o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Szwajcarzy nie chcą walki ze zmianą klimatu. "To ogromny szok"

227
Podziel się

W ogólnokrajowym referendum dotyczącym zmiany klimatu Szwajcarzy odrzucili propozycję rządu. Zakładała ona m.in. znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. To byłoby możliwe dzięki wzrostowi cen na paliwo i podatku od biletów lotniczych.

Szwajcarzy nie chcą walki ze zmianą klimatu. "To ogromny szok"
Szwajcarzy odrzucają kluczowe środki przeciwdziałania zmianom klimatu (Getty Images)
bErYqEsB

W niedzielę w Szwajcarii odbyło się referendum ogólnokrajowe, na którym władze konsultowały z obywatelami m.in. swoje plany walki ze zmianą klimatu. Rząd zaproponował pakiet rozwiązań, który zakłada zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do 2030 roku. W wyniku głosowania okazało się, że większość pytań na ten temat spotkało się z ogromnym sprzeciwem obywateli.

Referenda są w Szwajcarii bardzo powszechną formą kontaktów z wyborcami - prawie wszystkie najważniejsze decyzje są podejmowane przy urnach wyborczych. Dlatego odrzucenie przez wyborców pomysłów, które miałyby wspomóc walkę kraju z globalnym ociepleniem i zmianą klimatu, może zmusić rządzących do stworzenia nowej koncepcji.

bErYqEsD

Szwajcarzy nie chcą droższego paliwa i biletów lotniczych

Najwięcej krytyki wywołały plany rządu dotyczące opłaty za paliwo samochodowe i podatku od biletów lotniczych - na te pytania zdecydowana większość Szwajcarów odpowiedziała negatywnie. Eksperci uważają, że wyborcy martwią się tym, że te ustawy jeszcze bardziej zniszczą gospodarkę, która dopiero zaczęła się odradzać po COVID-19.

Ostro Szwajcarzy odnieśli się też do pytania o wprowadzenie zakazu stosowania sztucznych pestycydów, aby poprawić jakość wody pitnej. Zostało ono odrzucone przez 61 proc. wyborców. Zwolennicy wskazywali na niepokojący poziom pestycydów w wodzie roślin, zwierząt i owadów. Ale szwajcarscy rolnicy ostrzegali, że propozycje pozbawią wielu z nich możliwości pracy.

bErYqEsJ

Już trzecie nieudane referendum ws. zmiany klimatu

Przeciwnicy wskazywali również, że Szwajcaria odpowiada tylko za 0,1 proc. światowej emisji spalin. Dlatego uważają, że taka polityka nie będzie mogła w skuteczny sposób pomóc środowisku. Szwajcarski rząd chce do 2030 roku obniżyć emisję do połowy poziomu z 1990 roku. To już trzecie "przegrane" referendum w tej sprawie, choć tym razem rząd oczekiwał lepszych wyników.

Jak pisze BBC, brak poparcia w sprawie ograniczenia emisji stanowi "ogromny szok", ponieważ rząd szwajcarski bardzo długo opracowywał tę ustawę. Niektórzy analitycy sugerują, że Szwajcarzy, którzy tradycyjnie szczycą się swoją proekologiczną polityką, nie chcą podejmować ryzyka gospodarczego w czasie, gdy kraj wychodzi z pandemii.

Dzisiejsze wyniki to druzgocący cios dla ekologów. Teraz rząd musi wrócić do pracy nad projektami ustaw, ponieważ Szwajcaria pozostaje w tyle za swoimi europejskimi sąsiadami we wprowadzaniu zmian mających zapobiec zmianom klimatu - pisze BBC.
bErYqEsK

Głosowano również nad innymi inicjatywami: ustawodawstwem antyterrorystycznym i finansowaniem przedsiębiorców, którzy ucierpiali przez COVID-19. W referendum zdecydowana większość Szwajcarów zagłosowała za nadaniem policji większych uprawnień do walki z terroryzmem i utworzeniem tzw. tarczy finansowej dla przedsiębiorstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErYqEte
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(227)
Lem
2 tyg. temu
Zapytajcie Szwajcarów, czy chcą, aby 90% rezerw walutowych świata ulokować w Szwajcarii. Myślę, że 90% odpowiedziałaby, że nie.
Tadek
2 miesiące temu
I tym się różni kraj gdzie jest demokracja bezpośrednia od kraju totalitarnego jak Polska
wersdf
2 miesiące temu
I za to kocham Szwajcarię - mają demokrację bezpośrednią i nie poddają się lewackim naciskom!. Tak trzymać Helveci :)
bErYqEtf
Leszek
2 miesiące temu
Jeszcze pytano Szwajcarów, czy rząd ma prawo wprowadzić w przyszłości lokdown. I co??
cdmonter
2 miesiące temu
Co za brak myślenia w przyszłość... Truc wodę która piją, truć powietrze ktorym oddychaja, a co z ich dziecmi? Jak one maja zyc? W zniszczonym, toksycznym swiecie? Smutne... A pieniadze przeciez maja, powinni dac przyklad...
Gość
2 miesiące temu
Szwajcarzy tak trzymać i uważać by światowa masoneria nie przekupiła Wasze władz bo zniszczą kraj komunistyczną utopią którą wprowadzają w dużej ilości państw świata
George
2 miesiące temu
Mądrzy ludzie.
Slask
2 miesiące temu
Jedyni myślący w Europie. Tam jest demokracja. A nie to co u nas jeden debili coś wymyśli. I tak ma być. A tam ludzie sami decydują co chcą. Ludzie sami decydują o stanie Państwa. I rząd musi się liczyć z ludźmi.
Aborre
2 miesiące temu
Płacimy za spalanie węgla, a domach za palenie drewnem w kominkach. Będziemy też płacić za energetykę jądrową (jeśli w końcu ją zbudujemy). Ale spalanie gazu jest OK, zwłaszcza rosyjskiego sprzedawanego przez Niemców - podczas spalania tego gazu wydziela cię czysty, pachnący kwiatkami tlen. Obłudna polityka mająca na celu gospodarcze (energetyczne) uzależnienie Europy od Niemiec. I do tego wspierana przez opłacanych przez Berlin "polskich" polityków z totalitarnej opozycji.
PIT
2 miesiące temu
Oby zarazili myśleniem innych...I rozpoczęli rewolucję...
ntyekolog
2 miesiące temu
Chyba jedyny kraj na świecie gdzie obywatele mają wpływ na to co dzieje się w ich własnym kraju. U nas też powinna być demokracja bezpośrednia .Dzięki dzisiejszej technice mając tablet czy telefon każdy z nas możne głosować nie wychodząc z domu jak to robią nasi posłowie.(pandemia pokazała ,że można)Jest E-urząd , załatwiamy sporo sprawa elektronicznie więc co za problem spytać społeczeństwo o zdanie a nie jakieś tam Trybunały Konstytucyjne czy w TSUE . Nie było by tylu ustaw BABOLI, prawo i życie było by prostsze. Rozmarzyłem się ale od czegoś trzeba zacząć bo Nas zaorają tymi nie popieranymi przez społeczeństwo przepisami. Zdziwili się ? W całej Europie ludzie dobrze wiedzą , że chodzi tylko o KASĘ a nie o żadną Ekologie.
Niezalezny
2 miesiące temu
Ostatni myslący w Europie to Szwjcarzy!!!!
kakaduczek
2 miesiące temu
Teraz jeszcze niech się wypowiedzą przeciwko zaostrzaniu norm emisji spalin samochodowych i będzie wszystko jasne. Europo - wybiegłaś przed szereg dużo za daleko. Popatrzcie na Rosję - tam obowiązuje norma Euro3 dla najnowszych pojazdów. Znaczy katalizator i wystarczy. Żadnych drogich wynalazków.
bErYqEsX
Kilof
2 miesiące temu
Wbijcie sobie w goglach "denser Encore" Sweiz na YouTube jest pieśń wolności.ta pieśń już w całej Europie jest śpiewana, spontanicznie na ulicy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić