Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Tajemnicza śmierć w Egipcie. Nie żyje były szef ukraińskich szpiegów

28

W sobotę w Egipcie zginął tragicznie były szef ukraińskiego wywiadu cywilnego Ukrainy Wiktor Hwozd. Kiedy nurkował, doszło do wypadku. Miał zbyt szybko wypłynąć na powierzchnię. Uchodził za doświadczonego, zorientowanego prozachodnio oficera.

Tajemnicza śmierć w Egipcie. Nie żyje były szef ukraińskich szpiegów
Nie żyje Wiktor Hwozd

Hwozd zginął w miejscowości Dahab, położonej około 80 km od kurortu Szarm el-Szejk. Jak mówił jego przyjaciel, który nurkował wraz z Hwozdem, w pewnym momencie Ukrainiec zaczął się bardzo szybko wynurzać.

Jak opisuje egipski portal The National News, także lokalny instruktor nurkowania, który nadzorował pływanie, opowiadał, że po wyjściu na powierzchnię Hwozd zdjął maskę i gwałtownie łapał powietrze.

Obaj zabrali Hwozda na plażę, podejmując akcję ratunkową. Wezwano pogotowie. Generał zmarł jednak w karetce pogotowia, w drodze do szpitala.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie. Żołnierze apelują do USA prosto z okopów

Doświadczony oficer

Hwozd był doświadczonym funkcjonariuszem. Służbę w wywiadzie wojskowym zaczął w 1981 r. Był związany z wojskami zwiadowczymi i powietrzno-desantowymi. W latach 90. brał udział w działaniach wojskowych w byłej Jugosławii.

Był również dyplomatą. W Bośni i Chorwacji pełnił rolę attache obrony Ukrainy. Po roku 2000 sprawował różne urzędy związane z wywiadem wojskowym. Przez dwa lata (2008-2010) kierował Głównym Zarządem Wywiadu ukraińskiego resortu obrony.

Był zaangażowany w ukraińską rewolucję po stronie opozycji. Od 2014 do 2016 r. kierował Służbą Wywiadu Zagranicznego Ukrainy. Na to stanowisko powołał go przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Po objęciu urzędu prezydenta przez Petra Poroszenkę jego rola malała. W ostatnich miesiącach zarządzania był zmarginalizowany przez Poroszenkę. Coraz większą rolę odgrywał nadal mocno zinfiltrowany przez Rosjan wywiad wojskowy. Po odejściu ze służby udzielał się jako komentator wojskowy. Był szefem niezależnego think tanku Borysfen Intel.

Rozpoczęto śledztwo

Po śmierci Hwozda wszczęte zostało śledztwo. Na miejsce poleciał przedstawiciel ukraińskiej ambasady w Egipcie.

Z moich doświadczeń wynika, że był szefem o nastawieniu prozachodnim i promodernizacyjnym, co stanowiło bazę do bardzo dobrych relacji między nami. Za jego czasów służba podlegała głębokim zmianom. Postrzegałem go jako osobę otwartą na bliskie relacje z Polską - mówi o2.pl był szef polskiej Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki.

Dodaje, że okoliczności śmierci Hwozda budzą poważne wątpliwości, dające podstawę do podejrzeń, że mogła ona nie być następstwem nieszczęśliwego wypadku, i powinny zostać wnikliwie zbadane.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić