaleń Rady Europejskiej wystąpiono do władz Białorusi o rozpoczęcie dialogu, przyjęcia europejskiego planu solidarności z Białorusią, a przede wszystkim o zorganizowanie nowych wyborów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Mateusz Morawiecki, inicjator spotkania, wyszedł także z ciekawą propozycją. Premier Polski jest za wystosowaniem sankcji wobec Białorusi. Zapłacić mają za nie ci, którzy zaangażowani byli w protesty. Według Prezesa Rady Ministrów sankcje nie powinny uderzyć w gospodarkę Białorusi.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ze swoim apelem do Rady Europejskiej wystąpiła również kontrkandydatka Łukaszenki, Swietłana Cichanouska. Prosiła o to, by Rada nie uznawała ostatnich wyborów. Jeśli odbędą się nowe wybory, mają one być pod nadzorem międzynarodowym.

Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić