Aniela Siwek| 

Tajemnicza infekcja wśród słoni. Nie żyje już 34 zwierząt

1

Infekcja powodująca wyjątkowo nagłą śmierć słoni zabija kolejne 12 zwierząt w Zimbabwe. Łącznie nie żyje ich już 34. Weterynarze i specjaliści próbują ustalić, co dokładnie zabija zwierzęta.

Tajemnicza infekcja wśród słoni. Nie żyje już 34 zwierząt
W Zimbabwe padło już 34 słono. (Twitter)

Zwierzęta padły między 24 sierpnia a 23 września tego roku. Znajdowano je w lasach między Parkiem Narodowym Hwange a miastem Victoria Falls w północno-zachodnim Zimbabwe.  

Nagła śmierć kilkudziesięciu słoni

W sumie znaleziono 34 zwłoki ... ale innych nie odnaleziono. [...] Znaleziono je leżące na brzuchach co sugeruje wyjątkowo nagłą śmierć - powiedział w oświadczeniu dyrektor Urzędu ds. Parków i Dzikiej Przyrody Zimbabwe, Fulton Upenyu Mangwanya. 

Początkowo weterynarze i specjaliści nie wiedzieli, co jest tego przyczyną. Niedawno odkryto, że za śmiercią słoni prawdopodobnie stoi wirus, który prowadzi do posocznicy krwotocznej. Przeprowadzone dotąd testy wykluczyły zatrucie lub udział kłusowników. 

Zobacz także: Toksyna zabiła prawie 300 słoni w Botswanie

Mangwanya powiedział, że słonie są bardzo podatne na choroby podczas suchej i gorącej pory w kraju. W ostatnich latach Zimbabwe borykało się z suszami, które były o wiele dłuższe niż zazwyczaj. Przez globalne ocieplenie odnotowano także wzrost średnich temperatur.  

W Zimbabwe żyje ponad 84 tys. słoni. W sąsiedniej Botswanie jest ich około 130 tys. Na początku tego roku zginęło tam 330 słoni z powodu zatrucia toksynami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić