o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Tajemnicza śmierć w Egipcie. Nie żyje były szef ukraińskich szpiegów

20
Podziel się

W sobotę w Egipcie zginął tragicznie były szef ukraińskiego wywiadu cywilnego Ukrainy Wiktor Hwozd. Kiedy nurkował, doszło do wypadku. Miał zbyt szybko wypłynąć na powierzchnię. Uchodził za doświadczonego, zorientowanego prozachodnio oficera.

Tajemnicza śmierć w Egipcie. Nie żyje były szef ukraińskich szpiegów
Nie żyje Wiktor Hwozd
bErhDvGt

Hwozd zginął w miejscowości Dahab, położonej około 80 km od kurortu Szarm el-Szejk. Jak mówił jego przyjaciel, który nurkował wraz z Hwozdem, w pewnym momencie Ukrainiec zaczął się bardzo szybko wynurzać.

Jak opisuje egipski portal The National News, także lokalny instruktor nurkowania, który nadzorował pływanie, opowiadał, że po wyjściu na powierzchnię Hwozd zdjął maskę i gwałtownie łapał powietrze.

bErhDvGv

Obaj zabrali Hwozda na plażę, podejmując akcję ratunkową. Wezwano pogotowie. Generał zmarł jednak w karetce pogotowia, w drodze do szpitala.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie. Żołnierze apelują do USA prosto z okopów

Doświadczony oficer

Hwozd był doświadczonym funkcjonariuszem. Służbę w wywiadzie wojskowym zaczął w 1981 r. Był związany z wojskami zwiadowczymi i powietrzno-desantowymi. W latach 90. brał udział w działaniach wojskowych w byłej Jugosławii.

bErhDvGB

Był również dyplomatą. W Bośni i Chorwacji pełnił rolę attache obrony Ukrainy. Po roku 2000 sprawował różne urzędy związane z wywiadem wojskowym. Przez dwa lata (2008-2010) kierował Głównym Zarządem Wywiadu ukraińskiego resortu obrony.

Był zaangażowany w ukraińską rewolucję po stronie opozycji. Od 2014 do 2016 r. kierował Służbą Wywiadu Zagranicznego Ukrainy. Na to stanowisko powołał go przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

bErhDvGC

Po objęciu urzędu prezydenta przez Petra Poroszenkę jego rola malała. W ostatnich miesiącach zarządzania był zmarginalizowany przez Poroszenkę. Coraz większą rolę odgrywał nadal mocno zinfiltrowany przez Rosjan wywiad wojskowy. Po odejściu ze służby udzielał się jako komentator wojskowy. Był szefem niezależnego think tanku Borysfen Intel.

Rozpoczęto śledztwo

Po śmierci Hwozda wszczęte zostało śledztwo. Na miejsce poleciał przedstawiciel ukraińskiej ambasady w Egipcie.

bErhDvGD
Z moich doświadczeń wynika, że był szefem o nastawieniu prozachodnim i promodernizacyjnym, co stanowiło bazę do bardzo dobrych relacji między nami. Za jego czasów służba podlegała głębokim zmianom. Postrzegałem go jako osobę otwartą na bliskie relacje z Polską - mówi o2.pl był szef polskiej Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki.

Dodaje, że okoliczności śmierci Hwozda budzą poważne wątpliwości, dające podstawę do podejrzeń, że mogła ona nie być następstwem nieszczęśliwego wypadku, i powinny zostać wnikliwie zbadane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErhDvGW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Wagabunda
2 miesiące temu
Przestrzegając reguł nurkowania, mając doświadczenie nie ma prawa zginąć płetwonurek. Musi dojść do połączenia kilku nieszczęśliwych zdarzeń, m.inn. błędu człowieka. Lub też "niewidzialnej" i "pomocnej" ręki innego szpiega, najlepiej bliskiego kolegi. Po to agenci mają bliskich aby miał ich kto załatwić kiedy trzeba.
PoradnikSamob...
2 miesiące temu
Egipt. Najlepsze miejsce żeby się utopić. I niedrogo. Po co przepłacać.
Płetwonurek
2 miesiące temu
Łapał gwałtownie powietrze jak go wyciągnęli z wody. Idioci. Właśnie dlatego się udusił. Bo go wyciągnęli z wody, jego naturalnego środowiska. Mając skrzela nie mógł przeżyć. Może pecjalnie go wyjęli?
bErhDvGX
henia
2 miesiące temu
Wiadomo o co chodzi, szkoda, juz sobie nie popływa
szkoda
2 miesiące temu
oczywiście wypadek przypadek ... seryjnego samobójcy...
prawda......
2 miesiące temu
putin działa 24 na dobę, nie śpi.
dno
2 miesiące temu
przyjaciele z rosji pomogli mu się wynurzyć dlatego nie żyje
Rozstropny
2 miesiące temu
Dla tego podoba mi się czyjeś stwierdzenie by nie chodzić w głupie miejsca czy z głupimi ludzmi lub w bardzo późnych godzinach nocnych
siwy kruk
2 miesiące temu
To są wypadki typu: I potknął się tak nieszczęśliwie, że trzykrotnie wbił sobie nóż w plecy.
Gmifk
2 miesiące temu
Te wasze portale to jedna wielka fabryka trolli. Fake news goni fake news. Żeby tylko jak najwiecej wyświetleń było... tragedia... O dekompresji słyszeliście?
no tak
2 miesiące temu
Putin utrzymuje całą armię szpiegów i agentów na całym świecie (a Rosjanie klepią biedę). Bo kto niby teraz wydzwania do linii lotniczych z fałszywymi alarmami bombowymi ???? Spece z NATO nawet by na to nie wpadli, jak za grosze można robić zamęt. A On to robi, tym bardziej że Bidet mu na wszystko pozwoli.
abc
2 miesiące temu
Musiał podpaść towariszczowi P.
płetowonurek
2 miesiące temu
Po to nurkuje się z partnerem, żeby ten podał swój zapasowy sprawny ustnik automatu z powietrzem. Wtedy należy się wynurzać zgodnie ze wskazaniami komputera osobistego. To częsty przypadek, który każdy płetwonurek musi mieć przećwiczony do perfekcji.
bErhDvGP
Tomas
2 miesiące temu
Ni cóż blizcy koledzy i przyjaciele po starej szkole też mogą być podwójnymi agentami.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić