Szukają pary ze zdjęcia. IPN prosi o pomoc

37

Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny postanowił odszukać osoby z fotografii wykonanej w trakcie II wojny światowej. Tym razem poszukiwania skupiają się wokół pary pozującej na gruzach miasta.

Szukają pary ze zdjęcia. IPN prosi o pomoc
IPN chce odszukać parę ze zdjęcia (Facebook)

Niejednokrotnie IPN z pomocą internautów odszukiwał osoby ze starych zdjęć. Tak było m.in. w przypadku sprawy głośnej fotografii młodej kobiety w polskim mundurze wykonanej w Wielkiej Brytanii. Okazało się wtedy, że była to Maria Barr, która odbiera odznaczenie dla swojego poległego męża z rąk króla Jerzego VI. Po II wojnie światowej kobieta wyemigrowała do Kanady.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

IPN postanowił po raz kolejny odszukać nieznajomych z fotografii sprzed lat. Tym razem w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie autorstwa fotografa Henryka Śmigacza, które trafiło do Instytutu dzięki jego wnuczce w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Widać na nim parę uśmiechniętych młodych osób, stojących na gruzach okupowanego miasta.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Najprawdopodobniej fotografia została wykonana w Warszawie. To właśnie dokumentowaniem zniszczeń tego miasta zajmował się Henryk Śmigacz. Nie wiadomo, kto znajduje się na zdjęciu, ani kim dla siebie były sfotografowane osoby.

IPN prosi o pomoc

Instytut Pamięci Narodowej chce zidentyfikować bohaterów fotografii. Być może wśród internautów znajdą się potomkowie, któregoś z nich. Zapewne sfotografowane osoby miałyby aktualnie około stu lat. Każdy z internautów, który jest w stanie pomóc w tej sprawie proszony jest o przesłanie maila na adres ArchiwumIPN@ipn.gov.pl.

Może ktoś z Was rozpozna na nim swojego ojca, dziadka, babcię czy prababcię? Chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o tych młodych ludziach – skąd pochodzili, jak potoczyły się ich dalsze losy? Gdzie i w jakich okolicznościach wykonano zdjęcie? - pyta IPN.
Zobacz także: Nowe obostrzenia? Ekspert nie ma złudzeń
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić