Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Tańczyli na festiwalu przy Strefie Gazy. W tle rozpoczął się atak na Izrael

Nic nie zapowiadało tak brutalnego ataku Hamasu na Izrael. Nawet izraelski wywiad nie przewidział tego, co wydarzyło się w sobotni poranek. Również młodzież bawiąca się na festiwalu tuż obok Strefy Gazy nie mogła przypuszczać, że lada chwila będzie trzeba uciekać w popłochu przed rakietami i hamasistami. W sieci pojawiło się nagranie uczestników imprezy, którzy nie byli świadomi, co dzieje się za ich plecami.

Tańczyli na festiwalu przy Strefie Gazy. W tle rozpoczął się atak na Izrael
Festiwal przy granicy ze Strefą Gazy (Twitter, Jack Poso)

Przerażający atak Hamasu na Izrael rozpoczął się w sobotę o świcie. Palestyńczycy wdarli się do Izraela przez umocnienia na granicy, drogą powietrzną i morską. Oprócz ataku rakietowego terroryści przeprowadzili akcję uprowadzania obywateli Izraela, których będą chcieli wymienić na członków Hamasu siedzących w więzieniu. Już teraz wiadomo, że ofiary będzie trzeba liczyć w setkach.

Atak na Izrael kompletnym zaskoczeniem. Netanjahu zapowiada odwet

Operacja przeprowadzona przez Hamas była zupełnym zaskoczeniem dla Sił Zbrojnych Izraela. Armia długo nie była w stanie skutecznie odeprzeć działań terrorystów, przez co hamasowcom udało się wywołać spustoszenie na południu kraju. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział krwawy odwet na Palestyńczykach.

Jesteśmy w stanie wojny, nie operacji, ale w stanie wojny. Hamas przypuścił z zaskoczenia morderczy atak na państwo Izrael i jego obywateli. Wróg zapłaci cenę, jakiej nigdy nie zaznał - mówił premier Izraela.

Izrael zaatakował w sobotę i w nocy 426 celów w Strefie Gazy. Ministerstwo zdrowia w Palestynie podało, że w izraelskich atakach zginęło co najmniej 256 osób, a blisko 1800 odniosło obrażenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Trwa wojna". Przerażające nagrania z ograniętego chaosem Izraela

Bawili się na festiwalu, w tle Hamas rozpoczął atak

Krótko po rozpoczęciu operacji prowadzonej przez Hamas sieć obiegły przerażające nagrania pokazujące, co dzieje się na południu Izraela. Widać było na nich m.in. porywane przez bojowników kobiety oraz dzieci, pobitych i rannych żołnierzy.

Na jednym z nagrań widać było uczestników imprezy uciekających przed atakiem Hamasu. Tłum ludzi biegł w popłochu przed siebie w ze strachu przed śmiercią.

W mediach społecznościowych są także nagrania, na których widać młodzież bawiącą się na festiwalu nieopodal Strefy Gazy. Zupełnie nikt nie spodziewał się, że za chwilę będzie trzeba chować się przed palestyńskimi pociskami. Niektórzy tańczyli, choć na niebie widać było pierwsze niepokojące sygnały.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wśród uczestników festiwalu była również prawdopodobnie Niemka Shani Louk. Kobieta zajmowała się z chłopakiem organizacją takich imprez. Tuż przed atakiem przebywała w kibucu Urim, bardzo blisko granicy ze Strefą Gazy.

W mediach społecznościowych jest nagranie, na którym widać ciała zamordowanych przez hamasistów osób. Jest tam także osoba z charakterystycznym tatuażem na nodze. Bliscy poznali, że może to być Shani. Jej matka opublikowała nagranie w sieci. Liczy na jakiekolwiek informacje na temat swojej córki.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić