Danuta Pałęga| 

Terroryzm nuklearny? Amerykanie: Zagrożenie jest realne

9

Zagrożenie terroryzmem nuklearnym wzrasta i wymaga uwagi. Raport i analizę przygotował Departament Obrony i Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Nuklearnego. Wnioski są zatrważające. USA muszą być gotowe na nowe zagrożenia.

Terroryzm nuklearny? Amerykanie: Zagrożenie jest realne
Czy USA grozi terroryzm nuklearny? Naukowcy mówią jednym głosem (Pixabay, WikiImages)

Autorzy raportu cytowanego przez "The Miami Herald" podkreślają, że amerykański rząd podejmuje wysiłki, ale nie są one wystarczające, aby sprostać zmieniającemu się zagrożeniu. Konieczne są rozszerzone, ciągłe i adaptacyjne środki, aby skutecznie zarządzać ryzykiem terroryzmu nuklearnego.

Stephen Flynn, profesor nauk politycznych i założyciel Global Resilience Institute na Northeastern University, stwierdził: "Kwestia terroryzmu nuklearnego jest nadal bardzo realna. Stawki są ogromne, a ryzyko wysokie, ale temat ten znika z radaru opinii publicznej w USA od ostatnich 15 lat, a kompetentne osoby zarządzające tym zagrożeniem się starzeją."

Od czasu ataków z 11 wrześniawojny w Iraku krajobraz terroryzmu nuklearnego uległ wielu zmianom. Flynn zauważył: "Po 11 września prowadziliśmy wojnę z terroryzmem, ale nie udało się wyeliminować zagrożenia terrorystycznego. Terroryzm wciąż się zmienia."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obrzeża Aten w ogniu. Władze ewakuowały mieszkańców

Obecnie działania Izraela na terytoriach palestyńskich, a także działania Hamasu i irańskiej grupy Hezbollah, które są uważane za grupy terrorystyczne przez Departament Stanu USA, prowadzą do świata, w którym państwa i niepaństwowe podmioty dążące do posiadania broni nuklearnej są zaangażowane w wojny.

Autorzy raportu zwracają również uwagę na rozwój cywilnego sektora nuklearnego, co może stanowić dodatkowe zagrożenie. Amerykanie podejrzliwie traktują elektrownie jądrowe powstające w krajach będących w strefie wpływów Chin lub Rosji, uważając, że mniej rygorystycznie podchodzi się w nich do kwestii bezpieczeństwa.

Jak podkreślają, większość materiałów, które mogą być użyte do produkcji "brudnej bomby", zawsze było trudnych do kontrolowania, a teraz jest ich więcej dostępnych.

Nowe zagrożenia dla USA i sposoby na ich zwalczanie

Raport kończy się optymistycznym akcentem, podkreślając, że USA są w stanie sprostać wielu wyzwaniom omówionym w raporcie, o ile będą kontynuować swoje wysiłki i adaptować się do nowych zagrożeń.

Autorzy raportu podkreślają, że Amerykanie zainwestowali wiele wysiłku w zarządzanie tym ryzykiem przez lata i to było powodem, dla którego nie doszło do incydentu nuklearnego.

Nie wyrzucajmy wszystkiego, co zrobiliśmy. Mamy wiele możliwości, więc musimy to kontynuować. Zarządzamy tym ryzykiem od początków ery nuklearnej, więc skorzystajmy z tego doświadczenia, a także z nowych technologii i sposobów, które mogą lepiej odpowiadać na to ryzyko -podsumował Flynn.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić