aktualizacja 

Widok jak z horroru. Natknęli się na niego polscy leśnicy

115

Spotkasz je w polskich lasach. To tajemnicze twory łączące cechy kilku grup żywych organizmów to śluzowce. - Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory - ostrzegają leśnicy Lasów Państwowych.

Widok jak z horroru. Natknęli się na niego polscy leśnicy
Śluzowce to tajemnicze twory łączące cechy kilku grup żywych organizmów. (Facebook)

Leśnicy z Nadleśnictwa Brzeziny w woj. łódzkim opublikowali upiorne zdjęcia śluzowców. "Czasem jedno śluzorośle uświadamia nam jak złożonym ekosystemem jest las. Będąc w nim codziennie uczymy się ciągle nowych rzeczy. Rośliny, zwierzęta, grzyby, porosty, śluzorośla... łącznie jest ich w lasach miliony gatunków. Smętosz czarny zadziwił nas swoją strukturą, konsystencją, barwą" - informują na Facebooku leśnicy.

Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl - dodają.

Podczas letnich spacerów w drzewostanach sosnowych napotkać można na korze drzew stojących "różową narośl" - jest to smętosz czarny.

W początkowej fazie formowania się zrosłozarodnia może być różowa lub kremowa (żółta). W późniejszym czasie kolor zmienia się na czarny - stąd nazwa. Powierzchnia, w zależności od warunków, może być gładka i lśniąca lub chropowata i matowa. Zrosłorodnia kiedy dojrzeje pęka uwalniając na zewnątrz zarodniki dające początek nowym śluzowcom.

Przyznacie, że młode okazy są krwawo upiorne?

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić