aktualizacja 

Leśnicy piszą "E" na drzewach. Zdziwisz się, co oznacza ten symbol

100

Spacerując po lesie, zapewne wielokrotnie widzieliście specyficzne oznaczenia na niektórych drzewach. Z pewnością zachodziliście w głowę, co te kolorowe symbole oznaczają. Pracownicy Lasów Państwowych postanowili uchylić rąbka tajemnicy i wytłumaczyć, co kryje się za zagadkowymi literkami wymalowanymi na korze. Możecie być zaskoczeni.

Leśnicy piszą "E" na drzewach. Zdziwisz się, co oznacza ten symbol
Leśnicy wyjaśnili, co oznacza ten symbol na leśnych drzewach (Facebook, Lasy Państwowe, A. Miśkiewicz)

Na drzewach często można zauważyć rozmaite oznaczenia. Niektóre z nich mówią nam po prostu, że drzewo przeznaczone jest do wycinki ze względów pielęgnacyjnych, sanitarnych lub z uwagi na to, że stwarza zagrożenie. Wtedy leśnicy rysują na korze kropkę bądź ukośną kreskę. Zdarza się również, że na pniach widzimy litery. Za nimi kryje się zdecydowanie bardziej złożone znaczenie.

Co oznacza ten symbol na drzewach?

Leśnicy Lasów Państwowych postanowili wytłumaczyć ciekawskim miłośnikom przyrody, co mówi jedno z takich oznaczeń. Chodzi o dość często spotykaną na drzewach literę "E". Okazuje się, że jest ona przypisana do drzew biocenotycznych, czyli takich, które nie spełniają norm produkcyjnych i są pozostawiane w lesie w celu zwiększenia różnorodności biologicznej.

W poście na Facebooku leśnicy wyjaśnili, że taki symbol możemy znaleźć m.in. na drzewach dziuplastych oraz takich, na których znajdują się gniazda ptaków o średnicy powyżej 25 cm. Symbol "E" pojawia się także na drzewach będących siedliskiem chronionych gatunków grzybów, roślin i zwierząt, a także posiadających owocniki hub.

Znak "E" znajdziemy również na drzewach o nietypowym pokroju, z nietypowymi formami morfologicznymi, np. szyszek, kory i gałęzi, czy takich, które wyraźnie wyróżniają się wiekiem lub rozmiarami w stosunku do innych drzew na danym terenie. Symbol ten zobaczymy też na korze drzew stanowiących pamiątkę kultury leśnej.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Obejrzyj także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić