o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

To koniec 12-letniej ery Benjamina Netanjahu. Izrael ma nowego premiera

4
Podziel się

Po 12 latach rządów od władzy odsunięty został premier Izraela Benjamin Netanjahu. W niedzielę 120-osobowy parlament tego kraju zatwierdził nowy rząd. Na jego czele stanął Naftali Bennett.

To koniec 12-letniej ery Benjamina Netanjahu. Izrael ma nowego premiera
Naftali Bennett (PAP/EPA)
bEpEGvTp

Bennett jest 13. premierem w historii Izraela. To również milioner, ortodoksyjny żyd, a także były komandos. Uważa siebie za bardziej prawicowego, ale też bardziej nowoczestnego od rządzącego przez ostatnie 12 lat Benjamina Netanjahu.

Opowiada się za Izraelem jako żydowskim państwem narodowym. Ponadto popiera żydowskie roszczenia historyczne i religijne do Zachodniego Brzegu Jordanu, Wschodniej Jerozolimy i Wzgórz Golan. Broni też prawa do osiedlania się Żydów na Zachodnim Brzegu.

bEpEGvTr

Izrael. Kim jest Naftali Bennett?

Bennett urodził się w 1972 roku w Hajfie. Jest synem amerykańskich imigrantów. Po uzyskaniu dyplomu z prawa na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.

W USA założył startup Cyota. Oferował on oprogramowanie do zwalczania oszustw m.in. w bankowości internetowej. Został on sprzedany w 2005 roku za 145 mln dolarów.

bEpEGvTx

Później szefował firmie technologicznej Soluto. Po jakimś czasie kupiono ją za 130 milionów dolarów.

W końcu Bennett wrócił do Izraela. Tam został m.in. szefem sztabu ówczesnego przywódcy opozycji i szefa partii Likud. Potem postanowił ją opuścić i dołączył do religijno-syjonistycznej partii Żydowski Dom.

W 2013 roku po raz pierwszy dostał się do parlamentu, a następnie pełnił funkcję ministra w każdym rządzie koalicyjnym do 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpEGvTS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Haberraiter
miesiąc temu
Zapewne popiera też żądania oddania Żydom majątków zagarniętych przez Polaków…
Violk
miesiąc temu
Niedługo się ujawni...
Benio
miesiąc temu
Koniec ery Natanijachu powinna być przed Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze za zbrodnie na Palestyńczykach
bEpEGvTT
Praktyk
miesiąc temu
Teraz dopiero będą jechać po Polsce. Nasi politycy znowu będą mówić, że to są prywatne opinie przedstawicieli Izraela i wszystko jest ok :-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić