Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Polacy w kolejce do antykwariatu. Które stare monety warte są tysiące złotych?

7
Podziel się:

Według ekspertów stare monety od początku roku zdrożały średnio o 20 procent. Po artykule, w którym informowaliśmy, że za 10-groszówkę sprzed 40 lat można otrzymać nawet 20 tys. zł. przed drzwiami antykwariatów przez cały dzień ustawiają się kolejki. Wszystkiemu winien jest jeden drobniutki detal.

Polacy w kolejce do antykwariatu. Które stare monety warte są tysiące złotych?
10-groszówka z PRL warta nawet 20 tys. zł. (Pixabay)

Po artykule, w którym informowaliśmy, że za 10-groszówkę sprzed 40 lat można otrzymać nawet 20 tys. zł. Polacy zaczęli masowo przeszukiwać stare szafy i klasery dziadków w nadziei, że drobne z PRL okażą się życiową lokatą.

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz otrzymaliśmy tyle maili z monetami PRL do wyceny, zwłaszcza że poruszenie objęło cały demograficzny przekrój: odwiedzali nas ludzie starsi, dzwonili biznesmeni w średnim wieku, pisali nastoletni posiadacze klaserów po dziadku. Wraz z monetami PRL trafiały do nas numizmaty innych okresów, niekiedy całkowicie mylnie traktowane jako nic nie warte. Jeden z klientów za kilka takich niedocenionych monet uzyskał 5000 zł, tymczasem wartość spodziewanych skarbów doby Polski Ludowej wystarczyłaby mu może na bilet tramwajowy - mówi WP Michał Niemczyk, prowadzący szturmowany antykwariat w Warszawie.

Wiele na tym rynku zależy od detalu, a opisywana we wspomnianym artykule 10-groszówka z PRL również byłaby pospolitą aluminiową monetą, gdyby nie brak znaku mennicy. O pięciocyfrowej kwocie, którą prawdopodobnie osiągnie na październikowej aukcji, decyduje pusta przestrzeń w okolicy szponów orła. Zazwyczaj w tym miejscu wybite są maleńkie litery MW wskazujące na Mennicę Warszawską.

Niespodziewana medialna kariera 10-groszówki sprawiła, że zainteresowanie monetami PRL w internecie wzrosło w tym tygodniu o ponad 250 procent. Według szacunków Google stanowi to najwyższy poziom od kilkunastu lat.

Skoro drobnostki mają największe znaczenie to na co należy zwracać uwagę żeby czegoś nie przegapić?

Tym, co błyskawicznie możemy sami sprawdzić, jest data. Jedną z najpopularniejszych monet międzywojnia, które znajdujemy w domach, jest 2 zł z wizerunkiem Piłsudskiego - z rocznika 1934 warte jest 20 zł, podczas gdy rzadszy rocznik 1936 kosztuje już 2000 zł. Podobnie jest w przypadku słynnego "rybaka", którego z datą 1974 kupuje się zwykle za kilkanaście złotych, a z 1958 r. wycenia od kilkuset złotych - informuje Michał Niemczyk.

Ekspert dodaje, że kolekcjonerzy samych "rybaków" rozróżniają nawet, czy ósemka w dacie jest wąska czy szeroka albo badają, czy w polu monety tworzy się tzw. efekt słoneczka lub ducha.

Nie czyść monet!

Pięciozłotówka przedstawiająca połów może kosztować blisko 5000 zł, jeśli zachowała menniczy połysk, jednak nigdy nie próbujmy sami szorować zakurzone znalezisko szmatką. Jak podkreśla ekspert, przypadków zarysowania lustra monety jest mnóstwo, na czele z rzadkim "rybakiem" o pięknej patynie, którą właściciel potraktował pumeksem, obniżając wartość monety z kilku tysięcy do dwóch, może pięciu złotych.

Wartości kilkunastu tysięcy złotych osiągają także oprócz pieniędzy obiegowych monety próbne, które w okresie poprzedniego ustroju wybijane były m.in. w niklu. Aby sprawdzić czy te nie są wykonane z aluminium pomoże nam magnes, przyciągający te cenniejsze metale.

Specjaliści podpowiadają, że najczęściej znajdujemy takie stare skarby w pudełkach po butach czy niciach, w zakamarkach skrzypiących wersalek, wiekowych meblach, a nawet pod parkietem. Od początku 2020 r. numizmaty gromadzone w ten czy inny sposób zdrożały średnio o 20 procent. Jak twierdzi Michał Niemczyk jest to efekt zamykania mniej opłacalnych bankowych lokat.

Zobacz także: Wędkarze szukali robaków, a znaleźli skarb
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
lili
2 lata temu
PREZES STOI CZY PREZESOWI STOI????
Kosma
2 lata temu
Szukajcie mnie na All....egro będę sprzedawać...
xxx
2 lata temu
Warto posłuchać na YT polskich specjalistów od numizmatyki. By moneta była warta majątek musi spełniać tyle wymogów, że jest ich max kilkaset na świecie. I do tego często nie trafiły w ręce zwykłych obywateli (odpady z mennicy czy kolekcjonerskie sztuki). Nikt nie zapłaci za monetę 20tys zł sprzed 50 lat jeśli nie jest ich max kilka sztuk. W tej cenie można kupić kilkanaście monet z czasów ulubionego króla Polski. Monety naprawdę często są dużo tańsze niż by się mogło zdawać. Monety z Rzymu są zazwyczaj warte kilka tysięcy.
bandaszk0p0w
2 lata temu
Przestancie .dolic
Eee!
2 lata temu
Mam wlasnie bardzo dużo tych monet ale nie chce mi się jechać do Warszawy 400 km.poza tym warszawa nie jest wcale taka bezpieczna.
Numizmylka
2 lata temu
Totalna bzdura....
dno dna na o2
2 lata temu
A ja w drodze do klopa. O tym też napiszcie!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić