aktualizacja 

"Nagranie z Ukrainy" chwyta za serce. Niestety to fake!

U naszych wschodnich sąsiadów rozgrywa się wielki dramat. W sieci pojawiło się rozdzierające serce nagranie, na którym widać ojca żegnającego się z rodziną, która udaje się do bezpiecznej strefy.

"Nagranie z Ukrainy" chwyta za serce. Niestety to fake!
Pożegnanie ojca z córką (Twitter.com)

W nocy ze środy na czwartek świat mieszkańców Ukrainy runął. Rosja rozpoczęła ostrzał ukraińskich miast. Celem agresji stały się m.in. Kijów, Charków, Donieck, a później znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe.

Nagranie Fake. Oto, co przedstawia naprawdę

W mediach społecznościowych pojawiło się przejmujące nagranie. Widać na nim ojca czule żegnającego się z rodziną, która uda się w bezpieczne miejsce. Nagranie odtworzono już blisko 6,5 mln razy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nagranie nie przedstawia pożegnania ojca i córki w obliczu wojny z Rosją. Ta rozpoczęła się 24 lutego, zaś omawiane wideo zadebiutowało w sieci co najmniej 3 dni wcześniej i pochodzi z "Donieckiej Republiki Ludowej" (wspieranej i powołanej przez Rosję w 2014 roku).

To wideo opublikował Aleksieja Karpuszew, separatystyczny działacz polityczny. Podpisano je słowami: "Ewakuacja z Gorłowki. Rozdzierające serce nagranie…".

Teraz to wideo jest powielane w niezgodnym z faktami kontekście. Naprawdę przedstawia ewakuację do Federacji Rosyjskiej, która rozpoczęła się 18 lutego. Separatyści z "Donieckiej Republiki Ludowej" straszyli wówczas, że to Ukrainy szykuje się do ataku na te tereny.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić