Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Szokujące sceny w Izraelu. Ludzie uciekają w panice po ataku Hamasu

Hamas ogłosił przeprowadzenie operacji zbrojnej przeciwko Izraelowi. Ze Strefy Gazy w kierunku miast na południu kraju wystrzelono kilka tysięcy pocisków. Niestety, są pierwsze ofiary śmiertelne wśród cywilów. W sieci pojawiło się nagranie izraelskich osadników, którzy w panice uciekają z kibucu.

Szokujące sceny w Izraelu. Ludzie uciekają w panice po ataku Hamasu
Ucieczka izraelskich osadników po ataku Hamasu (Twitter, Wojciech Szewko)

Hamas zaatakował Izrael

W sobotę (7 października) rano Hamas poinformował o rozpoczęciu operacji wojskowej przeciwko Izraelowi. Palestyńska organizacja przeprowadziła atak rakietowy z użyciem kilku tysięcy pocisków - ich liczba waha się od 2,5 do 5 tysięcy. Powodem napaści miało m.in. zbezczeszczenie meczetu Al-Aksa i oblężenie Strefy Gazy.

Rakiety spadły na miasta na południu Izraela m.in. Sderot, ale także na największe ośrodki miejskie w Izraelu - Jerozolimę i Tel Awiw. W wyniku ataku zginęły 22 osoby, a 100 kolejnych zostało rannych wśród cywilów. Liczby te mogą się jednak szybko zmienić.

Hamas poinformował, że zaatakowane zostały pozycje wroga, lotniska i punkty wojskowe. Izraelskie dowództwo przyznaje, że do kraju dostali się bojownicy, ale nie wiadomo, w jakiej liczbie. Minister obrony Joaw Galant wyraził zgodę na powołanie rezerwistów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Genialny patent. Teraz żołnierze staną się "niewidzialni"
Jesteśmy w stanie wojny, nie operacji, ale w stanie wojny. Hamas przypuścił z zaskoczenia morderczy atak na państwo Izrael i jego obywateli. (...) Zarządziłem szeroką mobilizację rezerw i wojnę odwetową o sile i zasięgu, jakich wróg nigdy nie znał. Wróg zapłaci cenę, jakiej do tej pory nie zaznał - powiedział z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Panika w Izraelu, osadnicy uciekają

Z Izraela docierają nagrania pokazujące skutki bombardowań, starcia na ulicach miast, a także palestyńskich żołnierzy wjeżdżających na teren przeciwnika. Są także filmy, na których słychać wezwanie do walki, płynące z głośników umieszczonych na minaretach.

W sieci pojawiło się również nagranie izraelskich osadników uciekających w popłochu z kibicu Raim na południu kraju. Mieli oni organizować imprezę w pobliżu Strefy Gazy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Konflikt izraelsko-palestyński

Sobotni atak Hamasu to rozpoczęcie kolejnej odsłony konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który rozpoczął się wraz z powstaniem niepodległego państwa Izrael w 1948 roku. Od tego momentu na tym obszarze dochodzi do częstych konfrontacji, niejednokrotnie także z udziałem innych sąsiednich państw.

Palestyńczycy w 1987 roku przeprowadzili tzw. pierwszą intifadę - masowe powstanie przeciwko Izraelowi. Konflikt ten trwał kilka lat, zakończył się dopiero w 1993 r. roku, kiedy podpisano porozumienie w Oslo, które stało się podstawą powstania Autonomii Palestyńskiej.

Niestety, wspomniane porozumienie było wielokrotnie łamane przez obie strony, a kolejny konflikt wybuchnął już w 2000 roku. Rozpoczęta wówczas druga intifada trwała cztery lata. Do konfliktów między Palestyńczykami i Izraelem dochodziło także w kolejnych latach. Rozwiązanie problemu wydaje się niemożliwe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić